Gakgung Arcul Traditional Compozit Korean

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Gakgung Arcul Traditional Compozit Korean

Post by Dediu00ro » 24 Nov 2011, 00:22

http://www.youtube.com/watch?v=mwYs2W2gurs Partea 1
http://www.youtube.com/watch?v=EKdb71kF ... re=related Partea 2
http://www.youtube.com/watch?v=o6qRnTVM ... re=related Partea 3

Foarte foarte tare maestru arcar care face aceste arcuri composite gakgung numai prin metode traditionale. Mi se pare foarte interesant ce fel a recurbat bambusul, si lemnu pentru syahuri..... procesu de tendonare... super fain.
In partea a 3 a se observa cu cata atentie trebuie pusa coarda pe un arc de genu asta , chiar are 2 ajutatoare. Iar dupa ce scoate coarda de pe el arcul aparent are set care se rezolva cu ceva tratament termic. Oricum un proces dificil de a pune coarda si a intretine un arc de genu asta..... exceptional in orice caz.

Spre uimirea mea arcul nu se numeste Hwarang ci Gakgung.
Hwa = Flower
Rang = Man
The common English translations are "The Way of the Flowering Manhood" or "The Way of the Flowering Knights"
Following the fall of Silla, the term hwarang survived and changed in meaning again. In Choe Sejin (최세진)'s 1527 book Hunmong jahoe (훈몽자회), the term hwarang refers to a male prostitute. Today, Hwarang is often used in the names of various schools, organizations and companies.
Stau si ma gandesc de ce se numesc hwarang arcurile astea lemn/fibra/carbon replici ale arcului gakgung.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Gakgung Arcul Traditional Compozit Korean

Post by Arthelad » 24 Nov 2011, 22:21

Hwarangii erau niste cavaleri din regatul SIlla, au tot fost filme cu ei pe tvr, sau le gasesti si peteava.ro
probabil denumirea e din ratiuni comerciale, gokgung o fi ceva prea comun la ei, un soi de popescu, si atunci i/au zis
hwarang

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Gakgung Arcul Traditional Compozit Korean

Post by Dediu00ro » 24 Nov 2011, 22:59

Ahh da am citit astea sunt si organizatii de tae kwon do care tot hwarang se numesc. Pentru mine suna ciudat, ca si cum as numi un arc longbow omchel ca longbow e prea comun .
Oricum arcurile astea sunt tare faine de corn, dar mi se pare procesu de a pune coarda pe el tare pretentios :(. Si ce faci daca nu ai o sobita din aia cu tine sau formele alea 2?.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Gakgung Arcul Traditional Compozit Korean

Post by Mugurbb » 24 Nov 2011, 23:16

il strici? =))
Poti vorbi cu Greuceanu ca are soba faina iar forme gasesti la fetele frumoase :P
Silence is golden and Duct Tape is silver.

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Gakgung Arcul Traditional Compozit Korean

Post by liviu » 29 Nov 2011, 20:30

Salut!

Foarte fain! Opere de arta!

Sub aspectul eficientei, am impresia ca are un dezavantaj fata de turcesc: urechile sunt late (nefiind "ingrosate") aproape cat bratele, daca nu la fel. Masa mai mare la capete. Plus ca turcestile au recurbarea aceea aproape de inceputul "umerilor" (imbinarii), recurbare care "lucreaza" mult: un arc care nu ar avea asa recurbare acolo - care sa "lucreze" mult, si care totusi, per total, ar fi la fel de reflex, e mai putin eficient, fiindca masa in miscare e mai mare (dar si inmagazineaza mai bine energia).

Oricum, coreenele astea traditionale sunt foarte faine si, din ce-am vazut, foarte rapide.

Post Reply