arcul getic

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: arcul getic

Post by cristian_iepure » 05 Jun 2009, 20:40

sau poate foloseau ceva coarne pe care le puneau nevestele vecinilor cind acestia erau plecati la razboi :), si nu, nu ma refer la vikingi

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: arcul getic

Post by Pisic » 05 Jun 2009, 22:12

imi place mesajul foarte on topic al moderatorului dady,...care ar trebui sa sune a gluma....!? (pacat ca nu e prea hazlie),din cauza mesajelor de acest fel (adica fara rost,numa sa mai bagam un mesaj...)se deviaza de la subiect si se ajunge la tot felu de certuri si aberatii...poate nu am inteles eu bine ce-i aici;cand am vazut mesajele de jumate de pagina de chestii pe langa,si restu de mesaje in care se cearta x cu y,si bla bla bla,nu m-a mai atras acest topic
bine ca mai sunt si oameni ca florin si inca cativa,care daca zic ceva,aduc argumente pt a demonstra aia,fara comentarii inutile,felicitari lor (si felicitari lui florin,ca incepe sa mai ia masuri [pacat ca ceilalti moderatori nu o prea fac]) %%- noroc mult si scuzati de offtopic,puteti sterge mesaju asta daca doriti,si sper ca cei ce trebuiau sa inteleaga ceva din asta au facut-o....(si nu,nu am nimic cu nimeni) <off topic>
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: arcul getic

Post by dady » 05 Jun 2009, 23:45

ti-am raspuns pe PM, discutia despre arcul getic poate continua cu sau fara glume atata timp cat nimeni nu e lezat.

Makaveli
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Makaveli » 06 Jun 2009, 15:35

anasazzy wrote:makavali pe timpurile alea in carpati traiau si ibexi nu mai stiu subspecia si mai traiau si mufloni pina la disparitie acum 100-150 de ani . coarnele de ibex si muflon sint bune ca si cornul de vaca gri ungureasca ,chiar si cornul de capra domestica se poate folosi daca sint destul de mari si nerasucite.
Poti sa-mi areti cate o poza cu aceste animale, ma refer la ibex si muflon care traiau aici. Capra domestica cu coarne de jumat de metru inca n-am vazut :)) , dar daca poti arat-mi o poza si cu o astefel de capra dotata. Vaca gri nu traia aici in timpurile getilor, maghiari au adus aici aceasta specie , pe care o preferau pentru carne ai de caliatte foarte buna si evident pentru coarnele lungi .

Makaveli
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Makaveli » 12 Jun 2009, 21:50

Berbecii au coarne lungi, dar cum se indreapta spiralele, ca sa fie folosite la un arc?

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by cristian_iepure » 13 Jun 2009, 01:29

Makaveli wrote:Berbecii au coarne lungi, dar cum se indreapta spiralele, ca sa fie folosite la un arc?
pai se indreapta la cald, tot cam ca cele de bivol de apa si alte cornute, in stilul in care romii le indreapta pentru a face piepteni din os... tu cam cum credeai?

sigartau
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by sigartau » 05 Jul 2009, 22:49

poty sa faci o mamaliguta ca la mama acasa :d si sa bagi cornul in ia iar cand il scoty poty sa il faci cum vrei :-

ringring
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by ringring » 10 Aug 2009, 14:57

ca sa ma bag si eu in seama, nu cred ca istorici antici erau foarte interesati de ce se intampla exact dincolo de hotarele imperiului si cred ca pt ei sciti, geti, traci, celti etc erau cam acelasi lucru, cat despre reproducerile de pe columna lui traian nu le-as lua ca sursa fiind facute de artisti din descrieri si nu din ce au vazut cu ochii lor, daca va uitati o sa vedeti in sculptura romana ca si gali aveu aceleasi caciuli cu motul in fata pe care noi le atribuim dacilor, si daca daci aveau arcuri? sunt sigur ca aveau si nu ma mira ca nu s-au gasit pt ca mai mult ca sigur erau din lemn, cele din corn de vita cred ca erau de la sciti care ii mai ajutau cateodata la razboi, pe mine ma mira cum de arcul a fost ignorat de romani, inafara de trupele auxiliare care mai foloseau arcul

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by matei » 23 Oct 2009, 13:27


matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by matei » 23 Oct 2009, 13:30

si un pic off topic, dar care potriveste la un alt topic de aici... chestii mai putin cunoscute de publicul larg:

http://www.griffith.ox.ac.uk/gri/carter ... p1194.html
http://www.griffith.ox.ac.uk/gri/carter ... p1195.html

va las sa ghiciti ce-s :)


in clima noastra putin probabil sa se pastreze arcuri de pe vremea dacilor, asa ca presupunem doar.
eu ma gindesc ca se foloseau si arcuri de lemn si compozite, si, chiar daca nu erau de fabricatie proprie, armele intotdeauna au fost o marfa care a circulat intens si nu vad de ce nu ar fi avut si compozite, fiecare dupa posibilitati si punga.

Post Reply