wakizashi

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
matei
Membru al forumului
Membru al forumului
wakizashi

Post by matei » 16 Dec 2009, 21:53

pina la urma am reusit sa ma invat cu urcatu pozelor de pe aparat in calc si asa mai departe. asa ca pun niste poze pe care le-am descarcat de curind:

Image
Image
Image
Image

e un wakizashi pe care l-am facut acu vreo doi ani, dar de abea recent am reusit sa-l iau inapoi sa-l pozez

otel XC 75, forjat si calit selectiv

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: wakizashi

Post by florinarnaut » 16 Dec 2009, 22:28

Salut!
Maiestrie nu gluma! Impresionant !
Nu ma pricep la astfel de arme,sa le recunosc,sa le numesc,dar se vede clar ca nu e un cutitas facut dupa ureche...
Pentru cei ca mine mergea intr-una din poze plasat un creion sau ceva sa-mi dau seama de marime.
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: wakizashi

Post by Neacsu Ionut » 16 Dec 2009, 22:31

Foarte fain....imi place foarte mult cum se vad straturile de otel... :) ....armele astea japoneze au un farmec aparte...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: wakizashi

Post by Pisic » 16 Dec 2009, 23:01

am o intrebare....stiu ca la katana se ia o bucata de otel ,se duce la o forma paralelipipedica,si dupaia tot il "indoaie" in doua ,il aduce iarasi la aceiasi forma,il indoaie inca odata,modelat,indoit,modelat....la sfarsit ajunge sa fie format din nush cate mii de "foite" de otel una peste alta;tu ai facut-o dintro singura bucata si ai calit-o,sau ai facut si smecheria aia de care ziceam?

faina,adica....super :d
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: wakizashi

Post by matei » 16 Dec 2009, 23:10

Ionut, nu se vad aici straturile ci linia de calire.
e un otel omogen, calit doar selectiv, cu argila. de fapt si japonezii se straduiau prin replierile repetate sa scoata ceva cit mai omogen. pe forumul de cutite, Koloth face o scurta punere la punct a subiectului:
http://myknife.ro/forum/viewtopic.php?f=14&t=55

lama are vreo 40 si ceva de cm. intre ~30 si ~60 cm se claseaza la wakizashi, sub, tanto si alte pumnale, peste katana si altele.

acuma nici eu nu am rabdare sa studiez scoli, epoci, stiluri, etc. nu e o replica fidela istoric ci "generic".

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: wakizashi

Post by matei » 17 Dec 2009, 11:11

Florine, e practicabil. asa procedez la lamele la care conteaza elasticitatea, adica nu merge doar calirea selectiva.
pe tais ramine duritatea dorita taisului, pe dos, pe latimea pe care o doresti otelul e revenit "arc". atentie mare totusi spre virf. din cauza burtii nu poti tine tot taisul in apa, trebuie lucrat repede. de acea se foloseste o flacara "aspra" ca cea de oxi-gaz.

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: wakizashi

Post by matei » 18 Dec 2009, 17:04

nu stiu de ce ai impresia...

cauta "habaki" sa vezi cam ce e si cum se face, nu-i suptire de loc.

http://images.google.ro/images?hl=ro&so ... a=N&tab=wi

ringring
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: wakizashi

Post by ringring » 19 Dec 2009, 12:51

cum se face habaki prin turnare?

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: wakizashi

Post by matei » 19 Dec 2009, 15:40

am vazut si habaki turnat, de fapt ar trebui sa fie mai solid decit cel traditional lipit cu cositor.
probabil se face prin "ceara pierduta" si turnare cu vacuum sau centrifugal, pt calitate si precizie.
eu le fac prin forjare si sudura cu argint. pina acum am folosit tabla de alama de 4 si de 5 mm. cam doua zile bune de lucru e pe un habaki. trebuie sa se potriveasca "etans".

ringring
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: wakizashi

Post by ringring » 20 Dec 2009, 14:54

doua zile de lucru e ceva, merci de raspuns sa ai spor

Post Reply