tinta

Tolbe, tinte, protectii...
User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Post by edwaits » 20 May 2007, 23:02

sageti rupte am si eu destule.........in general le-am rupt ptr ca folosesc o tinta mica de polistiren legata de un copac si le rup cand lovesc vreo craca
pierdute si din alea...........da acum le-am vopsit rosii
kazuki tomokawa

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 21 May 2007, 01:03

Betele is de 10 mm diametru, un metru lungime si sunt de pin. Aveau si la doi metri lungime, acum imi pare rau ca n-am luat, dar atunci mi s-au parut cam slabe la pipait.

La rigiditate, dupa cum ai vazut is foarte tari, is drepte (fooooarte drepte, nu trebe indreptate deloc) si bine finisate, nu mai trebe smirgheluite, le-am dat direct cu lac.

Am facut nocurile (self-nock), la trei am lipit si penele. Din pacate nu am decat pene de curcan, nu prea imi plac, sunt mult mai bune cele de gasca dupa pareea mea- astea de curcan au 1 mm grosime cele primare din aripa, iar din coada is cam slabute, daa tragi de cateva ori prin iarba se cam toaca, iar la apa se cam subtiazac.

Le fac penele de 11 cm lungime si 8 mm inaltimea, in stilul coreean, is bune pt tras la distanta mare, la distanta mica is mai bune cu pene mai mari, sa se stabilizeze mai repede.

Am vazut tot la praktier, intr-un ghiveci cu flori infipt un bat de bambus, cam 13-15 mm diametru, cred ca era arundinaria, era identic cu ce am eu, foarte drept si cu peretele foarrte gros, deci rigid.

Nu am reusit sa aflu cine e furnizorul care a adus acele flori, tipii de la magazin nu stiu sau nu vor sa spuna. Daca stie cineva f'un sef de pe la praktiker, poate aflam cine e furnizorul.

Cat despre bambus, eu am patru sageti acum, cu spin 70, 83, 92 si 98. Am tras cu toate!!!
Dau din coada la greu, se vede ca is moi pt arcul meu, dar sunt deosebit de rezistente si usoare. As zice ca sunt foarte greu de distrus, una peste alta daca as avea sageti din bambus bune, n-as folosi altceva.

Specia cea mai buna pt sageti este pseudosasa japonica, creste si pe la noi (reziste la -25 de grade), cel putin in banat ar creste fara nici un fel de problema, dar e cam greu de gasit, eu nu stiu pe nimeni in Romania, iar din alte tari e cam scump transportul.

Poate mai stie cineva vreo sursa de bambus, orice informatie e binevenita.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

bete

Post by scorillo » 21 May 2007, 14:11

Florin,

Au bete de doua lungimi la 10 mm diametru:

un metru lungime la 1,99 ron;
doi metri lungime la 3,99 ron.

Au si alte grosimi, si profil patrat, si profil semirotund, in "L", etc.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Post by Sharpshooter » 09 Oct 2007, 15:42

sa revenim totusi la tinta . Buretele de la spumotim nu este o solutie eu sunt deja la a 3-a tint de acest fel , si mai nasol e faptul ca imi distruge penajul la sagesti acest burete. Solutia ar fi dupa parerea mea tinta e paie impletita , din nefericire singura profi care am gasit-o in Romania e aprox 7 milioane si sa o iau din marea britanie ma costa mult transportul ca e voluminoasa si grea .
Ar mai fi tintele din polifoam cu centru interschimbabil dar si astea sunt aproape de 100 euro in tara deci.....In ce trgem? . Solutii ar fi dar vreau o tinta relativ usor de transportat.
Cunoaste careva vreo firma care face impletituri de paie ? care sa lucreze la comanda? io cred ca toata lumea ar fi multumita . io as da max 2 milioane pe o tinta impletita de 70 cm diametru cu grosimea de 8 cm
mi se pare un pret corect. materia prima pe toate drumurile si mana de lucru berechet deci.....

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta

Post by metzger » 09 Mar 2009, 21:20

Despre sageti... in Iasi am gasit bete din lemn de fag la un magazin de modelism grosimi pe alese 8mm-10mm si mai subtiri (sunt folosite la alceva decit sageti) sunt perfect finisate perfect cilindrice si sunt in jur de 2 ron bucata de 1m lungime, cine e interesat dau detalii cum sa ajunga acolo.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re:

Post by cristian_iepure » 10 Mar 2009, 05:27

Robinhooddetimisoara wrote: Cunoaste careva vreo firma care face impletituri de paie ? care sa lucreze la comanda? io cred ca toata lumea ar fi multumita . io as da max 2 milioane pe o tinta impletita de 70 cm diametru cu grosimea de 8 cm
mi se pare un pret corect. materia prima pe toate drumurile si mana de lucru berechet deci.....
Pentru intrebarea de mai sus:

"De cumparat: - in comuna Puchenii Mari la catva kilometri de Capitala tarii, mai mult de o jumatate din populatie impleteste rogojini din papura. Unul din cei mai vechi si mai cunoscuti mestesugari este nea Fie( 71 ani), care a invatat aceasta meserie de la parinti."

sau link http://www.infotravelromania.ro/inedit.html, daca te ajuta, cind am drum pe acolo ti-l caut pe nea Fie

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: tinta

Post by Sharpshooter » 10 Mar 2009, 10:08

Topicul asta e mai vechi atunci cautam solutii pentru tinta , pe mine personal nu ma mai intereseaza , am tinta si imi fac acum un panou de 1,3m pe 1,3 m din acelasi material dar poate altii vor fi interesati , solutia cu tinte de papura este a doua alegere , am tras in asemenea tinta in Tunisia am observat ca si turcii folosesc la tragerea traditionala in pozele vechi facute in Marea Britanie am observat ca se tragea la tinta impletita , practic este cel mai bun material natural daca vrei sa fi 100% traditional.
Am cateva observatii, am tras in Romania la o astfel de tinta cumparata de la un magazin online , prin bunavointa tovarasului meu de arc EdWaits , si impresia pe care mi-a lasat-o nu e chiar placuta , tinta respectiva era destul de subtire si impletitura destul de slaba , ce am mai observat ca se rup fibrele de la utilizare adica zona in care tragi cel mai des se mananca si sagetile vor trece prin tinta . tinta respectiva era destul de scumpa si relativ subtire cativa cm (3-4 daca nu ma insel) grosime.
Am vazut la Selgros material similar cu cel din care am facut eu tinta si nu cred ca era scump adica o tinta s-ar putea sa ajunga in jur de 100 de lei , tinta in care sa tragi cativa ani , eu zic ca merita investitia , mai ales ca recuperezi banii pe care i-ai da pe sageti rupte sau distruse de o tinta de proasta calitate .
Am sa incerc sa revin cu detalii legate de pret si eventual cu un cod al produsului pretul lui si denumirea.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta

Post by cristian_iepure » 11 Mar 2009, 19:22

La Selgros pe la ce raion? As da o tura odata s-o vad!

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: tinta

Post by Sharpshooter » 13 Mar 2009, 15:49

Ti-am raspuns in topicul "Tinta profi la indemana oricui"
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply