Un sfat pentru o arbaleta va rog

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
CristiB
Membru al forumului
Membru al forumului
Un sfat pentru o arbaleta va rog

Post by CristiB » 06 Feb 2010, 11:01

Salutare tuturor ! As vrea sa construiesc o arbaleta, sunt nou in asa ceva, si as avea nevoie de cateva sfaturi . Am datasheet la ce as vrea sa fac si acolo la lemnul folosit imi mentioneaza yew sau osaga . Acuma prima intrebare e cat de usor se gaseste lumenul si cam pe unde. Locuiesc in Cluj. A doua intrebare este in cazul in care nu gasesc lemnul acesta ce alt inlocuitor pot folosi ? Cunosc pe cineva care lucreaza intr-o fabrica de mobila si as putea sa o fac din lemn de esenta tare . Ce mi-ati recomanda in cazul in care nu gasesc lemnul cu pricina. O alta intrebare e daca e mai bine ca bratele sa fie din metal sau din lemn ? in descrierea ei am vazut ca din lemn si lipit fibra de sticla pe brate. Fibra de sticla de unde o pot lua ? si cred ca ultima intrebare e la coarda pentru arbaleta ce imi recomandati sa iau, exista corzi pentru arc,si corzi pentru arbalet sau sunt tot una ? as vrea sa scot cel mai bun raport intre puterea arbaletei si acuratetea ei. Multumesc !!

CristiB
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un sfat pentru o arbaleta va rog

Post by CristiB » 08 Feb 2010, 20:43

Image

Cam aceasta ar fi la ce m-am gandit . Ma cam descurajeaza in schimb coarda vazand cata pricepere iti trebuie sa faci o coarda rezistenta ,asa ca ma gandesc oare daca nu as gasi sa cumpar una

iannnis
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un sfat pentru o arbaleta va rog

Post by iannnis » 09 Feb 2010, 20:20

Salut am sa pun niste poze cu o schita a unei arbalete.Sper sa te ajute cu ceva,eu mi-am construit una dupa acest model.pentru arbaleta te-asi sfatui sa pui foaie de arc .
Image

Image

CristiB
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un sfat pentru o arbaleta va rog

Post by CristiB » 13 Feb 2010, 15:01

Merci Iannis , pentru bratele arbaletei ce lemn imi sugerati sa folosesc ?

CristiB
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un sfat pentru o arbaleta va rog

Post by CristiB » 19 Feb 2010, 22:18

ok ultimele update-uri in legatura cu arbaleta sunt :

M-am hotarat la brate ce folosesc , si anume arc lamelar .
Corpul arbaletei nu e o problema , la asta inca nu m-am decis, dar un ultim lucru sper care as vrea sa ma lamuriti este urmatorul . am vazut ca se poate monta ca sistem de ochire si luneta . Care sistem ar fi mai indicat, cat de buna este luneta pe arbaleta, se regleaza greu ? se poate (sau trebuie) regla luneta la fel ca si sistemul din desenul postat de mine la 40..50..60 m etc ? Care sistem credeti ca e mai bun pentru arbaleta din cazul de fata ? Multumesc !

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Un sfat pentru o arbaleta va rog

Post by Mugurbb » 20 Feb 2010, 11:10

CristiB wrote:

Cam aceasta ar fi la ce m-am gandit . Ma cam descurajeaza in schimb coarda vazand cata pricepere iti trebuie sa faci o coarda rezistenta ,asa ca ma gandesc oare daca nu as gasi sa cumpar una
In curand o sa fac corzi din materiale americane de calitate si pe o instalatie profesionala care permite preintinderea corzilor la 300 lbs. Imi fac mie prima data un set de coarda si cabluri pt compound, vad cum iasa si va dau de stire.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Post Reply