Scut-replica medievala...

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului
Scut-replica medievala...

Post by VictorM » 06 Jan 2012, 18:15

Daca e medieval medieval sa fie :D

Am si eu cateva replici medievale(unele utilizate in show-urile medievale) la care am lucrat cat timp am facut parte din ordin.

Acest scut este battle ready si si-a incasat multe lovituri zdravene.din pacate nu mai are curbura tipica(care oricum nu o facusem destul de proeminenta)..:
scutBR06_resize.jpg
scutBR05_resize.JPG
scutBR04_resize.JPG
scutBR02_resize.jpg
scutBR01_resize.JPG
Aici ar mai fi 2 scuturi doar din tabla de 3 dar care si ele si-au facut treaba in "lupta":
P5240005_resize.jpg
P5260010_resize.JPG
Si unul de panoplie(mic dar din tabla zdravana) decorat frumos ;) :
scut min pan 01_resize.jpg
O pereche de pumnari(manecari)- apara f bine antebratul(si ei utilizati in "batalii") dar si completeaza tinuta medievala:
pumanr2x_resize.jpg
punarfata_spate_resize.jpg
Ar mai fi de postat si o replica dupa o spada de o mana(e buna la antremant si de panoplie) si un pumnal(doar lama din pacate) tot de panoplie dar cu aspect invechit :D

Legat de scuturi pot zice ca am facut cateva dar cel mai zdravan este primul.

Astept cu nerabdare critici si remarci :d
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Scut-replica medievala...

Post by VictorM » 06 Jan 2012, 18:23

Se pare ca pot sa postez in continuare si pozele cu spada si cu pumnalul fara sa deschid alt subiect

Deci, spada e facuta dintr'o bucata de platbanda si pentru prima tentativa cred ca a iesit destul de bine(respecta caracteristiciile uneia "adevarate": lungime,masa, model dar si centrul de greutate-foarte important pt manuirea ei):
P6050025_resize.JPG
P6050029_resize.JPG
Si punalul "invechit":
GEDC0599_resize.JPG
GEDC0600_resize.JPG
Cine stie..daca voi avea timp si inspiratie poate voi face si un helm si altele dar mai degraba m-as apuca de facut arcuri :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Scut-replica medievala...

Post by VictorM » 06 Jan 2012, 19:09

Multzam de incurajare:D

Daca as putea m-as apuca acum de arcuri dar trebuie timp si resurese.... nici acum n-am reusit sa termini 5 sageti de care m-am apucat asta-vara.. inca astept niste varfuri..
Legat de arcuri..chiar azi m-a intrebat un prieten daca pot sa-i fac unu din schiuri...se poate? daca se poate ma gandesc ca ar iesi ceva in genul take-down.... :-??

VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Scut-replica medievala...

Post by VictorM » 06 Jan 2012, 21:04

Multzam de thred ;) chiar cautam ceva de genu ..Oricum..primul arc pe care vreau sa-l construiesc va fi probabil un selfbow:D

Un Om
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:16
Joined:31 Mar 2016, 16:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Pitesti
judet:Arges
Varsta:25

Re: Scut-replica medievala...

Post by Un Om » 07 May 2016, 15:54

De vanzare vreun scut sau spada?

Un Om
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:16
Joined:31 Mar 2016, 16:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Pitesti
judet:Arges
Varsta:25

Re: Scut-replica medievala...

Post by Un Om » 18 May 2016, 13:59

Da ori ba ?

Post Reply