confectionare harbaleta

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
arrow
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:4
Joined:13 Oct 2013, 08:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
confectionare harbaleta

Post by arrow » 13 Oct 2013, 09:15

php7CObd1PM.jpg
salut am confectionat o harbaleta cu urmatoarea descriere corp stejar din tro singura bucata si brat din salcam vechi de 40 ani dar bratul vreau sal laminez cu fibra ca sa fie mai rezistent an timp si tot odata mai puternic astept parerile voastre andrumari etc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

administrator
Site Admin
Site Admin
Posts:29
Joined:07 Dec 2012, 11:27

Re: confectionare harbaleta

Post by administrator » 13 Oct 2013, 18:17

Salut!
Subiectul a fost pus gresit in sectiunea "Suport tehnic". Recomand o mai mare bagare de seama.
Arbaleta pare reusita, mai ales corpul de stejar. Din punctul de vedere al arcasului era mai interesant de spus din ce (eventual cum) ai facut bratul arbaletei, practic elementul activ. N-ar fi stricat sa imbogatesti descrierea si cu detalii despre performante.
Succes!

arrow
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:4
Joined:13 Oct 2013, 08:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36

Re: confectionare harbaleta

Post by arrow » 14 Oct 2013, 19:04

bratul harbaletei este confectionat din lemn de salcam vechi de 40 ani este exact din inima unui bustean are 5 dungulite maro an sectiune si are lungimea de 70cm cu latime de 3cm an mijloc si de 1,5 pe capete ca grosime are un cm si cand am despicat busteanul si l-am sectionat an 4 bucati cu o maceta si un ciocan de cauciuc o bucata a esit mai anconvoiata si dupa ce am cioplit bratul a esit un pic curbat si asa sa confectionat bratul numai ca l-am facut an graba la munca si a esit un pic slab adica are cam puterea unui pistol mini crosbow de 50lbs si al vream mai puternic dar mam gandit sal laminez cu fibra de sticla mai exact fibra de sticla gen tesatura sa ai maresc puterea astept parerile voastre pe viitor am sa postez o alta harbaleta care mam apucat sa o fac cu pat retractabil de la o replica airsoft m61 aceasta o sa fiie mai calumea dar tinand cont ca trebuie sa termin bratul de la harbaleta postata mai astept pana gasesc sami cumpar fibra cu rasina si antaritor astept si andrumari de unde as putea cumpara rasina antaritor si fibra gen plasa

Post Reply