Protectie antebrat

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
Miles Romanus
Membru al forumului
Membru al forumului
Protectie antebrat

Post by Miles Romanus » 03 Apr 2009, 11:40

Salut. In cele ce urmeaza mi-am propus sa va prezint o protectie pt antebrat pe care am realizat-o de curand. Inspiratia mi-a fost oferita de modelul postat de catre cristian_iepure (caruia de altfel ii si multumesc pe aceasta cale);am incercat insa in masura posibilitatilor sa-mi personalizez munca. Dupa ce am vizualizat modelul si am gandit putin problema, intrucat mai aveam cate ceva materiale prin gospodarie m-am apucat de treaba. Din pacate nu am dispus de o piele de buna calitate, si a trebuit sa improvizez. Oricum ramane ideea si sablonul iar cand voi avea material mai bun voi reface proiectul la o calitate superioara.
Ca baza am folosit o bucata de spalt dintr-un sort de sudura. Pe aceasta am trasat modelul folosind un sablon din mucava.
Image
Peste acest acest spalt am adaugat o bucata de piele sintetica, folosita la tapitat. Initial ma gandisem sa adaug cate o astfel de foaie pe fiecare fata a spaltului insa am renuntat pentru o aderenta cat mai buna a protectiei pe antebrat.
Image.
Aici se pot vedea si cele doua bucati de piele sintetica trasate si pregatite pentru decupat. Nu am din pacate si o fotografie cu aversul pieselor insa promit sa postez cat de curand.
Dupa ce am decupat cele doua bucati le-am lipit folosind un adeziv tip pernandez pentru o cat mai buna fixare, iar apoi le-am aplicat o cusatura pe margine. A urmat realizarea orificiilor pentru capse, cu o preducea bineinteles. Am folosit capse-nituri de cizmarie pe care le-am fixat din lipsa de alte mijloace tehnice cu un cleste preducea cumparat la reduceri.Bineinteles ca dupa vreo 15 capse a inceput sa faca "fete-fete" si pana in final a cedat, insa important e ca si-a facut treaba. Pe viitor voi cauta o solutie mai buna, capuitorul fiindu-mi inca inaccesibil.
Initial intentionam sa folosesc ca sistem de prindere trei cureluse dispuse paralel, insa in final modelul mi s-a parut cam "grosolan" si am optat pentru o varianta mai supla, folosind nise bride in forma de potcoava. Bridele le-am realizat dintr-o teaca veche de la un cutit de vanatoare.
O prima faza a proiectului a fost cam asa:
Image
Image
Image
Image
Dupa aceata etapa m-a gandit la o varianta de ornament. Initial intentionam sa folosesc o a doua bucata de piele , de culoare contrastanta pentru a realiza un fel de feston pe margine si a masca astfel spaltul bovin. Am renuntat insa la idee repede ,pielea in cauza fiind prea subtire pentru a face fata unei cusaturi atat de marunte. Asa ca m-am hotarat sa aplic un decor care sa acopere tot interiorul antebratului( partea supusa protectiei), si care sa fie relativ simplu, rezistent si de efect. M-am oprit asupra unui nod celtic pe care il aveam salvat de mult in calculator si pe care l-am modificat in raport cu nevoile mele.
Image
Am realizat apoi un sablon cartonat, pe care l-am folosit atat pentru realizare decorului din piele cat si pentru marcarea gaurilor necesare cusaturii finale. Sper ca fotografiile de mai jos sa fie sugestive:
Image
Image
Image
Image
Image
Dupa gaurire si decupare am lipit ornamentul pe aparartoare cu acelasi adeziv folosit anterior pentru o fixare cat mai buna si pentru a-mi usura munca in timpul cusaturii. A urmat bineinteles o noua perforare pt a imprima si aparatorii gaurile necesare, iar apoi , partea cea mai usoara ,cusatura finala. Cam asta ar fi in acest moment, intrucat pozele cu produsul final sunt inca pe camera.Promit sa revin cat de curand (probabil mai pe seara ) cu un nou update si poze mai multe. Va salut si va urez toate cele bune.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Protectie antebrat

Post by cristian_iepure » 03 Apr 2009, 14:13

Arata a naibii de bine, abia astept sa vad finalul! Daca vrei sa te ajut cu niste piele de la Pielorex (toval gros) sau Adionchem (subtire precum manusa) spune-mi si se rezolva! Oricum din ce se vede esti mester si va iesi tare bine (constantean de-al meu :)) !)

capsele mos-baba se bat cu un ciocan, nu ai nevoie de scule sa le fixezi, trebuie doar sa le bubui cu nadejde, pentru cele de trecere (pt sireturi etc) ar fi bine sa iei un dorn.

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Protectie antebrat

Post by metzger » 03 Apr 2009, 21:58

foarte frumos se vede ca ai talent si rabdare, pielea de unde ai procurat-o? caut si eu de ceva timp dar nu gasesc, vreau sa imi fac o tolba de sageti stii vreo firma care comercializeaza?

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Protectie antebrat

Post by Pisic » 03 Apr 2009, 22:02

a zis cristi mai sus...inca doua firme...
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Miles Romanus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Protectie antebrat

Post by Miles Romanus » 03 Apr 2009, 23:27

Saluare. Am reusit in sfarsit sa descarc fotografiile si le postez in continuare asa cum am promis. Va multumesc frumos pentru aprecieri si sfaturi. Despre materiale ce sa zic, nu cunosc din pacate nici o firma decat din auzite( de Pielorex auzisem, de fapt am vazut ca au un site de prezentare).Altfel ce sa spun eu ma aprovizionez de obicei de la magazinul Brick ca mi se pare cel mai accesibil la preturi. Aici am gasit atat sortul de sudura cat si pielea sintetica vinduta la metru. Oricum intentionez sa reiau proiectul si sa il completez si cu o tolba la set.
Cristian a fost foarte amabil si mi-a oferit ajutorul pentru procurarea de materiale, il voi contacta cat de curand pe PM si voi avea din nou motive sa-mi intep degetele :) .
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Cam asta ar fi. Bafta tuturor si weekend insorit :)
Last edited by Miles Romanus on 03 Apr 2009, 23:49, edited 1 time in total.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Protectie antebrat

Post by cristian_iepure » 03 Apr 2009, 23:39

ab-so-lut su-per-ba!

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Protectie antebrat

Post by anasazzy » 04 Apr 2009, 13:48

superba , felicitari =D>
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Protectie antebrat

Post by Pisic » 05 Apr 2009, 10:55

foarte frumoasa,ai si muncit mult la ea,felicitari......dar....(nu te supara daca te intreb asta) nu se degradeaza matisaju corzii cand trece peste ornamentul acela suprapus?
mai am o intrebare si gata: cum pot face modele pe piele ,,batute''? adica is cumva presate,sau nu stiu cum,sau arse?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Protectie antebrat

Post by cristian_iepure » 05 Apr 2009, 12:58

eu am luat un Dremel Engrave saptamina trecuta, graveaza de la piele la piatra si metal, cind am sa am ceva timp am sa gravez niste piele si postez sa va arat cum merge

Miles Romanus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Protectie antebrat

Post by Miles Romanus » 05 Apr 2009, 14:29

Salutare. Buna intrebare Pisic si chiar nu am de ce sa ma supar. De fapt e prima problema la care m-am gandit si eu cand m-am apucat sa cos ornamentul. Din acest motiv am cautat sa cos cat mai aproape de limita decupaturii si am aplicat si ceva adeziv, ca sa evit o eventuala viitoare franjurare produsa de loviturile coardei. Pot spune ca am tras ceva sageti pana acum si nu au fost probleme. Coarda loveste protectia intr-o zona in care decupaturile sunt mici , insa acest aspect nu elimina frecarea produsa. Si conform expresiei "Baba sufera la frumusete" este foarte posibil ca la un moment dat matisajul sa aiba de suferit si sa fiu nevoit sa il inlocuiesc. Tocmai din acest motiv am achizitionat un mosor de nylon pt serving si mi-am injghebat un dispozitiv de matisat pe care il voi posta intr-un alt topic.
Cat despre ceea ce intrebai tu despre modele "batute" Florin a fost foarte explicit. Stiu ca pentru aceasta operatie se folosesc un fel de ponsoane si "daltite". Am cautat cu ceva vreame in urma pe you tube si era o tipa bruneta care lucra foarte frumos. Din pacate nu am salvat linkul insa cred ca se gaseste dc dai cautare dupa leather working sau leather carving.Bafta

Post Reply