arbaleta de 150 lbs

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului
arbaleta de 150 lbs

Post by raduL_tfh » 29 Aug 2009, 12:40

Salutari tuturor!
Am deschis acest subiect in speranta ca ma veti putea ajuta cu niste sfaturi. Un prieten de-al meu vrea sa-si achizitioneze o arbaleta din Statele Unite.
Pe site-ul respectivului magazin, arbaleta are urmatoarele specificatii:

150 lb Premium Real Wood Crossbow with 2 arrows

# Item length: 31"
# Item weight: 5 lb 7oz
# (2) 15in. Metal Bolt included with Crossbow Kit
# Limb: Compression molded fiberglass
# Limb length: 27"
# String length: 25"
# Draw weight: 150lbs
# Draw length: 11 1/4"
# Barrell: Diecast steel
# Stock: Premium Real Wood Stock, nicely polished, comfortable to hold
# Initial speed of arrows: 218 feet per second
# Auto safety cocking mechanism
# This crossbow is fully suitable for large game hunting
# Very good accuracy for up to 60 yards.

aveti aici un link cu respectiva arbaleta:
http://www.thecrossbowstore.com/150-lbs ... mk-150.htm

As vrea sa stiu daca merita sa-si cumpere aceasta arbaleta, fiindca la un pret de doar 100 de dolari ii este teama
sa nu dea banii degeaba pe ea. Arbaleta o sa fie folosita mai ales pentru tras la tinta si în scopuri recreaţionale,
ca de vanat nu cred ca merge asa ceva la noi in tara(doar traim in tara unde arcurile sunt considerate arme, nu echipament sportiv :|).
In afara de asta, as mai vrea sa stiu si daca este legal sa detii asa ceva si eventual daca sunt legi cu privire la transportul ei, inregistrare, folosire in spatiu public/privat, eventuale amenzi pentru nerespectarea legilor, etc.
p.s. : ar fi marfa daca acest subiect ar deveni o baza de informatii pentru toti cei care vor sa-si
cumpere arbalete, sa afle tot ce e nevoie despre legislatii si chestii din astea de pe un singur site! ;)

Toate cele bune!, astept raspunsuri :d
Last edited by raduL_tfh on 30 Aug 2009, 14:32, edited 1 time in total.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: arbaleta de 150 lbs

Post by anasazzy » 30 Aug 2009, 01:20

poate daca avea mai putina forta ,dar 150 libre este destul de puternica sa pui un urs jos,asa ca intra la arme letale si trebuie sa o declari la politie.chiar ar trebuii sa puna ceva intrebari la politie inainte sa o cumpere sa nu se trezeasca cu acuze de nerespectarea regimului armelor si munitiei :d :d
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: arbaleta de 150 lbs

Post by edwaits » 30 Aug 2009, 12:00

din cate stiu eu singura modalitate de a detine o arbaleta este declararea ei ca arma de panoplie. nu o vei putea utiliza nici cat un arc deoarece nu intra in categoria agrement sau sportiv. legal nu ai nici o sansa sa o scoti din casa
kazuki tomokawa

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta de 150 lbs

Post by raduL_tfh » 30 Aug 2009, 13:49

anasazzy, deci sa inteleg ca pentru a clasifica o arbaleta ca arma letala/nonletala se ia in considerare si taria arcului de la arbaleta? :| asta e intradevar cea mai stupida lege pe care au scos-o autoritatile romane, fiindca poti foarte bine sa omori pe cineva cu o arbaleta de tarie mult mai mica, trebuie doar sa-ti pui broadhead pe sageata. Cred ca astia nu au ce face si isi bat joc de noi cu legile astea :| Cred ca pana treci si de toate formularele de completat si de toata birocratia, iti piere cheful si renunti la idee :( pacat ca nu prea poti sa te distrezi in tara asta...

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta de 150 lbs

Post by raduL_tfh » 30 Aug 2009, 14:17

inca o intrebare: daca eu ma apuc si fac o arbaleta care arata bine, care e comparabila cu cele din comert din toate punctele de vedere, dar e mai slaba, sa zicem cam 50 lbs, nu am voie sa trag cu ea si trebuie sa o inregistrez? ca nu gasesc nimic concret pe nicaieri legat de arme artizanale sau facute manual de catre "incepatori", legile sunt incredibil de ambigue la noi.

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta de 150 lbs

Post by viezure » 31 Aug 2009, 16:45

Si cred ca nici constructia unui astfel de echipament nu e prea legala :d .
De fapt este interzisa confectionarea de "arme si munitii".
Ca iti faci tu ceva ce seamana oarecum de putere relativa cu care te distrezi in curtea ta proprie ferit totusi de ochii celor ce ti-i stii "amici" este altceva. Iarasi ca daca te vede un "organ abilitat" cu ea te ia la misto spunandut-i ca te joci ca si copii iar altul te pune in catuse si asta e ceva relativ.
Concluzia este - dc faci cu mana ta ceva fa-l sa para inofensiv si cat mai "de jucarie", foloseste-l cu MARE grija, ferit de ochii lumii, pe proprietate privata cu masurile de precautie necesare, nu tinti catre ceva viu (ca e si mai grav - braconaj e.t.c chiar dc e o vrabie) si in caz de probleme fii politicos , incerca sa demonstrezi ca este dor o pasiune ptr "jucarii" si poate scapi ;)
Sunt 100% convins ca in tara exita mii de posesori de arcuri/arbalete/arme aer comprimat fara acte insa nu vrei sa suferi tocai tu nu ;)

Numai bine,

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta de 150 lbs

Post by raduL_tfh » 31 Aug 2009, 20:29

Da, am inteles chestia cu politia si legile astea "marfa" de la noi legate de detinerea si folosirea unei arbalete. nu ma indoiesc ca orice "om al legii" poate sa iti faca probleme daca te prinde cu asa ceva, chiar daca are motive intemeiate sau nu. insa as vrea sa-mi spuna si mie cineva daca arbaleta respectiva este buna de ceva, ca pret/calitate in functie de caracteristicile ei, sau daca cel care vrea sa si-o cumpere poate sa-si ia gandul de la ea. in orice caz, multumesc pentru raspunsurile primite pana acum :d

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta de 150 lbs

Post by raduL_tfh » 01 Sep 2009, 15:38

fast_arrow wrote:Datele nu imi spun nimic asa la prima vedere. Da un link eventual ceva poze.
Am pus un link cu arbaleta, mai exact link-ul magazinului care o vinde (are decat 1 poza cu ea), fiindca poze nu prea gasesc pe net, arbaleta fiind "no name" :)) sper ca nu incalc vreo regula a forumului facand asta...

unmicdrac
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta de 150 lbs

Post by unmicdrac » 02 Sep 2009, 13:18

Arbaleta pare a fi cea de aici http://poelang.com/main.php?pid=4&sid=56&lid=1 . In general, Poelang sau Ez Archery cum mai sunt cunoscuti prin Europa fac produse de o calitate mediocra, dar la banii respectivi nu te poti astepta la mai mult, din pacate. Luneta prezentata in poza magazinului respectiv nu este inclusa in set, de obicei, asa ca ar fi o idee buna sa intrebati inainte. Apoi, pe langa sistemul de incordare, ar mai trebui mai multe sageti, setul respectiv avand doar doua bucati care nu sunt prea rezistente.

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta de 150 lbs

Post by raduL_tfh » 02 Sep 2009, 16:07

Da, ar fi bun si un sistem de incordare, dar am vazut mai multe modele pe net si unul dintre ele este chiar foarte simplu de construit: o coarda mai lunga cu 2 gheare la capete pe care le fixezi de coarda arbaletei si pur si simplu tragi de coarda aia. de ce sa dai bani cand iti poti face singur asa ceva? sper doar ca la 150 lbs sa nu fie prea greu sa o armezi cu un sistem ca asta :)) referitor la ce a spus unmicdrac, ca arbaleta este de calitate mediocra, se poate strica usor sau nu poate avea performante bune o arbaleta de genul asta? sau daca se poate strica ceva la ea, ce ar fi cel mai probabil sa se strice?

Post Reply