arcul getic

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: arcul getic

Post by Sorin » 18 May 2011, 00:23

si conform datelor erau foarte apropiate de performantele unui arc de corn daca nu chiar si peste cu sageti grele .
Eu din ce am citit in moldova se foloseau recurve lungi, asa stiu......
Mai tii minte cumva unde ai citit astea? O sursa, un link ceva?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul getic

Post by Dediu00ro » 18 May 2011, 10:12

Am citit ce arcuri foloseau moldovenii, cand au inceput sa se numeasca asa ... dintr-o carte cica foloseau arcuri reflex ceva mai lungi decat cele turcesti.

@Maestro
Eu ce cred ca sa intamplat la noi a fost asa....
Poporul din zona noastra nu a fost nici o data nu a fost un neam invadator, noi nici o data nu am cucerit vreun teritoriu si am inpus cumva cultura noastra, am fost mereu mai mult defensivi dar nici acolo nu am excelat. Prima data au venit romanii 106-271/275 si au cucerit partial tara si au cam inpus punctele lor de vedere social si militar. Dupa asta au venit hunii prin 430-460(nu mai tin minte exact) si eii au lasat o foarte mare anprenta asupra poporului nostru, practic cam de la eii am invatat tacticile de trasu cu arcu calare....arcuri compozite scurte pentru calare.......a mai trecut timpu nici nu mai stiu cine nea mai invadat pe noi.... dupa asta au venit mongolii prin europa au batut tot, au batut pe turci ca in filme probabil au lasat ceva anprenta si pe eii si pe arcurile lor......Dupa asta au venit turcii si ei au durat ceva disputele si noi am fost sub conducerea lor foarte mult timp, arcasii turci fiind foarte renumiti si eficienti sunt sigur ca ai nostri au inceput si ei sa foloseasca arcurile lor.....noi fiind intr-o constanta stare de "iar am fost invadati" nu prea a fost asa mult timp ca cultura noastra de arcuri sa se duca o cale mai originala sa spun asa, si mai mult am invatat si am folosit armele culturilor care ne-au invadat si si-au inpus cultura asupra noastra.....

Tu poti sa ai mare dreptate asupra faptului ca noi le cumparam si poate nu le faceam, mi-se pare foarte ciudat cum in istoria noastra nu a fost mentionat marele arc Romanesc compozit, probabil din faptu ca nu exista in general si doar era cumparat/inprumutat de la alte neamuri care faceau in special arcuri compozite. Umezeala omoara arcurile compozite facute cu metodele traditionale, si la noi cum ploua destul de des si spre exemplu la mine in zona cica e 60%, umezeala in aer foarte probabil se foloseau si selfbow'uri care fac fata mult mai bine la umezeala decat arcurile de corn.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul getic

Post by Dediu00ro » 18 May 2011, 12:05

Eu ma refeream la invazii mentionabile, ca asa cand sareau gardu la vecini le dadeau in cap si le furau avutile orice popor a facut. Dar macar sa ne triplam teritoriu nu sa intamplat......
Masacru de la odessa a fost ceva mai modern si nu prea poti sa o consideri invazie si cucerire de durata..., eu ziceam de vremea cand arcurile inca erau la putere.
Mie cel mai mult mi-a placut de Mircea cel Batran, a fost foarte inteligent atat politic cat si militar a pus sultan in Inperiu Otoman....foarte tare omu.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul getic

Post by Dediu00ro » 18 May 2011, 14:46

Aparent am tastat numai "n" in loc de "m" ~x( Iar tastez rapid, iar o sa spuna lumea ca sunt analfabet....... =)) =))
Corectez.....
"Imperiu"
"Amprenta"
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Sorin » 18 May 2011, 15:29

@ Dediu:
1. Credeam ca ai gasit ceva date concrete despre arcurile din istorie. Datele din ziua de azi nu prea sunt concludente in ceea ce priveste arcurile din trecut, si oricum le stim cu totii.

3. Burebista s-a intins cat a putut. Dupa el, nu am mai invadat pe nimeni pentru ca nu am mai fost lasati sa devenim o putere dupa invazia romana. Toti din jurul nostru au mai puternici ca noi, exceptie facand probabil bulgarii si sarbii in anumite momente din istorie. Si atunci insa, eram prea ocupati sa ne aparam ca sa ne mai gandim la altceva.

4. Herodot spune ca Getii si Scitii aveau aceleasi arme. Nu cred ca dacii nu erau in stare sa faca arcuri de corn si le
cumparau de la sciti. Fara indoiala, faceau si arcuri de lemn, dar asta nu le exclude pe celelalte.

5. Partea cu umiditatea de la noi care afecteaza arcurile de corn nu prea e corecta. Sunt multe tari din cele care foloseau arcurile de corn unde umiditatea e la fel ca la noi. Sunt arcari care spun ca au lasat arcul in ploaie peste noapte, apoi cand s-a uscat era ca nou. Cred ca procentajul de arcuri de corn era mai mult o problema de costuri si rentabilitate, decat de fiabilitate.

@ Maestro: Al nostru nu e nimic, noi am imprumutat tot, inclusiv limba, daca e sa ne luam dupa dex. :))
Din pacate traditiile legate de constructia arcurilor s-au pierdut in toata lumea, nu numai la noi, si nu prea mai avem cum sa stim care era arcul nostru traditional. Cel mai bun exemplu e Turcia, care si-a cladit un imperiu pe "spatele" arcului, iar apoi in 200-300 de ani a pierdut toate traditiile. La ei s-au pastrat insa cateva informatii, dar din pacate la noi nu :( .
Asa cum ai spus tu, pot sa spun si eu: E imposibil sa fi existat de-a lungul istoriei mesteri arcari (de arcuri de lemn) si sa nu fie mentionati in scrierile din vremurile respective.

O intrebare: Cam ce lemn ar fi putut sa foloseasca dacii si apoi românii pentru selfbow-uri?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul getic

Post by Dediu00ro » 18 May 2011, 16:30

Nu numai Herodot
„getii, care se marginesc cu scitii, intrebuinteaza aceleasi arme ca si acestia, ei sunt toti arcasi calareti”

Tucidide; II; c. 96


„Nu este nimeni dintre sarmati si geti
care sa nu poarte o teaca cu arc
si sageti muiate in singe de vipera”

Ovidiu; Trist.; IV; 1;78

Arcul şi săgeţile. Arcul era utilizat în calitate de armă universală: de luptă şi de vânătoare. Ca o dovadă a utilizării de către daci a acestei arme sunt numeroasele vârfuri de săgeţi descoperite în aşezări şau în mormintele de la periferia lumii dacice, cât şi unele scene de pe Columnă. Imaginile de mai sus dar şi sursele literare mărturisesc că dacii utilizau arcul de tip „scitic”, termen destul de relativ, deoarece asemenea arcuri erau răspândite la multe popoare. Dimensiunile acestor arcuri nu erau prea mari, în stare întinsă având 60-80 cm.

Treci pe la biblioteca si intreaba si tu daca au carti cu istoria militara:

Nicolae Densusianu
Istoria militara a poporului roman

Alexandru Vulpe, Istoria militară a poporului român.
Din cele mai vechi timpuri pînă în secolul XIV-lea, vol. I, Editura Militară, Bucureşti, 1984, p. 40;

Sunt mai multe volume da nu le mai tin minte pe toate, astea le-am gasit pe net rapid dar daca tin eu minte bine am citit mai multe de genu asta.

Alexandru Vulpe, Mihai Zahariade
Geto-dacii în istoria militarǎ a lumii antice, Editura Militarǎ, Bucureşti, 1987
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Sorin » 18 May 2011, 17:05

Cum ai aratat si tu aici, cu citate, dacii folseau arcuri "scitice", scurte. Asta se contrazice cu ce ai spus mai devreme si anume "Eu din ce am citit in moldova se foloseau recurve lungi". Eu din cauza asta te-am intrebat unde ai citit ca foloseau arcuri lungi.

Nu cred ca are rost sa compari un selfbow din ziua de azi cu un arc compozit din zilele noastre. Nici la arcul de tisa si nici la arcul compozit nu s-au atins performatele mentionate in istorie. Din acest motiv nu putem sti care era mai performant, si in nici un caz nu le poti compara la 10gpp pentru ca fiecare arc a fost gandit pentru altceva. Warbow-ul de tisa pentru sageti grele iar arcul compozit pentru o gama mai larga de greutate a sagetii. Nu echivala sefbow = longbow(warbow) de tisa. La cat de rar si de scump era lemnul ala, in mod sigur nu era disponibil decat pentru cateva tari care isi permiteau luxul asta. Chiar si azi, un longbow de tisa e mai scump decat un arc compozit.


in ceea ce priveste arcul compozit si cleiul, ai dreptate, se deterioreaza in contact cu apa, dar doar daca nu e protejat. In mod evident, nici un arcar nu lasa tendonul descoperit, fara un strat de protectie, fie el din coaja de mesteacan sau din piele. Adam Karpowicz spune in cartea lui despre arcuri turcesti ca a lasat un arc in ploaie, iar apoi cand l-a uscat avea aceleasi performante. Arcul era 100% din materiae naturale, mai putin coarda, care era probabil din dacron.

In al doilea rand, vorbim de fiabilitatea arcului atunci cand e umiditate in aer. Sa luam ca exemplu Londra si Cairo. Uite aici:
http://www.climatetemp.info/united-kingdom/
http://www.climatetemp.info/egypt/
Mai gandeste-te putin si o sa vezi ca e mai umed aerul in Cairo decat in Londra. Ce arcuri foloseau egiptenii? Ce arcuri foloseau englezii?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul getic

Post by Dediu00ro » 18 May 2011, 17:35

De la Geti/Traci/Daci pana la moldoveni au mai trecut ceva ani si sau mai schimbat si arcurile, pentru un om inteligent ca tine ma mir cum de nu faci diferenta.
Tisa/Sacalm/Ulm/Corn/Artar/Frasin extrem de disponibile prin europa, mai ales in trecut cand nu se taia cu drujba padurea, ca sa se faca mobilier din lemn la fabrica.
Nu cred ca are rost sa compari un selfbow din ziua de azi cu un arc compozit din zilele noastre. Nici la arcul de tisa si nici la arcul compozit nu s-au atins performatele mentionate in istorie. Din acest motiv nu putem sti care era mai performant, si in nici un caz nu le poti compara la 10gpp pentru ca fiecare arc a fost gandit pentru altceva. Warbow-ul de tisa pentru sageti grele iar arcul compozit pentru o gama mai larga de greutate a sagetii. Nu echivala sefbow = longbow(warbow) de tisa. La cat de rar si de scump era lemnul ala, in mod sigur nu era disponibil decat pentru cateva tari care isi permiteau luxul asta. Chiar si azi, un longbow de tisa e mai scump decat un arc compozit.
Longbow=selfbow, Flatbow=selfbow, orice forma de arc facuta din lemn=selfbow.
Da de ce sa nu comparam? Tisa de azi e tot tisa de acuma 1000 de ani, si cornul si tendonu de azi e tot ca cornul si tendonu de acu 1000 de ani. Numai ca in trecut nu aveau cronografe, aveau relatari ochiometrice.
Si daca turcu spunea o minciuna ca a tras 800 de metri la flight cu arcul lui magic de corn, asa se scria in carti, si inamicu cand auzea de turc ca a tras 800 de metri il apuca ameteala. Dar daca tu vrei sa crezi relatarile istorice cuvant dupa cuvant.....treaba ta.

In trecut tisa era mult mai disponibila decat in ziua de azi, si gandestete ca sunt si alte arcuri de lemn din diferite soiuri care scot perfomante ca viteza peste tisa.
Perfomantele fictive din trecut erau unflate cu pompa cu scopul de a bagat spaima in inamici.
Umezeala

Romania:# The average annual relative humidity is 70.4% and average monthly relative humidity ranges from 57% in August to 87% in December.
# On average there are 117 days per year with more than 0.1 mm (0.004 in) of rainfall (precipitation) or 10 days with a quantity of rain, sleet, snow etc. per month.

Anglia:The average annual relative humidity is 79.6% and average monthly relative humidity ranges from 70% in June to 89% in December.
On average there are 164 days per year with more than 0.1 mm (0.004 in) of rainfall (precipitation) or 14 days with a quantity of rain, sleet, snow etc. per month


Egipt:# The average annual relative humidity is 35.2% and average monthly relative humidity ranges from 25% in May to 46% in December.
# On average there are 12.5 days per year with more than 0.1 mm (0.004 in) of rainfall (precipitation) or 1 days with a quantity of rain, sleet, snow etc. per month.

EINSTEIN CITESTE INAINTE SA POSTEZI O PROSTIE.
Show without showing what u know without knowing

MODERATOR
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by MODERATOR » 18 May 2011, 18:14

Dediu Sorin , un pic mai mult tact te rog nu mai fi asa agresiv , o discutie civilizata se poarta pe un ton civilizat.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul getic

Post by Dediu00ro » 18 May 2011, 18:30

Eu ca sa intrerup discutia asta inutila...., i-am dat ignore lu Sorin care cu siguranta a intrat pe forumul asta sa starneasca tot felul de polemici si certuri cu mine sau cu altii.
Daca te uiti la toate mesajele lui, absolut nici unu nu are nimic constructiv pentru arcaserie in special pe forumul asta, dar pentru polemica cearta si altele e tare omu, dar cand ii demonstrezi ca nu e asa incepe cu chestii de genu ad hominemuri, iti invarte cuvintele sa para ca ai spus altceva,"da nu uite ce ai spus aicia, se bate cap in cap cu ce ai zis aicia!"etc.

Storm dami ignore, eu ti-am dat pe amandoua forumuri.
Oricum dupa spusele tale eu nu stiu nimic despre nimic, deci ce rost ar avea sa conversezi cu mine.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply