arcul getic

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
Re: arcul getic

Post by dady » 09 Jul 2008, 09:08

super lectia de istorie si utila, mersi mult

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by cristian_iepure » 11 Jul 2008, 05:45

Nu este nimeni dintre sarmaţi şi geţi care să nu poarte o teaca cu arc şi săgeţi muiate în sînge de vipera”
Ovidiu; Trist.; IV; 1;78


„geţii, care se mărginesc cu sciţii, întrebuinţează aceleaşi arme ca şi aceştia, ei sunt toţi arcaşi călăreţi”
Tucidide;II; c. 96


„Arcul, coarda şi săgeata constituie deja un instrument foarte complicat, a cărui inventare presupune acumularea unei experienţe îndelungate şi a unui spirit mai ascuţit, deci şi cunoaşterea, în acelaşi timp a multor alte invenţii”
Fr. Engels; Originea familiei; pag. 23

Toţi oamenii valizi îndată ce puteau purta arme, participau direct la lupte, de regulă în cadrul familiei sau a tribului căruia îi aparţineau.

În funcţie de specificul acestui trib sau de starea socială a individului, acesta putea fi pedestraş sau călăreţ. În ambele cazuri individul era un arcaş priceput, deprindere bine însuşită în timpul exerciţiilor militare, vânătorilor sau deselor ciocniri armate.
Arcul este arma care a ajuns în oastea şi societatea dacică la performanţe deosebite, fiind mânuită cu multa măiestrie de arcaşi. Datorită faptului ca era o armă de bază, tehnicile de realizare a arcurilor (alegerea lemnului, fierberea lui pentru a-l încovoia) erau foarte dezvoltate. Armă a luptei de la distanţă, ale carei rădăcini i se pierd în timpuri imemoriale, era realizată adesea de luptătorii înşişi sau de meşteri specializaţi.

Unele arcuri erau realizate din coarne de animale, împreunate la mijloc printr-o bucată dreaptă, altele din lemn de corn, zadă (tisă), alun, carpen, frasin, ulm.

Coardele erau făcute din in, cânepa, intestine de animale, vine de cal sau vită. Pe vreme umedă arcurile se purtau neîncordate pentru a nu-şi pierde elasticitatea.

În timpul mersului, oştenii îl purtau atârnat peste umăr, în mâna sau în tolbe anumite. Un arc mediu putea arunca săgeţi pâna la 200 de metri.



Era folosit ca armă ofensivă atât în atacuri statice de către pedestrime cât şi în atacuri rapide de către cavalerie, călăreţii daci, adesea înzăuaţi după model sarmatic, numiţi catafractari, trăgând foarte bine din goana calului.

Săgeţile, confecţionate din lemn, ori mai rar din trestie, aveau o lungime de 0,80—0,90 cm şi vârfuri metalice, cu trei muchii, altele conice şi cu doua muchii, avind un ghimpe (spin). Un arcaş instruit şi dibaci putea lansa pâna la 12 săgeţi pe minut. Aceste săgeţi, în număr de cca 16—24, se păstrau în tolbe frumos ornamentate şi erau adesea înmuiate în otravă. Completările cu săgeţi se făceau adesea din cele găsite pe câmpul de luptă sau luate de la prizonieri. Vârfurile de metal au copiat la început pe cele de piatra şi os. Confectionarea la scară largă a vîrfurilor din bronz şi fier făcându-se prin sec. VII-VI îen, odată cu incursiunile sciţilor. Vârfurile de formă piramidală alungită, cu trei muchii, dupa model scitic au fost intens folosite şi de către daci. Săgeţile cu tub şi doi spini sunt însă specifice Daciei


Bibliografie

---Armata geto-dacă ; Col. Dr. Gheorghe Tudor ; Editura Militară, 1986
---Istoria infanteriei române; Col. Dr. Gheorghe Romanescu; Editura ştiinţifică şi pedagogică; 1985
---Istoria militară a poporului român; Nic. Densuşianu; Editura Vestala; 2002
---Dictionar de istorie veche a României; D.M. Pippidi; Editura ştiinţifică şi pedagogică; 1976
---Istoria românilor din Dacia Traiana ; A.D. Xenopol ; 1913
---Istoria românilor; Academia Românã; Editura Enciclopedică; 2001


http://www.gk.ro/sarmizegetusa/ranistorum/arcul.html

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by testokick » 05 Oct 2008, 21:15

Nu sunt expert in istorie, insa stiu cu siguranta ca dacii aveau arcuri din tisa sau zada. In scoala primara aveam o profa' extraordinar de pasionata de perioada de dinaintea cuceririi Daciei de catre romani. Stia ce resurse naturale dispuneau sau din comertul cu alte popoare. Stia pana si ce mancau dacii. Oricum ar fi, exista destule izvoare scrise, nescrise sau artefacte disparute din tara (din pacate), care atesta provenienta armelor dacice.
Extraordinara tipa...era ardeleanca.(oare daia?)
Iar acum ca nota personala in urma lecturilor de-a lungul timpului, cred ca arcul dac era o combinatie intre armele popoarelor cu care a intrat in contact. Mai pe scurt era cu tendon si corn. Un selfbow care sa traga la 200 metri...cam greu; nu credeti?

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by testokick » 06 Oct 2008, 12:26

Ce inseamna arc puternic si bun? Tehnologie si cunostinte din secolul 21? Acum 1900 de ani oare ce faceau la self bow-ul ala dacii ? Vorbim despre timpul respectiv, ca acum s-or face si arcuri de 300 kgf la 2 m lungime.

Makaveli
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Makaveli » 30 May 2009, 03:13

Interesante lucruri!
Dar nu prea cred ca eru prea multi calareti in regiunea asta. Deci trasul cu arcul de pe cal nu constituie a problema. Traci erau un popor de pastori , si denumire de dac este doar o distinctie prin nume.

Si am o intrebare, voi practicati triul cu arcul ca un lucru traditional sau ca un sport?
Deci, Arcul apartine de cultura si traditia romaneasca?
Exista arc traditional romanesc?

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by gabriel » 30 May 2009, 05:35

Si am o intrebare, voi practicati tirul cu arcul ca un lucru traditional sau ca un sport?
Cred ca pur si simplu iubim arcul, o descoperire extraordinara a omului.Iar unii dintre noi sunt pasionati (numai ) de cele traditionale ! Tot asa cum iubim si alte tehnici si arme vechi de lupta sau vanatoare ( prastia, atlatl, arbaleta).

Miles Romanus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Miles Romanus » 02 Jun 2009, 21:44

Salut baieti, chiar citeam postul deunazi si intentionam sa intrevin. In stadiul actual al discutiei se cuvin cateva precizari pe care insa la ora aceasta nu le pot da din lipsa de materiale documentare. Ingaduiti-mi va rog un ragaz de doua zile si promit sa revin cu ceva concret in sensul de autor, titlu, carte ,pagina legat de aceasta tema :) . Pentru cei care dispun sau pe la indemana , o lucrare interesanta s-ar dovedi Col. Ghearghe Tudor, Armata geto-daca, Bucuresti, editura Militara, 1986. De asemenea Tratatul de istorie al Romaniei pe care il invoca si Florin este de capatai. Si sa nu ignoram autorii antici ,care, vrem sau nu vrem au scris istoria acelor vremuri.Privitor la ai nostri s-au referit mai multi, un corpus deosebit constituindu-l lucrarea Fontes ad Historiae Doco-Romaniae, in care sunt cuprinse aproape toate informatiile oferite de antici referitoare la Geto-daci si numai. O culegere asemanatoare este lucrarea lui Gheorghe Popa-Lisseanu "Dacia in autori antici" care aduce referiri si din perioada bizantina.Nu in ultima instanta ar trebui amintita opera lui Ovidiu care face referiri certe ca getii foloseau arcul si lista poate continua. Aceasta doar pt perioada antica,avem dovezi clare si pentru perioada medievala.Cronica pictata de la Viena e doar una dintre ele si in acest caz singura problema care s-ar putea ridica este doar provenienta arcului care pare reflex /asiatic si nu faptul ca romanii nu foloseau arcuri!Ca sa ne adancim in problema dar sa nu dam in ridicol,cati oare dintre noi nu au auzit povestea cu "condeiele lui voda";eu unul o savuram ori de cate ori aveam ocazia. Si este bazata pe fapte reale, de altfel pare si logic ca in momentul in care Voievodul ridica oastea tarii, "oastea cea mare" parte dintre acestia sa se inarmeze cu arc si sageti. Acum daca cineva se gandeste ca pe la inceputul mileniului 2(deci dupa anul 1000) barbati plecau la vanatoare cu sulita sau cutit (eventual de piatra:D) se inseala amarnic.Mai mult ca sigur foloseau arcul si sageata. Iar cand se ridica "oastea cea mare" romaneasca pentru a se bate cu otomanii si a oprii la portile Europei jugul turcesc si amenintarea pasalacului cu siguranta ca pe langa topor si coasa si furca isi lua si arcurile si sagetile.In acest context afirmatia interogativa cum ca "romanii aveau arcuri ?"mi se pare de-a dreptul stupida si rautacioasa.Voi revenii insa pe larg cu un post documentat si eventual si unele ilustratii cel mai tarziu pe vineri (asta in cazul in care voi avea si ceva poze de scanat). Va salut si va urez toate cele bune.

Makaveli
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul getic

Post by Makaveli » 05 Jun 2009, 12:26

Daca presupunem ca getii aveau arcuri copmpozite, din coarnele carui animal se faceau acestea, ca vitele noastre au coarne prea scurte.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: arcul getic

Post by anasazzy » 05 Jun 2009, 20:23

makavali pe timpurile alea in carpati traiau si ibexi nu mai stiu subspecia si mai traiau si mufloni pina la disparitie acum 100-150 de ani . coarnele de ibex si muflon sint bune ca si cornul de vaca gri ungureasca ,chiar si cornul de capra domestica se poate folosi daca sint destul de mari si nerasucite.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: arcul getic

Post by dady » 05 Jun 2009, 20:34

sau poate foloseau fibra de sticla cumparata online, sau poate comandau direct arcuri de la coreeni...parca s-au gasit ceva facturi vechi pe la Tartaria.

Post Reply