Prima mea tolba

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
metzger
Membru al forumului
Membru al forumului
Prima mea tolba

Post by metzger » 03 May 2009, 23:14

Dupa multe iesiri la tras cu arcul si dupa ce am cautat diferite metode de a avea sagetile la indemina (puse cu virful prin buzunar, infipte in pamint) am ajuns la concluzia ca am nevoie de o tolba.
Am cercetat mai multe modele si m-am hotarit la un design mai comun medieval (asa cred) am facut un sablon in autocad dupa care am taiat pielea, cine vrea sablonul i-l pot da la cerere, pielea are cam 2-3 mm grosime am cusut fir de matase pentru rezistenta sporita.
Tehnica de cusut am deprins-o dintr-o emisiune de pe Discovery HOW IT`S MADE unde era prezentat procesul tehnologic utilizat la fabricarea mingilor de baseball. Se face cu 2 ace in acelasi timp e destul de simplu dar necesita atentie si rabdare, dupa cusut am fost la un atelier si mi-a pus 3 capse din acelea pt trecut snurul la papuci tot aceeasi perosana mi-a pus si o bucata de piele despartitoare in interior prinsa cu 6 capse de alt model 3pe o parte si 3 pe calalta.

Image

Image

Image

Image

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Prima mea tolba

Post by metzger » 04 May 2009, 18:29

multumesc pt sfat, si nu ma supar pentru ca ai dreptate la asta m-am gindit si eu, dar am facut-o cu buget redus (in jur de 30 de ron pielea pt ea) pe viitor vreau sa cumpar si un cleste de perforat piele (e vreo 15-17 ron in practiker) si asa voi putea sa ii pun snur, mai am o curelusa din piele care sa o fac pentru a o agata de cureaua de la pantaloni (snurul pe care l-am pus in poza era temporar)

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea tolba

Post by akila » 29 May 2009, 20:09

Felicitari....simplu si la obiect...urmatoarea va fi cu siguranta mai oachesa... ;)

Post Reply