Arrow rest pe mana

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
istirbu
Membru al forumului
Membru al forumului
Arrow rest pe mana

Post by istirbu » 11 May 2009, 19:33

Citeam un referat despre arcuri [1] (e in rusa) si am dat de un
detaliu interesant despre arcasii turci. Se pare ca ei foloseau
si un suport pentru sageata cu fixare pe incheitura mainii si
confectionat din os sau corn. Scrie ca s-ar numi "siper".
Stiti mai multe despre acest tip de suporturi?

[1] http://engineerd.narod.ru/

Image
Image

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: Arrow rest pe mana

Post by Andrey » 11 May 2009, 19:43

Acest dispozitiv se foloseste pentru "flight" adica tras la distante mari. Cu asa ceva se pot folosi sageti mai scurte si mai usoare.
Este ca un mic tris, dar in razboi nu vad folosul pentru ca se folosesc sagetii foarte foarte mici.
http://www.youtube.com/watch?v=hBB0asPUITE

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Arrow rest pe mana

Post by Neacsu Ionut » 11 May 2009, 20:17

salut!

da, asa e, era folosit pentru flight, aveau sageti de 40-50cm, uneori chiar mai scurte....insa din cate am citit cu cat e mai scurta sageata, cu atat riscul pentru arcas e mai mare...nu stiu exact de ce, banuiesc ca sageata poate ''deraia'' de pe siper si cine stie ce accidente provoaca....oricum cu siper-ul se pot arunca sageti chiar si la 800m...asta desigur cu un arc compozit turcesc...cu corn si tendon...asa cum am vazut la Florin de 1 mai...(sper sa-i reuseasca proiectul)...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

istirbu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arrow rest pe mana

Post by istirbu » 11 May 2009, 20:22

Neacsu Ionut wrote:insa din cate am citit cu cat e mai scurta sageata, cu atat riscul pentru arcas e mai mare
Probabil din motivul ca sageata fiind prea usoara nu prelua toata forta din bratele arcului si putea duce la ruperea lui.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arrow rest pe mana

Post by cristian_iepure » 11 May 2009, 20:25

e logic ca cu cit e mai scurta sageata si vrei s-o tragi dintr-un arc turcesc (care se intinde foarte mult, mult peste lungimea normala a unei sageti) e mai probabil sa alunece de pe roata pumnului si la release varful sa-ti spintece mina. Deci daca vrei flight shooting la distante mari, pui o sageata subtire si usoara si eventual daca vrei sa aiba si ceva spin, un picut mai scurta, asa ca trebuie sa folosesti siperul ca rampa de lansare...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arrow rest pe mana

Post by akila » 29 May 2009, 20:03

Cristian folosu era tocmai ca zburau foarte departe....si cadea dusmanu cu mult inainte de a ajunge la tine......va dati seama cam ce surpriza avea inamicu cand se trezea cu o ploaie de sageti asa din senin, fara macar sa vada cine le-a tras?? :d

Post Reply