Sageti capabile sa strapunga platose

Arbalete, scuturi, coifuri...
Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by Sorin » 18 Mar 2010, 23:22

(33 m/s)^2 *(0.06 kg)/2 = 32.6 J

Din ce am vazut eu in documentarul ala, nu au testat decat impactul cu partea cea mai tare a armurii. Bratele, picioarele, erau mult mai slab protejate, ca sa nu mai vorbim de cai. Intr-un atac al cavaleriei, mai ales pe noroiul ala, daca primele randuri cad, cele din spate vor inainta mult mai greu. Imi e greu sa-mi imaginez ce imbulzeala trebuie sa fi fost acolo.

rex_thrax
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by rex_thrax » 18 Mar 2010, 23:55

@ liviu
@sorin

la fizica nu ma pricep asa de bine incat sa ma pun sa calculez, poate primim si un al treilea calcul :)
ce vroiam sa adaug, in emisiune s-a mai zis ca s-a tras de la aproximativ 50 m... si intr-o alta emisiune nelegata de batalia de la Agincourt, dedicata exclusiv longbow-ului zicea prezentatorul ca taria arcului putea sa ajunga si pe undeva pe la 200 de livre, acuma nu stiu ce sa zic, se poate sa fi tradus gresit, pt ca mie mi se pare un pic cam mult 200 de livre, avand in vedere ca nu lansau doar cateva sageti :)

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by liviu » 19 Mar 2010, 21:12

Salut,
Da Sorin, rezultatul este 32,6 J, trebuia sa impart la 2.
Destul de mica energia, intr-adevar.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by rotariu nicolae » 11 Apr 2010, 09:45

salut cu parere de rau nu cred ca ai gaurit cu sageata aia mai bine zis cu virful ala sapa si cu ce arc ce forta ? eu am incercat cu virf facut din burghiu otel tare ,in tabla de3mm de la 10m cu arc de 35kg forta si deabea a iesit putin virful din tabla.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by florinarnaut » 11 Apr 2010, 11:32

Salut!
@ R.N. Cu aceias parere de rau spun ca: nu tot ce e " tare " e impenetrabil si nu tot ce e "moale"poate fi strapuns cu usurinta.Dovada este : e mult mai usor sa gauresti cu burghiul,cu bormasina, o tabla de 3mm din otel decit o tabla de 3mm din aluminiu,se lipeste de burghiu,se gripeaza...in final rupi burghiul!
Eu cred in " experimentul cu sapa"; conteaza cum e rigidizat obiectul de strapuns,daca e suspendat,daca e asezat pe un plan orizontal,daca este fixat in plan vertical, sageata intilnaste tinta perpendicular,forta arcului,greutatea sagetii etc
Sapele erau confectionate dinntr-un otel similar cu OL42 ,ne calibil, duritatea in "gura" se obtinea prin forjare la rece,cu pana ciocanului.
Dupa cum se obs. din poza , diametrul mic al virfului e de 4-5 mm, apoi este ascutit la 45 grade pe 3mm,practic exact distanta de strapuns!
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -


User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by Pisic » 13 Apr 2010, 14:31

eh....testu ala nu e 100 % corect....cu longbowul a nimerit mai spre margine (unghiul la care a lovit poate sa fi facut sageata sa "alunece" pe platosa) si cu asiaticul a nimerit aproape in centru,aproape perpendicular pe metal;dupa asta cand a dublat tabla,a tras cu longbowul cu o sageata medievala cu varf scurt iar la asiatic a folosit o sageata cu varf lung....as spune ca ambele sunt la fel de letale.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by liviu » 13 Apr 2010, 22:47

Salut!

Vazusem filmuletul si la fel am gandit si eu - primele 2 sageti - cu un singur scut - sunt trase cea din longbow pe margine, fiind mai greu sa patrunda, iar cealalta in centru; la urmatoarele sageti (in 2 scuturi) nu se vede clar.
De-asemenea, nu a spus - am impresia - daca arcurile au aceeasi tarie. Si, chiar daca au aceeasi tarie, ar fi interesant sa stim si raportul masa sageata/ tarie arc...(se poate uneori ca doua arcuri foarte diferite ca design sa traga unul mai bine aceeasi sageata usoara si celalalt mai bine aceeasi sageata grea...?)

Din ce-am citit pe forumuri/ alte site-uri, un lucru este unanim acceptat: pentru flight (sageti foarte usoare) arcul compozit asiatic este mai performant ca cel englezesc. Daca insa asiaticul este mai performant si cu sageti militare, aici punctele de vedere difera de la sursa la sursa. Variabilele si cum actioneaza ele sunt lucruri usor de stabilit, mai grele spre imposibile sunt calculele propriu-zise, de aceea trebuie experimente - dar facute mai riguros.

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by liviu » 13 Apr 2010, 22:57

Si mai este ceva neclar in clipul cu pricina: raportul "viteza la destinatie"/ "viteza initiala" este prea mic. Poate ca nu se refera la test, ci la acest raport in cazul tragerii de distanta, cum se facea in batalii. Adica, dupa intreaga distanta parcursa prin tragerea la 40 - 45 de grade, din cauza frecarilor (in primul rand cu aerul) o sageata "normala" si-ar pierde cam o treime din viteza? Asta poate ca s-ar calcula, calculand intai cam cat ar trebui sa traga un arc in vid si comparand cu cat trage el de fapt...sau, cel mai simplu, masura cu cronografe...

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by soimu` » 26 Apr 2010, 09:16

rex_thrax wrote:@ liviu
@sorin

la fizica nu ma pricep asa de bine incat sa ma pun sa calculez, poate primim si un al treilea calcul :)
ce vroiam sa adaug, in emisiune s-a mai zis ca s-a tras de la aproximativ 50 m... si intr-o alta emisiune nelegata de batalia de la Agincourt, dedicata exclusiv longbow-ului zicea prezentatorul ca taria arcului putea sa ajunga si pe undeva pe la 200 de livre, acuma nu stiu ce sa zic, se poate sa fi tradus gresit, pt ca mie mi se pare un pic cam mult 200 de livre, avand in vedere ca nu lansau doar cateva sageti :)
arcasii englezi erau trupe de elita
pregatirea unui arcas era scumpa si de durata (3 ani) tocmai pentru ca arcurile folosite erau extraoridinar de tari
de aceea, arcasii aveau bataturi pe degetele cu care intindeau coarda si francezii daca capturau arcasi le taiau degetul mijlociu- ceea ce il scotea definitiv din razboi
cu un asemenea arc, cu forta exceptionala, un varf cu unghi corect si sagetile grele folosite atunci, sunt sigur ca se penetreaza o armura
in fapt, in intreaga istorie a omenirii, varfurile de sageti au fost adaptate mereu pentru a penetra armurile... altfel arcasii nu mai aveau nici un rost pe campul de batalie, eficienta lor fiind dovedita prin prezenta lor si cheltuielile efectuate cu pregatirea, echiparea si intretinerea lor

Post Reply