Prastie

Arbalete, scuturi, coifuri...
raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Prastie

Post by raduL_tfh » 27 Jul 2012, 01:38

Dediu00ro wrote:Salutare arata foarte fain prastiile astea =D> design si ergonomie excelenta, eram si eu fanatic am tras o sageata 180 de metri dintro prastie de 39 de kg forta din theraband negru fasii. Dar un arc are o eficienta mult mult mai mare decat prastiile de genul asta, eu cel putin de asta m-am lasat de ele :). Noroc si spor la construit in continuare.
Mersi pentru aprecieri, intradevar am investit ceva timp si efort in ele, mai ales ca textolitiul se taie foarte greu. Ce sa zic, ai dreptate, nu se compara cu un arc, dar se descurca si ele destul de bine si cu o sageata. Am terminat de facut o prastie cu care pot pescui (sa speram), trage cu sageti cu varf de pescuit, are mulineta, tot tacamul. Ma duc in weekendul asta la tara, in Valcea, la un rau unde am vazut nu de putine ori pesti destul de maricei pentru a-mi putea testa "undita". O sa incerc sa postez ce voi reusi.
P.S.: Pentru cei interesati, un link cu cel mai nou hibrid din categoria prastiilor : prastia compound! destul de interesant, dupa parerea mea...
http://www.slingshotchannel.blogspot.ro ... gshot.html

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by raduL_tfh » 05 Aug 2012, 19:46

Salut!
Dupa cum am promis, am revenit cu pozele noii mele creatii. Inca nu e finisata complet, dupa cum se vede si surubul manerului de la mulineta, pe care voiam sa il matisez, insa am plecat grabit si entuziasmat la tara si nu am mai apucat... Sincer sa spun, principiul functioneaza, insa elasticul s-a dovedit a fi prea tare la dimensiunile la care le-am taiat, m-am crezut prea musculos :))
Pacat de pestii aia =p~
I-am schimbat deja tubul negru cu mult mai potrivitul tub verde, si diferenta este enorma, pot trage mult mai relazat de ea si cu mai multa precizie. Sa vad, poate dau o tura la pescuit si postez poze cu noul zgarci verde si de ce nu, un filmulet daca prind ceva, desi cred ca cer prea mult...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Prastie

Post by deceneus » 06 Aug 2012, 21:41

Faina realizare dar sfatul meu este sa schimbi varful (care seamana mai mult cu un varf de harpon) cu un varf cu pintenul simplu sau dublu facut din sarma de arc. Asta pentru ca daca lovesti cu varful actual un peste catre margine il rupi si il scapi. Pintenul din sarma de arc in momentul intrarii se aduna catre tija sagetii facand o gaura relativ curata iar la iesire se destinde nepermitand sagetii sa mai iasa. Plus de asta la scoatere desfiletezi varful,rasucesti pintenul si poti sa scoti sageata usor din peste.
Gasesti varfuri gata facute la magazinele de arcuri din Romania la pretul de aprox 15 ron,nu dau nume ca risc sa fiu moderat ;) ....sa nu mi-o iei in nume de rau,iti dau sfaturi din experienta a cel putin 2 tone de peste sagetat. Ah,si inca ceva, nu stiu ce sageata folosesti dar pentru pescuit cele mai bune sunt din fibra de sticla plina care fiind mai grele au o foarte buna patrundere in apa.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by raduL_tfh » 07 Aug 2012, 23:53

deceneus wrote:Faina realizare dar sfatul meu este sa schimbi varful (care seamana mai mult cu un varf de harpon) cu un varf cu pintenul simplu sau dublu facut din sarma de arc. Asta pentru ca daca lovesti cu varful actual un peste catre margine il rupi si il scapi. Pintenul din sarma de arc in momentul intrarii se aduna catre tija sagetii facand o gaura relativ curata iar la iesire se destinde nepermitand sagetii sa mai iasa. Plus de asta la scoatere desfiletezi varful,rasucesti pintenul si poti sa scoti sageata usor din peste.
Gasesti varfuri gata facute la magazinele de arcuri din Romania la pretul de aprox 15 ron,nu dau nume ca risc sa fiu moderat ;) ....sa nu mi-o iei in nume de rau,iti dau sfaturi din experienta a cel putin 2 tone de peste sagetat. Ah,si inca ceva, nu stiu ce sageata folosesti dar pentru pescuit cele mai bune sunt din fibra de sticla plina care fiind mai grele au o foarte buna patrundere in apa.
Mersi pentru sfaturi, sunt bine primite si o sa le pun in practica. Chestia cu varful de sageata are logica si o sa fac cum mi-ai spus, singurul motiv pentru care nu am pus de la bun inceput varf de pescuit din comert este faptul ca nu am vrut sa cumpar, mi s-a parut mai simplu sa incropesc eu unul... insa daca este asa ieftin, cred si eu ca merita.
Iar in ceea ce priveste sageata, este exact ce spui tu: este din fibra de sticla plina, insa nu a fost sageata, a fost o tija de la o draperie, insa este foarte buna, dupa parerea mea.
Apropo, banuiesc ca pescuiesti cu arcul, nu? Ai si alte sfaturi, cum ar fi vreo tehnica speciala sau ceva care sa usureze pescuitul de genul asta?
Mersi pentru aprecieri si fir intins! ;)

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Prastie

Post by deceneus » 08 Aug 2012, 07:31

Ar mai fi o chestie pentru siguranta ta. Sageata nu se leaga niciodata de coada cu firul,risti ca la plecare firul sa se incurce sau sa se agate de ceva si apoi sa vina inapoi sa te loveasca. Firul se leaga de un inel care culiseaza pe tija sagetii asa incat in pozitia "armat" inelul este langa varful sagetii iar abia dupa plecare va ajunge in coada sagetii intinzand firul.In felul asta firul sta tot timpul in afara prastiei si nu risca sa se incurce in gume,cracan,etc.In coada sagetii infiletezi un surubel care va impiedica inelul sa iasa de pe sageata.
Al doilea sfat , pentru genul asta de pescuit ai mare nevoie de o pereche de ochelari polarizati,acestia elimina luciul de la suprafata apei ajutandu-te sa vezi foarte bine pestii in apa,la inceput nu foloseam nici eu ochelari polarizati...apoi am inceput sa vad :)
Al treilea sfat, din cauza refractiei obiectele din apa ti se par mai departe de cum sunt in realitate. Daca tintesti un peste trebuie sa tintesti jos sub el,daca tintesti plin in el o sa tragi peste el.
In rest...practica...practica...practica si grija mare pentru ca la noi e socotit braconaj. Exceptie face daca balta e privata si ai acceptul proprietarului.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by raduL_tfh » 08 Aug 2012, 22:21

deceneus wrote:Ar mai fi o chestie pentru siguranta ta. Sageata nu se leaga niciodata de coada cu firul,risti ca la plecare firul sa se incurce sau sa se agate de ceva si apoi sa vina inapoi sa te loveasca. Firul se leaga de un inel care culiseaza pe tija sagetii asa incat in pozitia "armat" inelul este langa varful sagetii iar abia dupa plecare va ajunge in coada sagetii intinzand firul.In felul asta firul sta tot timpul in afara prastiei si nu risca sa se incurce in gume,cracan,etc.In coada sagetii infiletezi un surubel care va impiedica inelul sa iasa de pe sageata.
Al doilea sfat , pentru genul asta de pescuit ai mare nevoie de o pereche de ochelari polarizati,acestia elimina luciul de la suprafata apei ajutandu-te sa vezi foarte bine pestii in apa,la inceput nu foloseam nici eu ochelari polarizati...apoi am inceput sa vad :)
Al treilea sfat, din cauza refractiei obiectele din apa ti se par mai departe de cum sunt in realitate. Daca tintesti un peste trebuie sa tintesti jos sub el,daca tintesti plin in el o sa tragi peste el.
In rest...practica...practica...practica si grija mare pentru ca la noi e socotit braconaj. Exceptie face daca balta e privata si ai acceptul proprietarului.
Mersi mult pentru sfaturi, mai ales in cazul ochelarilor, chiar ma gandeam daca merita sa cumpar asa ceva pentru pescuit, acum o sa imi cumpar sigur!
Cat despre legatul firului de sageata, ai ghicit chiar si fara sa vezi, din poze, de unde am legat firul. Intradevar, l-am legat de coada sagetii si nu m-am gandit nici o clipa ca s-ar putea incurca. Bine ca mi-ai deschis ochii, fiindca altfel mai devreme sau mai tarziu trebuia sa se intample ceva de genul si sa ma lovesc, si foarte buna ideea cu inelul.
Si in chestia cu refractia, e la fel de pronuntata si in ape mici, gen rau de munte sa zicem? Ma gandesc ca fiind apa mai mica, efectul nu mai e asa puternic... nu stiu, zic si eu :P
Da, inca mai am de exersat o gramada, si as vrea sa te mai intreb ceva: crezi ca e ok sistemul de arrow rest pe care l-am facut? M-am inspirat din arrow rest-urile de compound, unde de coarda arcului mai este legata o ata, care la capatul celalalt este atasata de o furca mica, care se ridica in sus atunci cand arcul este intins la maxim, si care cade in momentul in care ai eliberat sageata; astfel sageata nu mai face contact cu nimic care ar putea sa-i schimbe cursul (banuiesc ca asa functioneaza). Ceva de genul am facut si eu, si vreau sa stiu daca a meritat efortul de a construi sistemul sau daca mergea si ceva mai simplu.
Inca o data, mersi mult de sfaturi si multa sanatate :)

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Prastie

Post by deceneus » 08 Aug 2012, 23:35

Refractia e la fel,doar daca tragi la adancimi mai mari ar fi mai puternica,oricum la adancime mai mare de 1 m nu are rost sa tragi, risti doar sa ranesti pestele.
Cel mai bun arrow rest pentru prastie ar fi un whisker biscuit prins intre cracane,sau chiar un simplu inel care sa functioneze ca ghidaj, ai putea trage din orice pozitie fara sa-ti fie teama ca ar putea sa cada, dar cu grija si sprijinul facut de tine functioneaza.
In raurile de munte trebuie sa umbli cu polizorul in buzunar :d ,dupa fiecare tragere trebuie sa ascuti varful sagetii.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by raduL_tfh » 09 Aug 2012, 23:56

Polizor, auzi, asta chiar m-a facut sa rad :)) M-am gandit prima oara sa folosesc asa ceva ca un wisker sau inel, dar mi s-a parut prea mare bataia de cap cu gasirea unei solutii pentru ca elasticul sa nu rupa, indoaie sau descentra respectivul rest dupa ce trag. Si in plus, nu stiu pentru altii cum e, dar mie mi se pare cam scump un nenorocit de wisker biscuit din ala...

Nik6868
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by Nik6868 » 21 Feb 2013, 16:19

Va salut!Sunt Nic,din Galati si nou pe forumul dvs.As vrea sa-mi confectionez o prastie,dar in afara de jucariile copilariei nu am mai facut una.Deci,am luat patru benzi Theraband Gold cu lungimea de 20cm si latimea de cca.3,2cm.Pt cracan am o bara(plina)din aluminiu cu diametrul 1cm.Acum as dori cateva sfaturi/pareri.Cat ar trebui sa aiva lungimea totala cracanul?Dar distanta dintre brate?O alta pb.este...modul de legare al benzilor pe cracan si de buzunarul din piele.Oare pe brate,la cca.0,5cmm nu ar fi bine sa fac un.."santulet/sanfren"(nu stiu cum sa-i spun)cum am vazut la unele cracane din lemn,textolit?M-a gandesc la acest sant unde se leaga benzile pt ca as vrea sa las bratul drept,nu cu"ochiuri"ca la prastia Mongolia sau chiar la una vazuta pe acest forum(cea cu paracord pe maner)in ideea ca as putea fixa mai fest gumele.Daca nu v-am plictisit,m-am facut inteles si-mi veti raspunde,va multumesc aticipat!

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Prastie

Post by oroborusgeorge » 21 Feb 2013, 20:17

cred ca tot Sorin are multe de spus despre prastii , el chiar asa a inceput sa traga cu sageti , pe atunci nu avea arc si tragea din prastie. eu sunt adeptul prasiilor primitive . uite aici, stiu ca o sa vrei asa ceva : http://www.youtube.com/watch?v=jt3EIyWYPyQ am incercat si eu si sa stii ca este super poti confectiona una doar din canepa, succes >:d< >:d< >:d<

Post Reply