Prastie

Arbalete, scuturi, coifuri...
sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34
Re: Prastie

Post by sspoll » 07 Jan 2011, 00:45

daca este asa ma intereseaza:http://www.youtube.com/watch?v=eXPt2vYt ... re=related
s-a stricat harponul meu tip polespear din cauza ca are mai bine de 7 ani de cand il am si as vrea sa-l inlocuiesc.. daca spui ca nu-i scump si este destul de tare vreau ..dar tubular daca se poate. sunt amator de spearfishing ..am pescuit in korea la greu 2 ani. imi este dord de mare.
deci da-mi un pm te rog si vb mai multe.

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by tdrbuzle » 12 Jan 2011, 23:24

sa ma mai laud cu una :P
K.C. ergo2.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by tdrbuzle » 16 Jan 2011, 02:02

multumesc :d colegii de pe un forum spuneau ca e varianta masculina la prastii...din cauza chestiei din mijloc :))

uite inca una facuta pentru cineva.....si inca una mai simpla din aluminiu (din pacate era cam scurta bara, da tot e buna)
1s.jpg
2s.jpg
3s.jpg
si asta pentru un prieten...vroia ceva natural
4s.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Prastie

Post by sspoll » 19 Jan 2011, 11:58

asta ultima mi-se pare ce-a mai buna la trasul la tinta...

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by tdrbuzle » 19 Jan 2011, 19:47

merge foarte bine, numai ca trebuie si munitie pe masura...bile de otel sau de plumb.

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Prastie

Post by sspoll » 21 Jan 2011, 15:28

FAIN...PAI GASESTI LA UN SERVICE AUTO

vipera323
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by vipera323 » 03 Feb 2011, 14:00

maestro esti din sibiu ?:o

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by raduL_tfh » 21 May 2012, 19:49

Salutari.
Fiindca tot a venit vorba de prastii, postez si eu poze cu cateva dintre prastiile facute de mine.
Materialul de baza este textolit, imbracat in piele. Am facut si cateva din lemn, mai exact cires si bambus, dar nu au rezistat la forta tubului. Mentionez ca folosesc Thera Tube verde pentru trasul de zi cu zi, si Thera Tube negru atunci cand am nevoie sa "omor elefanti" ;)
Cat despre munitie, trag doar cu bile de plumb pe care le fac cu ajutorl unei matrite facute de mine. Pentru prastiile cu tub verde folosesc bile de 16 mm, iar pentru monstruosul tub negru, bile de 20 mm, care in ambele cazuri, zboara foarte bine (nu mai zic de penetrare :d ).
Cu prima prastie trag "full butterfly", cum zice si nea' Iorgu.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Cu a doua prastie trag normal, pana la lobul urechii.
4.jpg
5.jpg
6.jpg
Si cred ca ultima nu mai are nevoie de nici o prezentare:
7.jpg
8.jpg
9.jpg
Enjoy! :d
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by raduL_tfh » 21 May 2012, 20:16

+ inca o prastie care nu a mai incaput in postul anterior:
10.jpg
11.jpg
12.jpg
La inceput, designul l-am facut pe baza unui cap de gremlin, cu partile de unde sunt prinse tuburile vrand a fi urechile (de asta sunt asa mari), dar cum dupa ce am finisat-o nu mi-a mai ramas loc pentru a sculpta fata in piele, am decis ca pot sa o fac sa arate un pic cu Piccolo, din Dragon Ball, cu acele doua antene verzi :d .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Prastie

Post by Dediu00ro » 23 Jun 2012, 19:56

Salutare arata foarte fain prastiile astea =D> design si ergonomie excelenta, eram si eu fanatic am tras o sageata 180 de metri dintro prastie de 39 de kg forta din theraband negru fasii. Dar un arc are o eficienta mult mult mai mare decat prastiile de genul asta, eu cel putin de asta m-am lasat de ele :). Noroc si spor la construit in continuare.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply