Modificare arbaleta

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda
Modificare arbaleta

Post by otonel » 18 Feb 2011, 23:16

Cu toate ca nu-i o replica medievala arbaleta mea am cautat un loc unde sa postez subiectul asta si aicea mi-sa parut cel mai indicat.Iata despre ce-i vorba, arbaleta din poza a fost original fara sistemul de scripeti cu o coarda din cablu dar am zis sa incerc si varianta asta de constructie cu scripeti si coarda textila sa vad daca obtin o crestere a vitezei sagetii si o armare mai usoara.
P2180001_1.jpg
Inainte de coarda care apare in poza am avut montata alta coarda si arcul mai incordat un pic iar dupa ce am tras de cateva ori cu ea coarda s-a rupt iar actuala coarda este facuta din mai multe tipurii de ata de la cea de pescuit pana la ata scoasa dintr-o curea de transmisie si am lasat-o mai lunga un pic ca sa nu fie asa solicitata.
Marea problema arbaletei este coarda si va rog daca ma puteti ajuta cu sugesti de constructie a unei corzii care sa nu fie foarte groasa sa-mi intre bine pe scripeti si in acelasi timp sa reziste la forta arcului, iar ma gandesc care ar trebui sa fie raportul intre lungimea bratelor arcului si distanta de armare pentru o detenta optima, de fapt ma gandesc sa le scurtez un pic.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
nicodin cristian
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:50
Joined:01 Feb 2009, 11:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Martinesti
judet:Hunedoara
Varsta:42
Location:martinesti
Contact:

Re: Modificare arbaleta

Post by nicodin cristian » 18 Feb 2011, 23:49

Ideal ar fi sa folosesti o corda de compound, sunt mai tari, vorbeste cu daddy, poate te ajuta el cu o coarda, daca-i dai o dimensune. Mai am o intrebare: ce foaie de arc ai folosit?

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Modificare arbaleta

Post by otonel » 19 Feb 2011, 09:45

O sa iau legatura cu daddy, arcul folosit este de la o suspensie veche nu mai stiu exact de ce masina
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Modificare arbaleta

Post by otonel » 19 Feb 2011, 21:32

Ai dreptate maestro cu scripetii , ce am facut eu este o copie a modelului din poza care practic reduce forta arcului dar mareste cursa corzii cum zice fast arrow
post-5239-1195162064.jpg
Cee ce vreau sa-i mai fac este sa-i modific scripetii atasati de corpul arbaletei si as merge pe varianta urmatoare care ii mai simpla dar nu stiu daca o sa mearga sincronizati scripetii si nu o sa apara decalaj
post-5239-1191959777.jpg
sau mai sigur o sa fac 2 scripeti asezati excentric care sa accelereze in capat de cursa
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Modificare arbaleta

Post by Pisic » 20 Feb 2011, 00:18

din cauza ca scripetii de pe pat is pusi unde is pusi,arcul nu se indoaie ca in mod normal,ci mai mult este "presat" intre cele doua capete fata de un arc normal unde capetele is trase inspre spate-si chestia asta modifica forta-arcul cu scripetii in dreptul capetelor ar trebui sa fie mai tare decat unul "normal"
cel putin asa cred eu...in practica habar nu am de treaba asta
cu scripetii aia poti sa maresti mult forta arcului dar sa ramana cu o intindere mare a corzii si o "indindere" mica a arcului
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Modificare arbaleta

Post by otonel » 20 Feb 2011, 13:39

Da ca sa functioneze bine in configuratia asta trebuie sa-i schimb ulucul sa-i fac unul mai lung.
Ca o intrebare cum as putea sa-i fac la arcul de suspensie de masina varfurile usor curbate cum sunt lamele la recurve asta fara sa incalzesc lama si fara prese imense?
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Modificare arbaleta

Post by Pisic » 20 Feb 2011, 15:24

nu poti sa indoi capetele fara tratament termic,daca vrei sa le indoi "simplu" se vor fisura
otelul e elastic si nu prea permite deformare plastica...permite,dar foarte foarte putin,si asta nu o sa ajute cu nimic
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
nicodin cristian
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:50
Joined:01 Feb 2009, 11:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Martinesti
judet:Hunedoara
Varsta:42
Location:martinesti
Contact:

Re: Modificare arbaleta

Post by nicodin cristian » 20 Feb 2011, 21:40

Scuze, fara intentie am spus daddy in loc de mugur, multumesc de rectificare.

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Modificare arbaleta

Post by otonel » 20 Feb 2011, 23:38

Am inteles dar tocmai asta am incercat sa evit tratamentul termic pentru ca odata decalita si deformata ii greu sa nimeresc tratamentu la loc ca sa aiba aceeasi elasticitate , bine ar mai fi si varianta sa-i fixez ca la recurve o bucata de metal asezata perpendicular si fixata cu suruburi sau sudura care sa imite profilul recurve dar nu crede ca merita efortul pentru ac castigul de viteza ar fi mic dupa mine oricum arcul este destul de puternic
Aste este varianta mai usoara
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Modificare arbaleta

Post by otonel » 23 Feb 2011, 16:05

Am renuntat la scripeti ca nu mi-sa parut eficient sistemul, eventual daca i-as fi facut un pat mai lung si atuncea ar fi actionat pe o distanta mai mare coarda asupra sagetii si daca as fi facut scripetii excetrici ca sa creasca forta ce actioneaza asupra sagetii inainte ca aceasta sa paraseasca arblaleta.
In fine am rezolvat-o cu coarda singur, am folosit ata de pescuit care rezista la 65 kg si ata de cusut piele iar problema era de fapt locul unde se fixa de bratele arcului si am folosit niste teava de 8mm care nu mai taie coarda.
Mai am sa-i mai fac un dispozitiv de armare ca sa nu-mi mai tai degetele in coarda, si un fel de blocaj care sa nu dea voie la coarda sa plece cand nu este sageata .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Post Reply