glont deteriorat

Arbalete, scuturi, coifuri...
User avatar
candavaly
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:24 Jun 2007, 20:15
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:28
Location:Bucuresti
Contact:
Re: glont deteriorat

Post by candavaly » 27 Nov 2009, 23:03

claudiu wrote:glont deteriorat nus tiu sigur daca e si vechi dar e de vanatoare cu alice nu are dop asa ca sr vad alicele
oare e pericolos

Si inca ceva
Claudiu... ce ai tu se numeste cartus cu alice folosit la vanatoare
glontul e numai varful unui cartus de la o pusca tip carabina
Die with your boots on ! ! !

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: glont deteriorat

Post by akila » 28 Nov 2009, 00:29

Am gasit la un moment dat un glont, nu as putea spune de ce era ....nu era foarte lung...vreo 4 cm cu totul....eram la tara la bunici, pe langa vaslui, si l-am gasit pur si simplu in pamant...era asa la suprafata...ce credeti ca am facut cu el???? am luat un patent, l-am desfacut in 2, am un lapsus acuma...nu-mi amintesc cum ii zice varfului pro-priu-zis...oricum praful de pusca, din tub, l-am pus intr-o hartie, am facut hartia ghem, si i-am dat foc....a ars super fain...cu varfu nu mai stiu ce am facut... :d ....

claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: glont deteriorat

Post by claudiu » 28 Nov 2009, 15:39

l-am desfacut ,am scos alicele,nu are acel ,,dom",praful de pusca in el e ca plastilina.
multumesc orcum.

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: glont deteriorat

Post by soimu` » 05 Dec 2009, 20:41

un cartus ca ansamblu are urmatoarele componente
1 tub, invelisul exterior care contine pulberea si in care se fixeaza capsa detonanta
2 capsa detonanta, care poate fi centrala sau "in rama" (poate sunt si altele...nu am cercetat in special)
3 pulberea, care prin ardere creaza o expandare a gazului pentru azvarlirea glontului
3. glontul, (proiectilul) este partea din fata a cartusului care prin arderea pulberii si expandarea gazului produs din ardere, este impins pe teava accelerat
in locul glontului pot fi si alte tipuri de proiectile, singulare sau multiple, caz in care se foloseste si o bura de demarcare a proiectilelor multiple si praf de pusca , din metal, cauciuc, plastic, etc
ah, de ce nu mai e obligatorie armata...
nu iti mai face probleme pentru in cartus, pericolul este atunci cand este in spatiu inchis si ehplodeaza,
daca pulberea e uda, e mai greu, dar poate fi detonat, pentru ca capsa are fulminat de mercur (din cate stiu eu) si aceasta produce o flama f puternica care poate aprinde pulberea
dar nbu e mare lucru

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: glont deteriorat

Post by sspoll » 07 Jan 2011, 01:35

akila wrote:Am gasit la un moment dat un glont, nu as putea spune de ce era ....nu era foarte lung...vreo 4 cm cu totul....eram la tara la bunici, pe langa vaslui, si l-am gasit pur si simplu in pamant...era asa la suprafata...ce credeti ca am facut cu el???? am luat un patent, l-am desfacut in 2, am un lapsus acuma...nu-mi amintesc cum ii zice varfului pro-priu-zis...oricum praful de pusca, din tub, l-am pus intr-o hartie, am facut hartia ghem, si i-am dat foc....a ars super fain...cu varfu nu mai stiu ce am facut... :d ....

varful se numeste glontz si este din plumb si ceva aliaj ... iar tubul cartus.

ASSUS
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: glont deteriorat

Post by ASSUS » 14 Jan 2011, 01:33

Ma baieti sunteti mortali cu mesajele si explicatiile despre un simplu cartus cu alice pentru o pusca de 16
alti dorm cu ele in pat :))

User avatar
candavaly
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:24 Jun 2007, 20:15
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:28
Location:Bucuresti
Contact:

Re: glont deteriorat

Post by candavaly » 14 Jan 2011, 12:59

ASSUS wrote:Ma baieti sunteti mortali cu mesajele si explicatiile despre un simplu cartus cu alice pentru o pusca de 16
alti dorm cu ele in pat :))
Bun raspunsul ASSUS
asa ma gandeam si eu...
cred ca in razboi te mai intrebi daca e sau nu bine sa tii cartuse cu tine :)) :))
Die with your boots on ! ! !

ASSUS
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: glont deteriorat

Post by ASSUS » 14 Jan 2011, 13:33

Bunici nostri vanatori isi modificau chiar si incarcatura de praf de pusca din glont ca de bile nu mai vorbesc.
ati auzit de (poste de 9), ( brenecuri modificate ),(Bile crestate ) si asa mai departe.
Oricum eu am citit toate mesajele din subiect si am observat ca claudiu a urmat toti pasi pe care uni dintre voi iau si detaliat corect.
ideea e ca nu e chiar asa periculos si nu e asa sensibil la simplul fapt ca il ti in mana.

User avatar
candavaly
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:24 Jun 2007, 20:15
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:28
Location:Bucuresti
Contact:

Re: glont deteriorat

Post by candavaly » 14 Jan 2011, 23:20

Cred ca mai degraba e periculoasa o petarda de Revelion decat un cartus netras.
Cat despre bile crestate .... stiu si eu numai ca se crestau chiar si gloantele.
incarcatura mai puternica, inlocuirea bilelor de plumb cu alte proiectile si tot asa
:)
Die with your boots on ! ! !

Post Reply