pentru toti fanii LotR

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului
pentru toti fanii LotR

Post by raduL_tfh » 04 Sep 2009, 18:07

Salutari! pot spune ca dupa ce am vazut filmele Lord of the Rings m-am indragostit de sabia Narsil, pe care am si incercat sa o reproduc. si in film sabia era destul de mare, in special garda si manerul, dar cred ca puteti observa ca a mea a iesit "un pic" disproportionata, cu manerul si garda cam lungi fata de lama. in orice caz, este o sabie (zic eu) frumoasa si rezistenta. astept parerile voastre. pana atunci, enjoy! :d
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pentru toti fanii LotR

Post by akila » 09 Sep 2009, 00:27

Super faina....mie imi place foarte mult...intr-adevar lama un pic cam scurta....oricum sper sa nu fie singura

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pentru toti fanii LotR

Post by raduL_tfh » 09 Sep 2009, 15:01

cred ca solutie pentru lama prea scurta ar fi ori schimbarea lamei cu una mai lunga, ceea ce ar face sabia lunga rau de tot, poate prea lunga, ori sa mai tai din maner si din garda. dar lama mai lunga mi-ar fi cam greu sa gasesc... ceva sugestii?

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: pentru toti fanii LotR

Post by anasazzy » 09 Sep 2009, 18:01

misto sabia ,da garda cam mare restul este ok ,acum ca forma aduce mai mult cu sabia de cavalerie romana .narsil are alt profil mai piramidal .oricum este misto sabiuta sa o stapinesti sanatos .
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pentru toti fanii LotR

Post by Greenarrow » 10 Sep 2009, 00:10

Mai scurteaza manerul si chestiile alea 2 iesite inafara :d (garda?) si cred ca va arata grozav...oricum e o sabie frumoasa ;)

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pentru toti fanii LotR

Post by raduL_tfh » 10 Sep 2009, 01:05

n-as prea vrea sa tai din maner si din garda fiindca sunt facute din inox destul de gros, m-am chinuit sa il si tai si sa-i si pun formele alea de la capete. cred ca o lama mai lunga ar fi mai buna, chiar daca s-ar lungi rau de tot sabia, dar din moment ce e double-handed, cred ca ar da bine.

xiang
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pentru toti fanii LotR

Post by xiang » 30 Oct 2009, 21:59

din ce e facuta lama?si cat timp ai lucrat la ea?
=D> =D>

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pentru toti fanii LotR

Post by raduL_tfh » 11 Nov 2009, 18:17

xiang wrote:din ce e facuta lama?si cat timp ai lucrat la ea?
=D> =D>
Salut! Sincer, habar nu am din ce e facuta lama, dar am testat-o prin ceva buturugi si butoaie de fier si taisul nu prea a patit nimic... si cand am taiat-o cu flexul ca sa o aduc la forma actuala m-am chinuit ceva ceva... la fel s-a intamplat si cu ascutirea, s-a ascutit foarte greu. are niste adancituri pe ea, semn ca cineva a folosit-o pentru indreptat diverse lucruri pe ea, sau ceva de genul asta. important e ca ii tine taisul destul de binisor. Una peste alta, cred ca in 3-4 zile am terminat-o.

Post Reply