Arbaleta my concept

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
Carpionutz
Membru al forumului
Membru al forumului
Arbaleta my concept

Post by Carpionutz » 23 Jan 2010, 01:05

Image0117.jpg
Am construit-o in 2 zile avand in vedere ca nu am mai facut niciodata asa ceva doar ce am vazut pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=qveW5SQt ... re=related .Este foate puternica dar dupa 2 3 zile de tragere nu reusesc sai dau de cap cu sistemul de ochire,oricum de la 30 metri ochesc tinta dar nu sunt destul de satisfacut ,referitor la sageti poate astea sunt de vina le-am facut din sageti de arc lungi de 80 de cm taiate la 38cm cu tot cu pene cu tot ,merg bine dar sincer nu stiu cum sa fac poate ma ajutati voi .Am vazut pe acealsi site cum face si sagetile am sa incerc sa fac si eu dar as prefera sa cumpar niste varfuri sa nu ma mai chinui eu .Cine are de vanzare varfuri si bete sau sageti complete anuntati-ma ca le cumpar.MULTUMESC
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Carpionutz on 23 Jan 2010, 17:43, edited 1 time in total.

Carpionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arbaleta my concept

Post by Carpionutz » 23 Jan 2010, 17:31

Am facut-o din lemns de stejar darrrrrr am vazut la Baumax un lemn ceva mai bun stratificat si costa 50 lei (8cm inaltime,5 latime,100 lungime).Lemnul stratificat nu crapa si il lucrezi si usor fara frica.Am vb la tel de niste sageti lemnele am inteles ca le ai dar vreau si varfuri cand aduceti sa imi da-ti un raspuns.Multumesc
Last edited by Carpionutz on 23 Jan 2010, 17:39, edited 1 time in total.

Carpionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arbaleta my concept

Post by Carpionutz » 23 Jan 2010, 17:33

#:-S

bogdanel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arbaleta my concept

Post by bogdanel » 24 Jan 2010, 21:29

Carpionutz wrote:
Image0117.jpg
Am construit-o in 2 zile avand in vedere ca nu am mai facut niciodata asa ceva doar ce am vazut pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=qveW5SQt ... re=related .Este foate puternica dar dupa 2 3 zile de tragere nu reusesc sai dau de cap cu sistemul de ochire,oricum de la 30 metri ochesc tinta dar nu sunt destul de satisfacut ,referitor la sageti poate astea sunt de vina le-am facut din sageti de arc lungi de 80 de cm taiate la 38cm cu tot cu pene cu tot ,merg bine dar sincer nu stiu cum sa fac poate ma ajutati voi .Am vazut pe acealsi site cum face si sagetile am sa incerc sa fac si eu dar as prefera sa cumpar niste varfuri sa nu ma mai chinui eu .Cine are de vanzare varfuri si bete sau sageti complete anuntati-ma ca le cumpar.MULTUMESC
salut interesanta treaba dar cred ca problema ta cu sistemul de ochire este chiar de la sageti cum ai zis si tu,din cate stiu eu sagetile mai noi pentru arbalete nu sunt cu pene,au in loc de pene material plastic eu asa am facut si sunt multumit cum trag cat despre bete treci pe la practiker sau obi eu de acolo am luat, ce dimensiuni are bratul (latime si grosime) care banuiesc ca este din foaie de arc,spor la treaba :d

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Arbaleta my concept

Post by otonel » 17 Jan 2011, 02:47

Sagetile de arbaleta medievala nu aveau pene si nici 3 aripioare ci 2 facute din lemn subtire si amplasate ca aripile la avion ele culisand peste ghidajul sagetii
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Arbaleta my concept

Post by basty » 16 Jul 2011, 18:39

salut si eu am o arbaleta dinasta tip medieval primita cadou de la o ruda de familie arcul are 130 lbs si dupa cum vad eu ii trebuie sageti grele la mine dau sin coada cele usoare sagetile au undeva poe la 55 g deci poate ar trebui sa incerci ceva sageti mai grele numai bine
Basty

Post Reply