ARBALETE

Arbalete, scuturi, coifuri...
ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: ARBALETE

Post by ionutz » 14 Mar 2009, 13:57

As vrea sa stiu si eu care-i acea arma "mult mai ieftina". Eu cred ca o arma de vanatoare e mult mai scumpa ca un arc. Cel mai scump arc e undeva la 1000 euro, sau un pic peste, iar o arma bunisoara are pretul asta.
avram wrote:Daca te duci la vinatoare si nu la distractie,mai bine ia-ti o arma, care-i mult mai ieftina si e si legala.

acvailie
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: ARBALETE

Post by acvailie » 17 Jul 2009, 16:10

Salut tuturor. Sunt un nou venit pe acest forum. Am o pasiune nebuna asupra arbaletelor, am vreo doua acasa dar as dori sa imi confectionez una singur. Daca ma poate ajuta cineva cu un plan si cu datele tehnice care trebuie sa le respecte materialele si in cel mai bun caz si de unde pot sa fac rost de ele , as fi foarte recunoscator.
Mutumesc mult. :)

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: ARBALETE

Post by metzger » 04 Oct 2009, 01:37

Cind eram prin liceu mi-am facut si eu o arbaleta din niste lamele din otel provenite dintr-o saltea de pat late de 15-17 mm si groase de 1 mm suprapuse in 3 straturi intr-o configuratie asemanatoare cu arcurile de lamelare de la unele masini sau remorci de tractor, era destul de buna trageam cu electrozi de sudura(pe atunci nu stiam de arcuri sau sageti)destul de precisa pina la 15 metri. De atunci tot caut lame din acelea dar nu mai gasesc pe nicaieri nici macar ceva asemanator. daca stie cineva unde pot gasi asa ceva poate ma ajuta si pe mine.
Tot cautind pe net scheme sau componente de cumparat am dat peste ceva uluitor arabaleta Tac 15 facuta sa se potrivesca pe patul unei carabine AR 15 si sa foloseasca acelasi tragaci nu ca as vrea sa ii fac reclama dar merita vazut (oricum nu cred ca o sa dea cineva banii pe asa ceva la cit costa)

http://www.youtube.com/watch?v=lzc22e0xRX4



Image
Last edited by metzger on 04 Oct 2009, 13:34, edited 2 times in total.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: ARBALETE

Post by Arthelad » 04 Oct 2009, 08:46

cred ca se uita principalul punct care le diferentiaza:
- cine va dori (ipotetic acolo unde e vanatoarea legala) sa vaneze cu un scop utilitar, adica sa aiba un procentaj ridicat de sanse sa nimereasca decisiv vanatul, va folosi arbaleta ultra moderna. Banuiesc ca la cele cu let-off nu mai e asa o problema sa stea incordate.
- cine doreste in primul rand sa-si imbunatateasca propriile forte (conditie fizica si mentala, indemanarea de a-si face singur arcul sau arbaleta, etc.) va folosi arcul (de orice tip) sau arbaleta medievala.
In perioada noastra orice dobitoc (politician, mare afacerist corupt, politist idiot - nu generalizez, nu ma refer la putinii care sunt ok -) este in stare sa apese pe un tragaci in timp ce ii aduc servitorii vanatul in fata, de cele mai multe ori arcul face pur si simplu o diferenta calitativa la nivel uman. Tipul de dobitoc antementionat nu va fi in stare sa conceapa macar ideea de permanenta auto educare sau imbunatatire, el deja se considera perfect in conditia lui de dobitoc. Deci daca vezi unu cu pusca sau arbaleta in mana el POATE e ok ca individ sau nu, unu cu arcu automat a depus un efort fizic si intelectual in antrenamentul necesar de a folosi obectul respectiv, deci e o fiinta capabila de autoanaliza.

Post Reply