Modificare arbaleta

Arbalete, scuturi, coifuri...
User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda
Re: Modificare arbaleta

Post by otonel » 01 Mar 2011, 17:59

Am terminat si dispozitivul de armare, care dupa ce l-am terminat pot spune ca ma ajuta mult, am reusit sa si dezarmez arbaleta cu el nu numai sa armez
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Modificare arbaleta

Post by morometeb » 01 Mar 2011, 21:08

Oare cand scoti arbaleta la teste? La urmatoarea intalnire o fi gata de lupta? Sunt curios sa vad ce poate ;)
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Modificare arbaleta

Post by otonel » 01 Mar 2011, 22:32

Gata de lupta ii, cu sagetiile stau mai prost dar se rezolva si abia astept sa o testez pe camp ca asa in casa nu pot trage la distanta ca sa o reglez cum trebuie.
Sper ca vii si tu cu un arc nou confectionat de manuta ta.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Modificare arbaleta

Post by otonel » 12 Mar 2011, 00:38

Am o intrebare pentru constructorii de arbalete poate ma lamuresc ei care-i cea mai buna varianta: la amplasarea arcului sub canalul sagetii care ar fi unghiul optim pe care arcul l-ar avea fata de jgeabul sagetii sau altfel spus cat de tare trebuie sa fie este apasata coarda pe acest jgheab cand este armata si destins arcul.
Eu am incercat mai multe variante:
-daca arcul face unghi drept cu ghidajul sagetii, arbaleta imi trage bine dar am uzura destul de mare la coarda din cauza frecarii cu ghidajul si clar frecarea asta micsoreaza si puterea arbaletei
-daca maresc un pic unghiul arcului prin adaugarea unei bucatii de tabla in spatele lui arbaleta trage bine numai ca la sageti cu nock si mai subtiri in diametru decat cele pentru care am facut jgheabul mi-le trage mai jos in tinta
-daca maresc si mai mult unghiul arcului am patit de mi-a plecat coarda fara sageata sau a rupt nockul, iar la capitolul precizie le tragea si mai jos decat cele 2 variante
Precizez ca adancimea jgheabului am facut-o cam cu un milimetru mai mica decat jumatatea diametrului sagetii adica 4mm la mine pentru sageti cu diametrul de 10 mm
Si mai am o intrebare exista sau folositi vreun fel de lubrefiant pentru ghidajul sagetii, ma refer la locul unde culiseaza coarda, eu am mai pus cate un pic de vaselina acolo si am gandeam daca exista ceva mai indicat pentru asa ceva
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Modificare arbaleta

Post by otonel » 13 Mar 2011, 12:12

Da maestro dar asta ar presupune sa schimb toata montura din fata a arcului si sa fac sageata sa mearga prin centrul acestuia, iar oricum la o arbaleta copie dupa una medievala nu am merge
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Modificare arbaleta

Post by sspoll » 20 Mar 2011, 23:52

sau poti pune un asa numit tub de silicon introdus pe coarda si frecarea se face cam ceva de genul: tubul invartindu-se in jurul corzii, si daca se uzeaza se poate schimba de cate ori vrei.
eu am la mine la lucru la aparatele de sudura Mag asa numite baudene..care directioneaza sarma prin pistolet..si sunt destul de rezistente..daca vrei da un pl. la noi cand se uzeaza le aruncam..asa ca eu zic sa incerci.

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Modificare arbaleta

Post by otonel » 31 Mar 2011, 21:55

Multumesc de idee, am rezolvat problema cat de cat, si eu m-am gandit la varianta cu furtunele dar sa folosesc niste futunas termosensibil sau cum io zice care se foloseste la instalatiile de pescuit si pe care dupa ce-l incalzesti se strange pe coarda si ar fi suprafata de uzura.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Modificare arbaleta

Post by sspoll » 03 Apr 2011, 13:44

ideia era sa se roteasca sa nu fie frecarea pe o singura parte.. dar este bine ca ai rezolvat.

arrow
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:4
Joined:13 Oct 2013, 08:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36

Re: Modificare arbaleta

Post by arrow » 14 Oct 2013, 19:16

sal am si eu o antrebare arcul de la masina este o suspensie de spate din acele cu multe foi nu? si anca ceva ai prelucrato ca grosime? adica merge fara sa o polizezi ca sai ei din grosime?

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Modificare arbaleta

Post by otonel » 28 Oct 2013, 23:16

Scuze de raspunsul tarziu, arcul este o suspensie de la ceva remorcuta cu grosimea de 4 mm, sunt bune si cele de suspensie spate dar sa nu fie foarte groase in carne ca iti iese o arbaleta foarte rigida si greu de incordat.
Nu am luat decat din latime din grosime am vrut sa iau dar nu am avut cu ce sa iau ca sa nu decalesc foaia, dar vad ca merge bine luat numai din grosime , unde am luat asimetric mai mult din partea de jos a arcului.
Sper sa-ti fie de folos.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Post Reply