Sageti capabile sa strapunga platose

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
sk8eradu
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by sk8eradu » 22 Jan 2010, 18:58

Un mic citat interesant pe care l-am gasit...

"...in the war against the Welsh, one of the men of arms was struck by an arrow shot at him by a Welshman. It went right through his thigh, high up, where it was protected inside and outside the leg by his iron cuises, and then through the skirt of his leather tunic; next it penetrated that part of the saddle which is called the alva or seat; and finally it lodged in his horse, driving so deep that it killed the animal. (Itinerarium Cambriae, (1191))"
Sursa: http://www.spiritus-temporis.com/englis ... usage.html

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by eduardbilanin » 22 Jan 2010, 23:04

3,5 mm cu o sageata cu virf de field(obisnuit):

Image

Image

Image

2,5 cm de lemn cu aceasi sageata si acelasi virf:

Image

Image

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by eduardbilanin » 22 Jan 2010, 23:33

sa nu uitam ca si virful este de slaba calitate...si fara muchii de strapungere(asa cum ii statea bine unei sageti de pe atunci) ;).Am postat cu titlu demonstrativ sa vada omul ca se poate.S-au facut de altfel mii de teste in care s-a demonstrat ca s-a putut cindva si inca se mai poate....cu conditia sa ai ceva muschi pe tine si sa minuiesti un arc de macar 110#.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by eduardbilanin » 23 Jan 2010, 19:15

Acum am observat ca locuiesti in Campina,orasul meu natal.Incintat de cunostinta.

rex_thrax
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by rex_thrax » 23 Jan 2010, 20:41

poti sa stergi Agincourt din lista celor 3 batalii...
in ultimul documentar (sunt cel putin 2) care l-am vazut despre Agincourt s-a facut un test, s-a tras cu un arc lung englezesc si s-a masurat forta impactului sagetii, care a fost pe undeva pe la 37-39 de KJ, iar varful sagetilor era confectionat dintr-un fier mai prost pt. ca majoritatea varfurilor erau nerecuperabile, unde mai pui ca in respectiva batalie nobilii francezi aveau deja armuri de otel....
deci pana la urma se presupune ca valea in forma de palnie si noroiul le-a venit de hac cavaleriei franceze...si bineanteles arcasii englezi care i-au "hacuit" cand acestia au picat de pe cai :)

rex_thrax
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by rex_thrax » 25 Jan 2010, 00:29

:) pai am uitat sa zic de "smecheria principala"...
persoanele care au facut documentarul s-au dus in locul unde a avut loc batalia, si, cum zice textul medieval, in ziua bataliei era noroi, iar pamantul (lutul) din locul respectiv avea o proprietate foarte daunatoare pt. cavalerii cazuti in el, in sensul ca odata cazuti in el era apropae imposibil sa te ridici din cauza efectului de suctiune dintre armura si noroi...deci arcasii englezi i-au macelarit cand acestia se zvarcoleau in noroi...poate gasesti pe net documentarul, pe mine cel putin, m-a convins...si eu lucrez oarecum in domeniu :)

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by eduardbilanin » 25 Jan 2010, 00:58

In mare parte ai dreptate.Pe finalul luptei arcasii englezi echipati lejer au masacrat francezii impotmoliti.Dar sagetile lor au jucat totusi un rol decisiv in aceasta lupta.

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by metzger » 03 Feb 2010, 21:30

ai tras intr-o sapa? fain e destul de gros materialul si rezistent un soldat inbracat in armura de aceeasi grosime nu cred ca s-ar fi putut misca...

HansEric
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by HansEric » 18 Feb 2010, 15:47

Salut! Este cineva de pe aici care face bodkinuri? As vrea si eu sa stiu ce otel se foloseste .

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti capabile sa strapunga platose

Post by liviu » 18 Mar 2010, 21:28

Salut,

Din ce-am vazut si citit, intr-adevar rolul major in infrangerea francezilor l-a avut combinatia noroi - echipament.

Pe de alta parte, nu inteleg cum energia unei sageti trase dintr-un arc de razboi sa fie de doar 37 - 39 J (chiar daca luam energia ei in cadere, dupa aproape 200 m de zbor - deci dupa ceva frecare cu aerul). Un calcul simplu imi arata ca energia sagetii ar trebui sa fie undeva la minim 65 J. Daca luam o sageata de 60 de grame care are o viteza finala de 33m/s, am avea 65,3 J. O asemenea viteza finala (chiar si pe ploaie), cu 60 de grame, se poate obtine lejer dintr-un longbow de 41 - 42 kgf. O asemenea tarie, indiferent de sursa de pe net de unde luam informatia, era fie minimul, fie putin peste minimul unui warbow.
Un arc de putere medie, folosit pentru tir, da sagetii - este drept, la lansare - intre 40 si 50 J.

Post Reply