tolba medievala

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului
tolba medievala

Post by cristian_iepure » 08 Dec 2008, 17:06

Am avut un pic de timp liber de 1 Decembrie si, pentru ca aveam ceva piele prin casa, m-am apucat de o tolba. Dupa ce am facut schita in corel, inspirata dupa un model vazut pe un site extern, m-am apucat de taiat:

Image

apoi peste am suprapus o bucata de piele de alta nuanta:

Image

apoi un strat de ceara protectoare (pielea se va albi initial, apoi dupa ce o veti incalzi - cu heatgun-ul- porii se vor deschide si ceara va fi absorbita in profunzime:

Image

Image

pe margine am aplicat un strat de ceara de cizmarie de culoare maro, se poate vedea diferenta in poze:

Image

Image

si in final a iesit cam asa ceva... mai trebuie sa-i pun un fund si un melc (spirala) in interior, pentru a putea tine sagetile distantate corect, pentru a nu ciufuli penele:

Image

Image

Image

Image

maine, probabil o poza cu ceva sageti in ea

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: tolba medievala

Post by edwaits » 08 Dec 2008, 19:24

chiar arata medievala...............frumoasa tare!
kazuki tomokawa

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba medievala

Post by cristian_iepure » 08 Dec 2008, 21:42

are doua crestaturi de cam 6 cm lateral linga siret, va avea sistem de prindere la sold, pentru ambele parti, si totodata o curea pentru purtat pe spate. E destul de mare, incap 20 de sageti. Asa cum am mai spus si cu alte ocazii, daca cineva vrea modelul gata facut in corel, nu-i nici o problema, il puteti primi pe mail, doar spuneti cit de lunga vreti sa fie . Daca cineva vrea sa o construiasca va pot ajuta cu sfaturi, si sursa pentru materiale (piele, tinte) si un pic de mestereala. Pentru snurul de piele trebuie sa-i multumesc lui Razvan. Tolba e incredibil de usor de facut, chef sa ai :) - Razvan, urmeaza a ta, baga mare :)

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba medievala

Post by akila » 10 Dec 2008, 23:40

salut...superba tolba....felicitari

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba medievala

Post by cristian_iepure » 20 Dec 2008, 03:34

modelul de tolba salvat ca .jpg, cu cit este mai mare spatiul intre cele doua sectiuni desenate, cu atit mai multe sageti vor intra in tolba. Am desenat jumatati de sablon deoarece e mai comod sa tai o bucata si apoi sa intorci 180 grade sablonul si sa-l repozitionezi, fixezi si sa tai materialul. Ca sfaturi suplimentare recomand pielea cit mai groasa, rigida, pentru taiat un bisturiu chirurgical (multumesc, Razvan!), iar sablonul sa-l suprapui pe piele, apoi sa-l fixezi cu banda adeziva transparenta (adica sa-l acoperi in intregime), fara a-l mai trasa pe suport, taierea facindu-se exact pe marcajul imprimantei, astfel evitind erorile generate de tremuriciul mainii la folosirea indigo-ului. daca vreti acelasi desen si in Corel, spuneti si primiti pe privat.

Image

nu incercati sa taiati pielea apasind obiectul ascutit pe suprafata de lucru, intrati cu lama adinc undeva in marginea sablonului si apoi urmati desenul cu lama bine infipta in material. Rezultatul va fi o margine dreapta, fara franjuri. Fixarea sablonului de material cu scotch transparent va ajuta sa manevrati mai usor materialul cu care lucrati.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba medievala

Post by cristian_iepure » 21 Dec 2008, 09:07

am pus-o ca arhiva .rar. bineintele ca pentru prietenii mei nu e secret, :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba medievala

Post by cristian_iepure » 01 Feb 2009, 16:57

..si cum tolba mare se plictisea singura, au mai venit 3 mici (pentru cei trei pitici din trioda de aur :) )

Aceasta e prima dintre ele:

Image

Image

Image

Asteptam sa inverezeasca pe-afara sa iesim cu piticii la tras..

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tolba medievala

Post by dady » 01 Feb 2009, 19:40

he he, frumos, sa le foloseasca bucurosi juniorii. acuma ma gandean sa-i fdac si io o tolba la asiaticu asta mic, una d-aia cu loc si pt arc, sa vad ce piele fac rost. inca odata felicitari. o singura sugestie, incearca sa le invechesti putin, o vopsea finuta trasa peste pealocuri, uzata putin in locurile mai folosite...

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba medievala

Post by cristian_iepure » 01 Feb 2009, 20:30

multumesc de sugestie, am sa incerc sa vad cum arata

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: tolba medievala

Post by edwaits » 02 Feb 2009, 10:50

ptr invechire poti folosi metoda drybrushing...............o pensula veche,inmuiata in vopsea, stearsa f bine[aproape complet] si frecata pe zonele care vrei sa le reliefezi............rezultatele sunt exceptionale
kazuki tomokawa

Post Reply