sabie

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului
sabie

Post by raduL_tfh » 04 Sep 2009, 18:24

Salut! aici vreau sa va arat o sabie la care eu am contribuit doar cu garda, manerul si teaca, lama fiind de la un alt proiect mai vechi. inca mai trebuie sa ma lucrez la ea, fiindca teaca nu e terminata, lama nu e ascutita, iar chestia din capatul manerului(pommel in engleza, in romana nu i-am gasit corespondent) a cam inceput sa ma enerveze; arata cam urat. desi am inceput sa lucrez la ea de vreo 1 an si ceva, inca nu am gasit timpul necesar s-o termin. asta e. sper sa va placa :d
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: sabie

Post by Pisic » 07 Sep 2009, 14:53

din ce e facuta lama? adica de unde ai gasit material
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: sabie

Post by anasazzy » 07 Sep 2009, 15:00

8-> 8-> 8-> de alti fac [chiar daca lucreaza rar la ia] iar eu am ramas la stadiul de vise :)) :d ,cred ca iese o sabiuta faina,punete pe ia si termina ce ai inceput .si apoi aratane si noua ce a iesit
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: sabie

Post by raduL_tfh » 07 Sep 2009, 15:54

Pisic wrote:din ce e facuta lama? adica de unde ai gasit material
pai lama e facuta de tata pe vremea cand lucra ca lacatus-mecanic, acum vreo 10 ani. lama e din otel lucrata la strung si la freza, parca...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: sabie

Post by Pisic » 07 Sep 2009, 19:02

faina,da ai grija cu ea

acuma vine a doua intrebare:ce otel ii bun pt o lama ca asta,unde gasesc?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: sabie

Post by raduL_tfh » 07 Sep 2009, 19:59

frate, nu stiu ce sa zic. nu sunt expert in asa ceva, ti-am zis, lama tata a facut-o, nu stiu de unde a facut rost de otel. poate ai cunostinte care lucreaza in domeniul "fierariei" ca sa zic asa, sau intreaba pe cineva de pe forum care se pricepe la asa ceva ce fel de otel ti-ar trebui sau de unde poti face rost. poate ar fi bune si foile de arc de la suspensia unei masini, ma gandesc ca daca fac fata solicitarilor la care sunt supuse acolo, cred ca ar fi potrivite si ca lama pt sabie. dar o foaie de arc din aia ar trebui indreptata, si pentru a o indrepta trebuie decalita, si dupa ce reusesti sa o aduci la stadiul de lama trebuie sa o calesti din nou... poate te lamureste cineva de aici care stie mai bine. succes!

xiang
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: sabie

Post by xiang » 30 Oct 2009, 21:56

bravo tie dar termino...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: sabie

Post by akila » 31 Oct 2009, 00:37

Pisic wrote:faina,da ai grija cu ea

acuma vine a doua intrebare:ce otel ii bun pt o lama ca asta,unde gasesc?
Salut...luna trecuta in iasi a fost ceva targ cu tot felul de mestesuguri populare....era acolo un tip din Barlad...facea sabii, cutite, securi, niste arme superbe... tot felul de sabii, etc...minunatii...ele cica erau cumva de panoplie...dar faza e ca lamele erau facute din foaie de arc de tren...erau de fapt sabii in toata regula...mai trebuiau ascutite, si la lupta cu ele :d ....el le forja....lamele erau foarte faine, elastice...acuma depinde si la ce o folosesti.... :d

Post Reply