tinta izopren

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului
tinta izopren

Post by cristian_iepure » 04 Jun 2009, 05:39

am fost cu Razvan ieri in Hornbach si am luat trei bucati rola de izopren lata de 10cm, groasa de 1 cm, lunga de 50m, toata infasurata (asa se gaseste in magazin) ajunge la 90cm diametru, la un pret de 27ron/rola. Daca pun doua sau trei straturi suprapuse iese o supertinta, potrivindu-se perfect cu tintele de 80 de competitie. O gasiti la raionul de izolatii de linga cel de tigle, burlane, etc.

Image

scuze, s-ar putea ca photobucket-ul sa nu fi intors fotagrafia, oricum, va puteti da seama de forma, dimensiune, etc

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: tinta izopren

Post by rotariu nicolae » 04 Jun 2009, 07:19

salut buna idee

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta izopren

Post by akila » 04 Jun 2009, 12:41

Pai raspunsul vi-l zic eu......o sa fiti super multumiti de ea...eu am avut asa o tinta....cred ca mai exista pe aici pe forum, postata pe undeva, is cele mai faine tinte....ies sagetile usor, nu raman varfurile in ea, e foarte usoara, si se strica destul de greu....pe-a mea am vandut-o la un moment dat... oricum in curte nu mai am loc unde sa trag si de asta am si dat-o....dar daca ma mut, in mod sigur tot din material de asta o sa-mi fac o tinta...felicitari..

Makaveli
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta izopren

Post by Makaveli » 05 Jun 2009, 13:24

Is bune tintele aste. Si eu una ca asta am. Dar trebuie derulate si stranse bine rulandul inapoi. Si asa sagetile trec prin tinta pana la jumate. In rolele alea mai subtiri nu am incredere , dar daca cineva incearca si is de folos sa ne anunte.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tinta izopren

Post by dady » 05 Jun 2009, 13:40

am gasit la Praktiker rola d-asta la 15 lei, numai cred ca trebe 2 pt a fi mai groasa, in rest pare k. o sa iau si eu numa tre sa ma gandesc la o metoda de a le rula sa tina cat mai bine. ma gandeam la dubluadeziv si facute 2 role odata si prinse intre ele in timp ce se ruleaza. daca aveti si alte idei impartasiti-va fiilor ;)

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta izopren

Post by cristian_iepure » 05 Jun 2009, 20:53

eu voi fixa doua role de diametru 90cm cu o coarda trecuta prin mijlocul lor iar apoi petrecuta in cruce, daca se va reteza de la vreo sageata. Ideea e sa nu folosesti ce nu ai putea repara sau refolosi in cazul in care vei intoarce banda din care e facuta rola, dupa citeva mii de sageti, nu cred ca are rost sa le lipesti cu dublu adeziva, pt un arc de 40 lbs intins cam la 48 lbs, eu is convins ca cele doua straturi de 10 cm si o foaie sanatoasa de carton pe spate vor opri sagetile trase de la 20 - 30 - 50m. Vorba lui Sorin, daca nu le lipesti, sansele sa intre printre rinduri si sa nu se distruga sunt mai mari. Si in plus ar trebui sa nu rulezi tinta intinzand foarte tare, probabil va ceda mai usor cind banda va fi strapunsa de sageata de-a latul, asta se poate compensa cu o chinga ce stringe tinta pe circumferinta si face compresie (chinga 100% refolosibila)

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta izopren

Post by akila » 06 Jun 2009, 00:15

NU aveti nevoie sa lipiti nimic, singura chestie e ca trebuie sa va ajute cineva cand o faceti.....unu tine de folie si altu in timp ce infasoara sulu, trage de sul spre el sa-l tensioneze un pic....folia asta e un pic elastica....si in felul asta iese tinta ok....la final folositi niste scoch, sau banda de aia super-tape...de aia mai rezistenta, si strangeti tinta de jur imprejur, de 2 ori cu banda...si tinta e gata...fara adeziv fara nimic...iar ca sa o legati de ceva, in momentul in care strangeti tinta cu banda, bagati pe laterale, niste sfoara sau ceva, si prindeti cu banda si sfoara aia ...si tinta o puteti lega de 2 bete infipte in pamant....sau ma rog, cine sta la curte, ii poate face un postament, sau un cadru ceva din lemn..

Makaveli
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tinta izopren

Post by Makaveli » 06 Jun 2009, 15:23

Asta-i ce mai buan metoda pe care am auzito pana acum, si eu pe asta o stiam.
In legatura cu cartonul: Eu am lipit doua starturi de carton tare pe spatele tineti dar si asa trec sagetile prin ea, si dupa vreo 100 de sageti cartonul e prea gaurit si nu mai e de folos. Deci nu prea are rost. :|

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: tinta izopren

Post by florinarnaut » 12 Jun 2009, 22:10

dady wrote:am gasit la Praktiker rola d-asta la 15 lei, numai cred ca trebe 2 pt a fi mai groasa, in rest pare k. o sa iau si eu numa tre sa ma gandesc la o metoda de a le rula sa tina cat mai bine. ma gandeam la dubluadeziv si facute 2 role odata si prinse intre ele in timp ce se ruleaza. daca aveti si alte idei impartasiti-va fiilor ;)

Salut!
Buna ideia cu folosirea benzii dublu adezive...intre straturile..circulare..eu asa am inteles...am si facut acest lucru ..
A iesit o tinta mult mai compacta! sint multumit!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: tinta izopren

Post by florinarnaut » 12 Jun 2009, 23:22

Image
A ESIT DESTUL DE ImageE COMPACTA!
AM LASAT NISTE SFORI LEGATE IN PREALABIL DE O SPIRA DIN ROLA..CONVENABILA UNEI INMOBILIZARI ULTERIOARE PE UN TREPIED .Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply