tinta din spuma poliuretanica

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului
tinta din spuma poliuretanica

Post by cristian_iepure » 27 Feb 2009, 16:08

ZIlele astea m-am decis sa fac o tinta pentru ca se apropie un weekend cu vreme frumoasa.
Buget 30ron - 3 tuburi de spuma poliuretanica. Va fi cam mare dar foarte usoara si impermeabila.

Am luat o anvelopa de microbuz, am taiat-o cam asa:

Image

Image

am infasurat-o in folie de pvc subtire

Image

apoi am adaugat cite un tub de spuma miscind tubul in spirala si avind grija ca stratul sa fie de maxim 5 cm, lasind timp de citeva ore intre straturi pentru uscarea spumei.

Image

Image

astept sa se usuce in intregime, mai pun pina se umple anvelopa, nivelez, las din nou la uscat, apoi o scot si-i dau o vopsea in cercuri concentrice. Spuma n-a aderat la cauciuc datorita prafului existent pe acolo inainte de inceperea procesului tehnologic :)

revin cu noutati.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: tinta din spuma poliuretanica

Post by Sharpshooter » 27 Feb 2009, 16:50

Te felicit pentru initiativa ta dar, daca vrei parerea mea tocmai ai aruncat 30 ron la gunoi si sa-ti zic de ce : spuma aia e casanta , dupa primele sageti vei vedea cum in spatele tintei zboare bucati mari de spuma, in fata ai sa ai o gaurica mica si in spate vei avea gaura cat pumnul. Parerea mea este ca nici putere mare de oprire nu are adica va intra sageata pana la pene si eventual cu tot cu pene dupa cateva trageri si va trebui sa lipesti pene noi... Ideea nu e rea deloc dar ar fi trebuit sa mai lucrezi nitel la executie si anume daca intre straturile de spuma ai fi pus tu un material textil tip plasa sau tifon altfel at fi strat lucrurile , tinta ar fi fost armata cu textil si s-ar fi comportat ca un tot unitar , deci nu ar mai fi fost casanta . Mi-a placut ideea cu cauciucul la nebunie si mi-e necaz ca nu mi-a traznit mie prin cap . Eu zic sa o testezi si daca cumva se adeveresc supozitiile mele si tinta e casanta sa nu renunti sa incerci sa armezi spuma cu ceva textil sa vezi cum merge , poti pastra plasticul ala din spate folia intr-o prima faza sa te ajute a nu se dezintegreze tinta dar eu cred ca nu va avea putere sa opreasca sagetile .
Partea cu adevarat super este ca poti lua un cauciuc mai mare si poti face o tinta mai mare , eu as pastra cauciucul adica nu l-a da jos ca sa-mi pastreze forma tintei . Spor la treaba si astept sa-mi zici cum se comporta . Eu unul am terminat cu tintele am gasit solutia si o folosesc nu cred sa existe alta solutie mai buna si mai economica dar daca o gasiti ma voi bucura alaturi de voi.
Sa nu iei cele spuse de mine ca pe un atac sau afront , este doar o critica constructiva si trebuie luata ca atare.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: tinta din spuma poliuretanica

Post by Sharpshooter » 27 Feb 2009, 17:33

Placajul nu e o solutie , o sa scoata sagetile cu patentul.... nici vorba trebuie ceva moale elastic sa se miste natural cu restul ansamblului
Desi am spus ca mi se pare extraordinara ideea cu cauciucul , nu vreau sa ma gandesc cum vei scoate eventualele sageti ratacite care au nimerit si s-au infipt in marginea de cauciuc armata cu sapa din sarma ... va fi extrem de greu. Dar cum am mai spus sa vedem cum se comporta pana la urma
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta din spuma poliuretanica

Post by cristian_iepure » 28 Feb 2009, 06:36

am pus un carton gros pe spate, am tras cu un arc de 24 kgf de la 15m si sagetile au iesit cam 5-6 cm prin tinta, le-am scos usor. Cred ca am sa pun si o bucata de caucic, sau o invelesc pe toata in folie stretch. Gaura de intrare si cea de iesire sunt identice, materialul nu e casant, sper ca atunci cind va mai imbatrini sa ramina la fel. Oricum azi noapte m-am distrat grozav!!

Miles Romanus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta din spuma poliuretanica

Post by Miles Romanus » 06 Apr 2009, 15:54

O idee foarte buna as putea zice, si care mi-ar putea rezolva problema referitoare la tinta mea pe vara aceasta. Avand in vedere ca voi fi plecat vreo doua luni "pe teren" mi-ar fi mult mai usor sa imi iau la bagaj 3 tuburi de spuma si sa injghebez tinta la fata locului .(ca volum al bagajului ma refer, greutatea cred ca e nesemnificativa). Si daca rezista doua luni la impunsaturi succesive eu sunt multumit, si-a facut datoria. Eventualele gauri majore pot fi rectificate cu ceva spuma de rezerva. Acum vin si intrebarile mele. Marturisesc ca experienta mea cu spuma poliuretanica este nula, si in afara faptului ca este folosita ca adeziv la fixarea termopanelor si ca se expandeaza repede nu prea stiu mare lucru. M-am gandit ca pentru "armare" sa folosesc panza de sac din canepa si ceva discuri din carton gros (mucava). Acum nu stiu cum ar trebui sa fac "armarea" : sa torn ceva spuma in matrita sa adug panza si apoi fara sa se usuce sa torn un alt strat de spuma sau trebuie sa astept in prealabil sa se usuce pana adaug un nou stat de spuma.
In realizarea tintei intentia mea ar fi urmatoarea: sa realizez 3 discuri de spuma armate cu panza de sac groase de cca 5 cm intre care sa intercalez rondele de mucava de 2, 5 mm. Astfel de rondele cartonate as vrea sa pun in fata si pe spatele tintei. Tot ansamblul ar urma sa fie prins cu cateva ture de scotch (cam rudimentar ce-i drept :d ) si asta pentru o cat mai usoara manipulare in vederea reparatiei. Daca sunt probleme cu integritatea tintei, tai frumos scotch-ul, desfac rondelele, repar discurile cu un adaos de spuma , eventual pot inlocui/muta cartoanele uzate spre spate iar pe cele mai putin intepate spre fata. De asemenea m-am gandit ca as putea face 4 "scoabe" dispuse in cruce pe fiecare disc de carton pentru o mai buna fixare a scotch-ului si o priza ferma. Pe discul din fata as putea adauga eventual o tinta de hartie, fixata cu ceva bolduri sau scotch dublu.
Cam aceasta este intentia mea. Pentru trepiedul tintei m-am gandit sa utilizez niste tevi de pvc de 32 si cateva coturi, suruburi M6 si piulite cap fluture, cativa tarusi de cort si ceva sfoara pt ancorare( materiale pe care oricum le voi cara la bagaj). Daca tinta va rezista si "trece" vara o bag la baraca si o voi folosi si la anul. O alta problema pt care va cer ajutorul este legata de aderenta spumei la matrita. In afara de praf ce alte solutii pt ca spuma sa nu adere la matrita as avea. Intentionez sa torn spuma intr-o forma patrata din lemn facuta din sipci sau eventual intr-un ciurel pt malai tot din lemn. Nu sunt sigur insa ca lemnul ar fi potrivit pentru asa ceva si sunt convins ca cei cu experienta in utilizarea spumei poliuretanice m-ar putea ajuta. Va multumesc frumos si astept sfaturile voastre. Numai bine.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta din spuma poliuretanica

Post by cristian_iepure » 07 Apr 2009, 05:41

si sa ai mare grija sa pui cite un tub odata, nu mai multe, ca spuma sa se poata dilata la contactul cu aerul (hint : daca o faci intr-o incapere uscata, fara pic de umezeala, se va umfla bine, daca da de umezeala se intareste si nu "creste" cum ar trebui) altfel vei obtine ceva necrescut si de consistenta sticlei, foarte casant.

Si referitor la postul lui Florin
fast_arrow wrote:Pai trebuie sa va mai antrenati sa intre in aceleasi gauri, mai ales in centru! :d
, corect, dar pentru asta ne antrenam :). Cred ca problema mea personala e ca am petrecut mai mult timp mesterind decit tragind, imi amintesc de batrineii cu Dacie de pe vremea lui Ceausescu care o reparau toata saptamina si mergeau cu ea o numai in week-endul cu sot sau fara( unii din voi stiu de ce) si ma vad cam p-acolo.

In fiecare sambata sau/si duminica voi merge la tras! howgh!

Post Reply