ARBALETE

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
ARBALETE

Post by Sharpshooter » 25 Apr 2008, 09:55

Deoarece fac parte din aceeasi categorie a armelor ce arunca proiectile, va provoc la o discutie despre arbalete . Am sa atasez si ceva fotografii. Ce am observat este forta imensa pe care o au aceste arme , din specificatiile producatorilor, si relativa usurinta in utilizare, arbaletele moderne sunt construite ca niste arme de vanatoare moderne , au pat din material plastic sau compozit , vin cu luneta si asa numitul "red dot" adica punctul rosu , raza laser de culoare rosie ce indica cu exactitate unde urmeaza sa loveasca boltul. Bolturile am vazut ca sunt de aluminiu. Ceea ce le diferentiaza de arc este precizia , un tragator neexperimentat poate sa nimereasca cu usurinta cu o arbaleta moderna chiar si de la distanta mare , datorita sistemelor de ochire si a faptului ca se folosesta ca o pusca adica patul se fixeaza in umar si poti tinti linistit. Cea mai puternica peste care eu am dat are 225 livre calculati si voi ce ravagii poate face . Din pacate sau din fericire comerializarea acestor arme este restrictionata atat in Romania cat si peste hotare imaginati-va ce s-ar intampla daca ar incapea pe mainile unor iresponsabili... daca de sageata lansata din arc mai scapi , chiar si cei mai experimentati arcasi au dificultati cu tintele in miscare , de un bolt de arbaleta care " zboara" cu 350 FPS mie imi vine greu sa cred ca te mai poti feri ... si daca mai e lansat si dintr-o arbaleta de 225 livre nici nu vreau sa ma gandesc de leziuni poate provoca . Din cate am inteles arbaletele sunt folosite la vanatoare, in special vanat de talie mare bizon mistret urs elan etc, fiind preferate de vanatori pentru ca sunt silentioase , instantanee, boltul nu are cadere si sitemele de ochire permit obtinerea perfomantei de "punct ochit punct lovit" , puterea mare si viteza mare , contribuie la cresterea ratei de succes si reduc sansele vanatului de a mai scapa ... Varfurile de vanatoare sunt de 2 feluri , unele care se deschid la impact , si unele care au lame fixe adica varful propriu zis este solid , nu are piese in miscare .
In continuare voi atasa niste imagini cu arbalete si varfuri de vanatoare , va invit la discutii si astept parerile voastre cu privire la arbalete. Eu raman fidel arcului , mai precis tirului cu arcul la tinta .
Mai intai cateva arbalete :
Image
Image
Image
Image
Si aici cateva varfuri de vanatoare de toate felurile.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: ARBALETE

Post by Pisic » 25 Apr 2008, 16:50

Arbaletele moderne is .... ceva mai mult decat o arbaleta simpla,ii mai mult pt vanatoare sau chestii deastea,nu prea o folosesti la tir la tinta,..tehnologie dasta noua,shmechera,de precizie,un fel de ceas elvetian....arbaletele traditionale in comparatie cu un arc eu zic ca is inferioare,distanta parcursa de bolt ii mai mica decat una a sagetii,precizia la apropiere ii unpic mai buna decat a unui arc,da' cu un Robin Hood ii la fel,si in timpu in care o arbaleta cu scripeti se incarca un arcas bun trage 4-5-6 sageti.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: ARBALETE

Post by Greenarrow » 25 Apr 2008, 17:46

Salutare, mie personal imi plac arbaletele traditionale,cu arcul din otel si parghia aceea pe care sta sageata sa fie din lemn.In ce priveste vanatoarea cu arcul sau cu arbaleta, eu cred ca e mai corect si fata de animal sa vanezi cu arcul si in plus iti testezi si abilitatile si eu consider ca prin foloseirea unui arc traditonal pt. vanatoare aducem si un tribut strabunilor care depindeau de arc pentru vanat.Cand eram mai mic....pe la 12-13 ani......mi-am confectionat si eu o jucarie deasta,are ceva forta,oricum tot o jucarie ramane.O sa pun si o poza sa vedeti. Image Image Image Image Image Cam asta ar fi :mrgreen:

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: ARBALETE

Post by Greenarrow » 25 Apr 2008, 19:48

Pai si arbaleta asta duce 25-30 de metri destul de drept.....are ceva putere,dar e o jucarie adik nu o poti compara cu una cumparata, de exemplu;)

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: ARBALETE

Post by Maryus » 25 Apr 2008, 19:54

Greenarrow wrote:Salutare, mie personal imi plac arbaletele traditionale,cu arcul din otel si parghia aceea pe care sta sageata sa fie din lemn.In ce priveste vanatoarea cu arcul sau cu arbaleta, eu cred ca e mai corect si fata de animal sa vanezi cu arcul si in plus iti testezi si abilitatile si eu consider ca prin foloseirea unui arc traditonal pt. vanatoare aducem si un tribut strabunilor care depindeau de arc pentru vanat.Cand eram mai mic....pe la 12-13 ani......mi-am confectionat si eu o jucarie deasta,are ceva forta,oricum tot o jucarie ramane.O sa pun si o poza sa vedeti. ] Cam asta ar fi :mrgreen:
unde e manerul?
Last edited by Maryus on 25 Apr 2008, 21:15, edited 1 time in total.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: ARBALETE

Post by Greenarrow » 25 Apr 2008, 20:13

Am avut o bucata prea scurta de lemn atunci cand eram mic si am facut arbaleta;)......am facut-o si eu cu ce am avut:P

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: ARBALETE

Post by Maryus » 25 Apr 2008, 21:14

osmiu wrote:Maryus ... nu te supara pe mine ... dar nu are rost sa citezi si cele 5 poze doar pentru a intreba unde e manerul ... in felul asta pagina se umfla inutil si devine greu de incarcat pentru cei cu net mai lent ...
sorry am dat quote...

ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: ARBALETE

Post by ionutz » 13 Mar 2009, 00:53

Din ce am mai gasit si eu pe internet, cei de la bowtech au o arbaleta f. puternica, sageata ajunge undeva la 405 fps sau 444 km/h, deja exista si arcuri compound cu date tehnice de 360 fps IBO, produc canadienii de la AVA, arcul se numeste king kobra.

La vanatoare se vede diferenta dintre arbaleta si arc, parerea mea. Arcul e mai silentios si armarea lui se face mai rapid.

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: ARBALETE

Post by kboom » 13 Mar 2009, 01:44

Eu sunt de parere ca la vanatoare este mai buna o arbaleta deoarece este mai mica, are un sistem de ochire mai bun, odata armata nu trebuie sa te grabesti sa tragi imediat, sageata este mai scurta, deci mai putin afectata de vant, si per total mai usor de utilizat decat un arc !

ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: ARBALETE

Post by ionutz » 14 Mar 2009, 12:35

La vanatoare poti sta si cateva ore in asteptarea tintei, iar pentru o arbaleta sa stea incarcata cateva ore nu este indicat, in rest celelalte argumente stau in picioare. Ar trebui sa tii cont si de zgomot si nu uita de vanator, una sa vanezi cu un arc si alta e sa vanezi cu o arbaleta. ;)
kboom wrote:Eu sunt de parere ca la vanatoare este mai buna o arbaleta deoarece este mai mica, are un sistem de ochire mai bun, odata armata nu trebuie sa te grabesti sa tragi imediat, sageata este mai scurta, deci mai putin afectata de vant, si per total mai usor de utilizat decat un arc !

Post Reply