Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

Armura

Arbalete, scuturi, coifuri...

Armura

Mesajde basty » 01 Sep 2012, 19:31

Salut,

azi am inceput un proiect nou, vreau sa fac o armura ! Cum ni s a prelungit vacanta sper sa am timp si materiale sa o fac.
Azi am facut 2 aparatoare pentru maini. Luni daca o sa termin de scos cartofii o sa fac un coif :d . Aparatorile nu sunt groase, oricum nu le foloseste nimeni, dar sper sa termin o full body armour.

ps Florine nu am doar 4 poze.

Noroc !!!
Basty
basty
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Berzovia
judet: CarasSeverin
Varsta: 20

Re: Armura

Mesajde oroborusgeorge » 02 Sep 2012, 07:13

aha!!!!!!! buna treaba , daca vei cauta prin postarile anterioare stiu sigur ca vei gasi , ca si ideie poate reusesti sa gravezi ceva pe ele sau in genul cum scoate filipas un model pe piele in relief prin lovire, merge si la astfel de materiale metalice, dar numai daca ai timp in viitoor, spor la treaba =D> =D> =D>
oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
Construit de mine: nu
locuiesc in:: galati
judet: galati
Varsta: 36

Mesajde basty » 02 Sep 2012, 12:50

Salut,

mi-a venit si mie ideea, dar dupa ce am terminat aparatorile. O sa incerc sa fac niste forme in relief pe ele, dar ceva mai usor. Maine fac coiful <:-p . Sper sa reusesc.

Sanatate !!!
Basty
basty
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde basty » 04 Sep 2012, 22:13

Sara buna,

imi pare rau ca nu am facut ieri coiful, dar am avut toata ziua de lucru. Azi dupa curatat porumb am inceput coiful. Asa o sa arate ( sper )  
Am facut pentru inceput un model in carton  
asa este in tabla  
si aici prinsa la spate asa ,, de forma ,,  

Sper sa reusesc sa o fac si sa va placa.

Noroc !!!
Basty
basty
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde tiktak » 05 Sep 2012, 01:08

foarte misto astea, bravo tie.
O armura de piept daca-i face, din mai multe piese, legi cu piele intre ele. Idea la mine vine repede, eu duc lipsa de material si de loc de lucru.
spor la lucru.
Lăudată fie truda care caleşte.
tiktak
Membru al forumului
Membru al forumului

Been thanked: 3 times
locuiesc in:: Alba Iulia
judet: Alba

Mesajde candavaly » 18 Oct 2012, 13:22

arata bine, imi plac dar eu zic sa incerci sa mai lucrezi la ele. Sa faci contururi mai bine definite, sa iei o tabla mai groasa pentru ca la prelucrare ea se subtiaza.
bate tabla cu un ciocan rotund special de tabla, pe o perna facuta dintr o bucata de piele si in interior ceva mai tare (par de oaie foarte tasat sau pasla)
greseaza tot timpul tabla sa nu crape, si chiar pentru unele indoituri, poti sa o incalzesti.
foloseste dornuri si preducele de calitate.
bafta multa
Die with your boots on ! ! !
candavaly
Membru al forumului
Membru al forumului

Been thanked: 0 time
locuiesc in:: Bucuresti
judet: Bucuresti
Varsta: 28