Tinta profi la indemana oricui

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Tinta profi la indemana oricui

Post by Sharpshooter » 13 Mar 2009, 15:46

Am vazut nenumarate discutii legate de tinta si vreau sa va dau solutia ieftina si profi oadata pentru totdeauna . Am gasit materialul din care erau facute tintele de la concursul de field de la Solca -Sucevita . Este de vanzare la SELGROS la raionul de KFZ (accesorii auto si sanitare ) . Raionul este pozitionat intre ELECTRICE si MENAJ . Articolul se numeste : FOLIE PEE IZOLARE PERETE MS 10MM PTF cod Selgros 27695840 (daca nu au in stoc se poate comanda dupa cod ) se vinde la role de 10 m liniari pe 1m latime , deci 10 m patrati de material cu grosimea de 10mm . Costa 70.02 lei cu tot cu tva . Dupa calculele mele , daca se taie fasii de 20 cm latime si 10 m lungime ar trebui sa rezulte 50 m de material cu latimea de 20 cm si grosimea de 1cm . Daca se ruleaza acest material rezulta o tinta cu diametrul zic eu de peste 1m . Simplu si eficient cu 70 de lei ai cumparat o tinta de 1m diametru cu grosimea de 20 cm in care daca o strangi bine de tot poti trage si cu arcul compound. Materialul este extrem de elastic ,si surprinzator de usor, dupa scoaterea sagetii gaura se inchide singura , se poate trage un an pe o fata , un an pe alta fata (estimativ vorbind) , iar la final se poate desface tinta si rula invers adica marginea (mai putin folosita ) va deveni mijloc , iar mijlocul mai uzat va fi la margine . Deci dupa calculele mele in afara de fapul ca e relativ ieftina , e material profi si e usoara si portabila , poti trage linistit in ea o perioada lunga (nu stiu acuma daca veti trage 3 ani dar nu cred ca exista solutie mai buna) Ca sa intaresc afirmatia ca nu cred sa existe solutie mai buna , FRTA adica Federatia Romana de Tir cu Arcul , a folosit materialul la tintele in care s-a tras la concurs .
Acestea fiind spuse astept sa vad tinte facute din materialul asta si nu mai vreau sa aud persoane care zic ca nu au in ce sa traga , chiar daca nu este magazin selgros in fiecare oras , se poate cauta materialul pe la firmele de constructii sau se poate trimite prin posta repet este foarte usor dar este voluminos.
Last edited by Sharpshooter on 14 Mar 2009, 13:26, edited 1 time in total.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Tinta profi la indemana oricui

Post by cristian_iepure » 13 Mar 2009, 17:40

excelenta idee!!! dau maine o tura si va spuin daca am gasit ceva

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Tinta profi la indemana oricui

Post by Sharpshooter » 10 Jul 2010, 17:41

Am cumparat astazi de la Selgros material pentru o tinta s-a ieftinit este 60 ron cu tot cu tva deci 6 ron metrul patrat. Se vinde la rola de 10 m patrati.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply