arbaleta homemade

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului
arbaleta homemade

Post by raduL_tfh » 04 Sep 2009, 17:46

Salut! sper sa va placa arbaleta mea, chiar daca nu arata extraordinar de bine. are o forta de 22 lbs(10 kg), bratele sunt din otel prinse pe un pat de lemn de stejar, care fusese un picior de scaun. cat despre sistemul de eliberare a corzii, pot spune ca e oarecum o inventie proprie, fiindca nu am mai vazut pe nicaieri un sistem de genul asta. enjoy!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta homemade

Post by akila » 09 Sep 2009, 00:29

Faina arbaleta...ceva date tehnice..???forta..etc..

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta homemade

Post by Greenarrow » 09 Sep 2009, 02:04

Misto rau...ti-as sugera sa mai scurtezi din brate putin si va creste si puterea arbaletei

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta homemade

Post by raduL_tfh » 09 Sep 2009, 14:56

Salutari. akila, ceva date tehnice am scris la inceput, dar nu ma doare mana daca le mai scriu odata: are o forta de 10 kg, brate din otel prinse pe un pat de lemn de stejar. duce destul de mult, zic eu, pt. forta pe care o are, peste 65 de metri in orice caz. singurele sageti pe care le-am incercat cu ea au fost de trestie simple, fara pene, dar aveau ceva directie. ma gandesc ca daca as incerca cu niste sageti ca lumea, as avea ceva tinta cu ea. cat despre scurtarea bratelor, sunt cam reticent, mi-e ca nu mai ajunge coarda la sist. de prindere sau ca se rup bucatile alea de otel daca trag prea tare de ele.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta homemade

Post by akila » 25 Sep 2009, 12:13

Merci....mmmm ..nu stiu cum de nu am vazut datele tehnice...m-a furat peisaju cu pozele cred :d ...

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta homemade

Post by raduL_tfh » 29 Sep 2009, 00:39

nu-i nimic, no harm done... ;)

ringring
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta homemade

Post by ringring » 29 Sep 2009, 09:50

sistemul de declansare e foarte ingenios

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta homemade

Post by raduL_tfh » 29 Sep 2009, 17:05

ringring wrote:sistemul de declansare e foarte ingenios
Da, oarecum :)) ... dar vreau sa spun ca isi face treaba, si e destul de sigur, zic eu... ;)

xiang
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta homemade

Post by xiang » 30 Oct 2009, 22:02

de unde ai luat otelul?bravo tie good job! =D> =D>

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arbaleta homemade

Post by raduL_tfh » 11 Nov 2009, 18:20

Otelul pt brate mi l-a dat un unchi, era o "sarma" lunga, cam stramba, din care am reusit sa salvez doar 3 bucati. Nu stiu la ce fusese folosit inainte...

Post Reply