tolba lui Stef

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului
tolba lui Stef

Post by cristian_iepure » 21 Apr 2009, 04:30

Acesta este tolba cea noua a lui Stef, lucrata in aprox 3 ore (in doi insi) :

Una bucata piele toval taiata la dimensiunea tolbei, inclusiv o bareta suplimentara decorativa (nod celtic - Miles Romanus stie de ce :) ) Pielea avea un defect de culoare, de unde a iesit un model mai interesant :

Image

Image

Apoi am dat un sant intre bareta si corpul tolbei cu bisturiul si apoi cu o daltita cu profil "V" pentru a subtia pielea si intoarce mai usor bareta cu nodul celtic, gauri pe margine si la baza cu preduceaua, apoi cu un fier de calcat incins am indoit bareta pe corpul tolbei. A urmat coaserea tolbei cu un siret facut de Razvan, si cam asta a iesit (scuze pt pozele de calitate proasta facute cu telefonul):

Image

Image

Image


tolba va avea o prindere pentru sold, probabil astazi o vom face.

Miles Romanus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba lui Stef

Post by Miles Romanus » 21 Apr 2009, 10:57

Super tare, felicitari. Foarte reusita tolba. Interesanta ideea cu indoirea, si chiar as vrea sa te intreb Cristi, pentru ca stiu ca nu tii secrete profesionale :), cum ai reusit sa obtii finish-ul acela frumos al muchiei ornamentului , ce poate fi vizualizat in ultima fotografie. Aspectul de opac lucios este influentat cumva de actiunea fierului de calcat? Sau acesta pur si simplu este folosit pentru a "fixa" permanent indoitura scobita cu daltita. Bafta multa si numai bine.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba lui Stef

Post by cristian_iepure » 21 Apr 2009, 12:54

stiu si eu...este posibil sa fi trecut un pic cam tare peste pielea aia groasa cu fierul de calcat...dar acel finish este absolut accidental, nodul celtic, in sine, are acelasi aspect de piele intoarsa. Am vrut sa il vopsesc in doua culori ca sa se vada impletitura nodului dar proprietarul a refuzat pe motiv ca ii place asa. :)

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba lui Stef

Post by cristian_iepure » 21 Apr 2009, 16:40

m-am uitam mai bine la poza si cred ca luciul acela vine de la capsa batuta in coltul de jos al ornamentului. atita tot.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba lui Stef

Post by cristian_iepure » 22 Apr 2009, 03:56

ceara nu e pusa cu fierul de calcat, e ceara pt piele de la Guban, se aplica pe piele si intra in pori, daca e lasata ca atare albeste pielea, de aceea pielea trebuie incalzita (eu o incalzesc usor cu heat-gun-ul) pentru a trage in pori toata ceara. E o protectie pentru umezeala, la ploaie se pateaza apoi la uscare petele dispar, plus ca inchide usor nuanta pielii. Fierul de calcat il folosesc pentru indoirea pliurilor de piele groasa, caldura ajuta mult la modelarea pielii.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolba lui Stef

Post by akila » 29 May 2009, 20:21

Faina tare tolbita asta....cum zicea si florin....lucrezi foarte fain...tine-o tot asa...

Post Reply