arcul getic

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: arcul getic

Post by Sorin » 18 May 2011, 19:32

Sorin, nu iti dau ignore pentru ca ceea ce scrii e fals si induci lumea in eroare, asa cum faci si aici. Parca ma si astept sa aflu maine de pe youtube ca moldovenii trageau cu recurve. Spre exemplu:
De la Geti/Traci/Daci pana la moldoveni au mai trecut ceva ani si sau mai schimbat si arcurile, pentru un om inteligent ca tine ma mir cum de nu faci diferenta.

Sorin, tu ai spus ca Moldovenii trageau cu arcuri recurve lungi, eu am intrebat de unde stii asta, si tu mi-ai dat citate din Ovidius si Tucidide care arata ca getii trageau cu arcuri identice cu ale scitilor. Dupa care spui ca au schimbat arcurile in timp, ca moldovenii trageau cu recurve lungi, dar nu spui de unde stii asta. De unde ai informatia cu "recurve lungi"? Eu asta am intrebat, nu ce a zis Ovidius despre geti.
Din punctul meu de vedere e mult mai probabila varianta cu selfbow-uri, sau cea cu arcuri compozite, decat asta cu recurve lungi. Daca totusi ai o sursa de unde te-ai documentat in privinta asta, spune-ne si noua.

Apoi, uite cat de usor de obtinut era tisa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Taxus_baccata
Salcamul era si el "extrem de disponibil" prin Europa, mai ales in trecut si mai ales dupa 1600 cand a fost adus in Europa si cand culmea, s-a trecut la arme de foc.
Longbow=selfbow, Flatbow=selfbow, orice forma de arc facuta din lemn=selfbow.
De acord, dar asta nu inseamna ca au aceleasi proprietati si aceleasi performante. De exemplu, e stiut faptul ca un longbow (sectiune D) e mai rapid decat un flatbow.


Fac referire inca o data la wikipedia:
Relative humidity: http://en.wikipedia.org/wiki/Relative_humidity
Dupa cum vezi, nu se foloseste degeaba termenul "relativa". Temperatura are un rol foarte important aici. Aerul e la fel de umed cand are RH de 100% la 25 grade sau 50% la 37 de grade. Daca ai curiozitatea sa verici graficele pentru Londra si Cairo o sa vezi urmatoarele: cantitatea de apa din aer in cele doua orase e aproximativ egala (undeva intre 5 si 12grame de apa pe kg de aer). Iarna e mai umed la Cairo si vara e mai umed la Londra. Graficul de pe wikipedia e dat la masa, nu la volum, dar diferentele de volum sunt mici, undeva la 4% . Am gasit si un tabel interesant cu valori calculate la volum, adica exact ceea ce ne intereseaza:
http://en.aviagen.com/assets/Tech_Cente ... Metric.pdf
In concluzie, eu nu cred ca umiditatea era un factor in alegerea tipului de arc. Problema mai mare e disponibilitatea lemnului de calitate pentru selfbow-uri, comparata cu versatilitatea design-ului compozit. E ca si cum ai face un laminat din lemn astazi. Ai un lemn mai slab, il faci fasii pentru laminate. Ai un lemn bun, cu inele dese si nerasucit, il faci selfbow ca ar fi pacat sa-l pui la laminate.
EINSTEIN CITESTE INAINTE SA POSTEZI O PROSTIE
=)) =)) =))

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul getic

Post by Dediu00ro » 18 May 2011, 20:30

Anglia:The average annual relative humidity is 79.6% and average monthly relative humidity ranges from 70% in June to 89% in December.
On average there are 164 days per year with more than 0.1 mm (0.004 in) of rainfall (precipitation) or 14 days with a quantity of rain, sleet, snow etc. per month


Egipt:# The average annual relative humidity is 35.2% and average monthly relative humidity ranges from 25% in May to 46% in December.
# On average there are 12.5 days per year with more than 0.1 mm (0.004 in) of rainfall (precipitation) or 1 days with a quantity of rain, sleet, snow etc. per month.

Deci cand ai spus o prostie e doar o problema relativa pentru tine? Care o intorci cum vrei tu cu date tehnice?
E doar relativ ca ploua de 14 ori mai mult in Anglia decat in Egipt? E doar relativ ca media de umezeala din aer in Anglia e dubla fata de Egipt anual?
Cum a spus si Einstein doua lucuri sunt infinite, prostia omeneasca , si universul care e doar teoretic infinit.
Dar pentru tine e doar relativa problema asta.
Sorin, nu iti dau ignore pentru ca ceea ce scrii e fals si induci lumea in eroare, asa cum faci si aici. Parca ma si astept sa aflu maine de pe youtube ca moldovenii trageau cu recurve. Spre exemplu:


tu ai spus ca Moldovenii trageau cu arcuri recurve lungi, eu am intrebat de unde stii asta, si tu mi-ai dat citate din Ovidius si Tucidide care arata ca getii trageau cu arcuri identice cu ale scitilor. Dupa care spui ca au schimbat arcurile in timp, ca moldovenii trageau cu recurve lungi, dar nu spui de unde stii asta. De unde ai informatia cu "recurve lungi"? Eu asta am intrebat, nu ce a zis Ovidius despre geti.
Ba tu chiar asa minti pe fata?


Sigur nu ti-am raspuns?
dintr-o carte cica foloseau arcuri deflex ceva mai lungi decat cele turcesti, daca vrei iti dau link telepatic dar mie teama ca nu am platit furnizorul de puteri speciale si mi-a inchis conexiunea
Te apuca orbeala din cand in cand? Eu cand am spus recurve lungi ma refeream la arcuri deflex am si precizat asta.
Si ti-am dat si numele cartilor pe care le-am citit nu mai tin minte exact in care din ele am gasit informatia asta.
Iar ai inceput sa invarti ce am spus?

Ia uite sa citim si asta:
În dotarea oştirilor Moldovei erau două tipuri de arcuri: „arcul moldovenesc” şi „arcul asiatic”. Arcul moldovenesc sau simplu era confecţionat dintr-o vergea de lemn (arţar, frasin, alun), rezistentă şi elastică, care avea o lungime de 1,5 – 2 m. Este important faptul ca vergeaua să fie îngroşată la mijloc şi cu extremităţile ascuţite, care erau prinse una de alta cu o sfoară de in, mătase sau cînepă.

Arcul oriental era confecţionat din os de balenă sau corn de bivol şi avea dimensiunea de pînă la 1,5 m.

Coarda care lansa săgeata era, de obicei, unsă pentru a fi mai rezistentă. Bătaia unui arc ajungea pînă la 200 m, iar capacitatea lui de tragere era în jur de 12 săgeţi pe min.

Arcurile erau purtate în tocuri din piele sau din coajă de copac, rareori încrustate. Existau tocuri (tolbe) încrustate în aur şi argint.
Si cam unde induc eu in eroare oamenii? Le spun si eu ce am citit si ce se poate si confirma. Arcurile deflex compuse de pana la 150 cm 54-60" arcul poate mai scurt...eu asa am citit, cica erau mai lungi decat cele turcesti....si erau de tip reflex(eu le mai spun si recurve), si arcurile de lemn se puteau face reflex. Deci nu vad cum ar fi gresite relatarile pe care le-am citit.

Sa imi dai si mie vreo bucata de informatie cum ar fi un arc cu sectiunea D mai rapid decat un flatbow, dar pe privat cred ca am poluat destul topicu asta cu polemici.
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Sorin » 18 May 2011, 20:58

@maestro
Corect! Nu dovedeste ca noi l-am construit, dar nici ca nu l-am construit!

@Dediu:
Eu nu am spus nici o prostie. Am spus ca aerul e mai umed la Cairo decat la Londra, si asa este pe timp de vara.
Eu nu intorc problema cu date tehnice. Valorile alea sunt masurate de institutii respectabile iar umiditatea relativa inseamna exact ce spune wikipedia. De acolo rezulta clar niste valori si se pot trage niste concluzii. Oricum, eu am dat explicatia pentru ceilati membri ai forumului, nici nu ma asteptam ca tu sa intelegi ceva. Asa cum daca spun ca aerul mai umed e mai usor decat aerul mai uscat (la aceeasi temperatura) iarasi nu o sa ma crezi.

O fi plouand mai mult la Londra, dar apa aia cade pe pamant, si nu ramane in aer; nu toata, oricum. Daca insa tragi cu arcul cand ploua, atunci nu stim exact care arc cedeaza primul. E posibil ca arcul de lemn, fara strat de protectie, sa fie afectat mai repede decat cel compozit, care are un strat de protectie anti-umezeala. E posibil insa sa fie si invers. Pana nu se fac teste concludente nu se va sti.
Eu cand am spus recurve lungi ma refeream la arcuri deflex am si precizat asta
Poate vrei sa spui asa: "Eu cand am spus recurve lungi, am vrut sa spun de fapt arcuri deflex"
intr-o carte cica foloseau arcuri deflex ceva mai lungi decat cele turcesti, daca vrei iti dau link telepatic dar mie teama ca nu am platit furnizorul de puteri speciale si mi-a inchis conexiunea
Eu insa de aici am inteles ca vrei sa faci misto, nici prin cap nu mi-a trecut ca vorbeai serios cu deflex-ul, cand mai devreme ai pomenit de recurve. Bine, acum am inteles, ai citit "undeva" ca moldovenii trageau cu arcuri deflex, si nu stii, sau nu vrei sa ne spui unde ai citit.

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Sorin » 18 May 2011, 21:15

Revin la subiect:

De pe acelasi site de pe cere citeaza si Dediu (caruia ii multumesc pe aceasta cale pentru paragraful furnizat) si anume:http://www.oastea.army.md/index.php?act ... 77&obj=335
Însă nu toate tipurile de arme puteau fi modificate. Arcul nu şi-a schimbat configuraţia faţă de cel din veacul precedent. Abia spre mijlocul sec. XV, arcul autohton a cedat locul arcului de tip „englezesc” sau arcului mare.
Dupa ei, arcul asiatic a fost arcul "autohton" pana in secolul XV. Apoi numesc "arc moldovenesc" acel arc de 1.5-2m confectionat dintr-o vergea de lemn, despre care au spus mai sus ca e arc de tip englezesc si care a fost introdus in secoulul XV. Oricat de mult as vrea sa cred ca arcul "mioldovenesc" a fost un arc de tip asiatic, nu pot sa nu remarc stilul in care e scris articolul si termenii folositi. Cred ca e clar pentru toata lumea ca articolul asta e scris de oameni care nu prea stiu ce e ala un arc.

In concluzie, ajungem de unde am plecat: nu stim nimic sigur :(

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Sorin » 18 May 2011, 21:40

maestro, interesul nostru, al romanilor, este sa aflam care a fost arcul folosit de stramosii nostri. Tu ai spus mi devreme asa: "Greu pot fi convins ca arcul traditional romanesc ar fi putut fi altul decat un selfbow." O sa incerc totusi sa te conving, chiar daca stiu ca nu prea am sanse.

Argumentele mele:

Toate dovezile pe care le avem indica arcul compozit. Arcul compozit se regaseste in picturile din biserici, in carti vechi si pe columna. Stim deci in mod sigur ca a fost folosit de stramosii nostri. Pana nu o sa avem norocul sa se faca descoperiri arheologice importante in domeniul asta, nu vom sti daca arcul compozit a fost imprumutat sau nu, sau daca a fost construit aici sau nu.

In schimb, nu avem nici picturi si nici sculpturi cu arcul lung, sau arcul de lemn. E evident insa pentru toata lumea ca nu putea sa nu existe un model atat de simplu si accesibil pe teritoriul tarii noastre. In mod sigur era folosit si pe aici. Orice copil ia o craca, pune o sfoara pe ea si se joaca cu arcul. Apoi cand mai creste, foloseste tot un arc de lemn pentru vanatoare. Asta e cel mai comun arc, nu contesta nimeni asta. Ce usor de facut, de folosit, e ieftin si nu cere materiale complicate,cunostinte despre lipire, laminare, sau timp indelungat de constructie. Credeti ca in Turcia sau in Coreea, sau in China nu existau selfbow-uri? Evident ca existau, dar atunci cand venea lupta, foloseau altceva. Arcul care a adus gloria este traditia lor, nu arcul comun, folosit la treburile usoare. Asa ar trebui sa punem si noi problema. Cu ce arc si-au aparat stramosii nostri viata si pamantul? In toate imaginile si reprezentarile bataliilor poporului nostru, apare arcul compozit. Acum intreb eu: De ce ar fi arcul de lemn (selfbow) traditional romanesc?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul getic

Post by Dediu00ro » 18 May 2011, 22:11

Ma scuzi Storm am gresit am scris deflex in loc de REFLEX. Sunt sigur ca ai inteles, dar te faci ca nu intelegi de dragu de a provoca haos pe topic.
EDIT
Arcurile reflex compuse de pana la 150 cm 54-60" arcul poate mai scurt...eu asa am citit, cica erau mai lungi decat cele turcesti....si erau de tip reflex(eu le mai spun si recurve), si arcurile de lemn se puteau face reflex.
Eu cand am spus recurve lungi ma refeream la arcuri REFLEX am si precizat asta.
Si ti-am dat si numele cartilor pe care le-am citit nu mai tin minte exact in care din ele am gasit informatia asta.
Am incurcat deflex cu REFLEX, desi se cam stie ca nu a existat vreun arc compozit deflex.....

Sper sa intelegi acuma, daca vrei intelegi acuma, dar cum e relativa problema asta este posibil sa nu intelegi.
Vezi sa nu uiti sa citesti cartile alea recomandate de mine. Sa nu spui ca Dediu nu e baiat bun cu tine.....desi nu prea meriti.
Gata @Maestro eu de acuma promit solemn ca nu mai citesc ce scrie Sorin(Storm). Si asa ca el mereu vine cu intrebari si cand ii raspunzi pune intrebari la ce ai raspuns si tot asa.
Last edited by Anonymous on 18 May 2011, 22:18, edited 1 time in total.
Show without showing what u know without knowing

MODERATOR
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by MODERATOR » 18 May 2011, 22:54

Incepand cu postul asta , nu mai tolerez nici un fel de jignire sau atac , aluzie sau rautate. Subiectul asta e de interes national , hai sa ne rezumam la izvoarele istorice sa incercam sa punem aici toate informatiile ce ar putea avea legatura cu arcul stramosilor nostri, fara sa insistam pe ceea ce credem noi , nu prezinta interes cate precipitatii cad in Egipt sau Anglia. Este al doilea topic in care trebuie sa stau cu parul intre voi 2 . Nu iau partea nimanui considerati acest mesaj ca un avertisment verbal , lasati scandalul si ofensele , nu ne face cinste o astfel de atitudine . Daca aveti ceva de impartit faceti-o altundeva . Va rog sa va rezumati la arcul getic , o sa va editez mesajele de aici incolo !

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Sorin » 19 May 2011, 00:34

Ma vad nevoit sa explic aparenta deviatie de la topic in ceea ce priveste datele meteo din Anglia si Egipt. A aparut aici ipoteza ca arcul getic nu ar fi putut fi un arc compozit pentru ca umiditatea din tara noastra nu ar permite asta. Am aratat ca umiditatea din doua tari in care s-au folosit selfbow-ul, respectiv arcul compozit este foarte apropiata, si in concluzie ipoteza de mai sus cade. Daca arcul getic a fost compozit sau selfbow, asta nu s-a datorat umiditatii din aer.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul getic

Post by Dediu00ro » 19 May 2011, 14:09

Arcul compozit folosit de geti a fost unu de model "scitic" asta stim cu siguranta.
De ce sa folosit?
Din cauza ca nu puteai sa faci un arc de lemn scurt, care sa se intinda la fel de mult ca unu compozit.

De ce era nevoie de arcuri scurte?
Pentru arcasii calare, care aveau nevoie de un arc scurt care sa se intinda, si il foloseau in special la razboi.
Exact ca si o sabie buna, nu te duci si tai lemne cu ea, o pastrezi pentru razboi....desi ai putea foarte usor sa o folosesti ca o unealta de zii cu zii.

De ce il foloseau doar la razboi?
Din cauza ca un arc compozit este un arc mai sensibil la umeleaza/ploaie decat un arc facut din lemn. Si daca patrunde apa la cleiul natural posibil sa iti distruga arcul.
Cand te plimbi primavara printr-o padure deasa la vanatoare, si frunzele umede te fac fleasca nu prea ai cum sa iti feresti arcul, doamne fereste te mai prinde o ploaie trebuie sa il bagi blat imediat, la noi ploua doar de aprox 10 ori pe luna, asta ar putea deveni o problema. Arcurile composite sunt mai perfomante in comparatie cu arcurile de lemn doar din povesti/spuse fara baza.
In ziua de azi cronografele arata o poveste diferita.

In trecut erau confectionate arcuri compuse si din alte materiale care momentan nu sunt folosite/testate, cum ar fi oase de balena(pe vremuri erau de 100 de ori mai multe balene decat acuma), coaste/coarne de Zimbru/Bour(si aia vanati pana la extinctie), etc.

Si sa nu uitam mult uitatu selfbow cu backing de tendon, ala chiar nu era cine stie ce greutate de facut, si daca nu ma insel o data ce pui tendon pe un selfbow capata ceva REFLEX. Am vazut arcuri coreene din bambus daca nu ma insel, cu un REFLEX extrem, deci se puteau face arcuri reflex si din lemn.

Arcasii pedestri nu ar fi folosit un arc scurt, ar fi optat pentru un arc mai lung mai precis si ceva mai iertator la greseli.
OFF TOPIC
Asa cum au optat si moldovenii(nu getii) pentru arcuri ceva mai lungi, in zona moldovei era o padure imensa cu putine drumuri, nu prea era o zona asa de buna pentru lupta calare comparativ cu alte zone din Romania.
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Sorin » 19 May 2011, 15:03

La selfbow-ul cu tendon apare din nou problema umezelii, ca la arcul cu corn si tendon, nu?

In ceea ce priveste performatele arcurilor, cronografele arata ca la sageti grele longbow-ul e mai rapid iar la sageti usoare arcul compozit e mai rapid. Ce inseamna usor si greu? - depinde de puterea arcului si de scopul pentru care se trage: la distanta, impotriva armurii etc. Ceva indicii avem despre sagetile dacilor si scitilor. S-au descoperit varfuri de sageti cu diametru destul de mic, undeva pe la 5-6mm daca imi aduc bine aminte. Stim de la turci ca subtiau sagetile la varf, pentru ca un varf mai ingust penetreaza mai usor armura. Daca sageata e pre subtire la varf, e posibil sa se rupa inainte Pe vremea dacilor si scitilor, nu erau armuri foarte bune, dar e posibil ca asta sa fi fost un motiv pentru diametrul mic la varf.

Post Reply