arcul getic

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
matei
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: arcul getic

Post by matei » 23 Oct 2009, 14:14

am si o carte pe subiect...

Mugur
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Mugur » 31 Dec 2009, 21:34

Salve!
O informatie interesanta in The Archer Guide:
"The bows used by the Daci, a people formerly inhabiting Transylvania, and with whom the Romans had frequent contests, were made in a very beautiful curve, and ornamented at one end with the head of a swan, and at the other with that of a dragon, because these figures were the common ensigns used by that people in battle. There is a view of one of these Dacian weapons, in the hand of a warrior, pictured among a contending group in Montfaucon. The lower part of the bow is hidden by the interposition of another figure, but the clearly visible upon it. The Saxons seem to have been in the practice of ornamenting one end of their bows in a similar manner."
si link-ul pentru intreg textul: http://www.archerylibrary.com/books/gui ... er1_2.html

In alta ordine de idei, sa aveti un an nou fericit cu arcuri grozave si multa libertate.

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by matei » 03 Jan 2010, 18:09

salut Mugur, la multi ani si tie, ca sa vezi pe unde ne intilnim...

matei campan

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: arcul getic

Post by Pisic » 20 Jan 2010, 23:22

cam toate is posibil de realizat cu corn si tendon,mai putin alea la care is colturile la maner...acolo cred ca a pus prea multa imaginatie :),oriceum,se vede ca desenatorul nu a vrut sa "respecte" realitatea,ci mai mult a vrut sa arate forma arcului
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Thiamarkos
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Thiamarkos » 23 Jan 2010, 13:17

@ avram:
Columna lui Marcus Aurelius.

Specific la daci e varful de sageata in trei muchii. Apare in post-urile precedente.E mostenire din epoca bronzului.
Artefactele din lemn nu rezista decat in mediu anaerob, (ex Baile Figa). O bucata in de arc recurbat s-a descoperit undeva pe langa Nistru, sarmatic. Prin analogie poti sa creionezi o imagine a unui arc getic.

Thiamarkos
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Thiamarkos » 23 Jan 2010, 21:55

Columna, ca element de propaganda, este ridicata in memoria razboielor cu sarmatii.

brandi
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by brandi » 15 Feb 2011, 23:36

fast_arrow wrote:Salut!

O poza pusa la informatia adusa de Mugur!

Image

Arcul dacic este cel prezentat la nr. 2. La un capat avea sculpltat un cap de dragon iar la celalt un cap de lebada!
Salut. poti sa mai postezi odata link-ul?

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: arcul getic

Post by sspoll » 18 Feb 2011, 22:59

si restul numerelor ce popoare reprezinta? sunt interesat. mai multe detalii

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul getic

Post by Dediu00ro » 26 Mar 2011, 20:21

E adevarat arcul poporului nostru a fost unu scurt composit, influentat de stilurile asiatice de lupta calare tipic mongolez/hun. Numai in Moldova, unde era o padure fara drumuri exista tactica de lupta gen "defensiva". Practic se bloca drumu se ridica mal de pamant fortificat, si orice atacator trebuia sa vina la tine.
Pe cand in Transilvania a fost o mentalitate de fortareata/castel. In restul tarii calare calare si iar calare, pacat ca a murit traditia de tir cu arcu calare si de eqitatie. Mai pacat ca a disparut tehnica traditionala de a produce un arc pur Romanesc, oricum sigur nu ar fi fost departe in model fata de alte arcuri composite gen Turcesc/Scitic/Tataresc.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul getic

Post by Dediu00ro » 17 May 2011, 20:38

Nu sau folosit exclusiv numai arcuri de corn......arcurile de corn aveau o valoare foarte mare....dura cam 6 luni sa faci unu numai cu materialele disponibile atunci. Si orice arcar care stia sa faca arcuri de corn, mai mult ca sigur stia sa faca si selfbow's....
Nu toata lumea isi permitea un arc de corn, si singurul avantaj care il avea fata de un arc de lemn, era calare din cauza ca era scurt.
Dar vanatorii/razboinicii foloseau si arcuri de lemn mai lungi tragand pedestru, mult mai usor de facut un selfbow decat un arc de corn, in special in tara noastra unde umezeala din aer e destul de mare, lucru care distruge un arc de corn lipit cu clei-uri naturale...... si conform datelor erau foarte apropiate de performantele unui arc de corn daca nu chiar si peste cu sageti grele. Eu din ce am citit in moldova se foloseau recurve lungi, asa stiu......
Majoritatea civilizatiilor din zone mai uscate au folosit arcuri compozite si din lipsa lemnului, pe cand civilizatiile din zonele mai umede au optat pentru selfbow'uri din cauza umezelei si a disponibilitati de lemn mai mare.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply