e cineva care face boomeranguri?

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara
e cineva care face boomeranguri?

Post by edwaits » 01 Jun 2008, 20:42

Salutare

anul trecut am facut ptr un prieten un boomerang [Florin stie......................m-am consultat si cu el]
de atunci am mai facut cateva si sunt curios daca mai e cineva care face..............
ale mele nu stiu cat de grozave sunt ca nu le-am putut compara decat cu cele din comert [ la alea le dau clasa].........dar mai am niste bube de constructie............nu ar strica sa mai vorbesc cu careva
kazuki tomokawa

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: e cineva care face boomeranguri?

Post by edwaits » 01 Jun 2008, 23:04

mda
Florine asta asa e.......
o sa pun poze cu ultimele 2 facute
la unu am double looping...............vreo parere ceva?
kazuki tomokawa

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: e cineva care face boomeranguri?

Post by ender » 02 Jun 2008, 00:35

Salut, stangaciule!
Suntem 2! Da, si eu am facut bumeranguri cu ceva ani in urma. Vreau sa ma apuc din nou. E perfect: cand ne adunam, o sa avem in tolba si ceva bumeranguri ...
Uite aici ceva ce cred ca te va ajuta, http://whishhbone.freeyellow.com/construction.html mie mi s-a parut cel mai bun loc unde iti explica cum sa iti ajustezi bumerangul in functie de traiectoria dorita.

P.S. Sunt curios de niste poze cu ale tale bumeranguri!
P.S2. Uite aici unul pasionat: http://community.webshots.com/user/skylords

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: e cineva care face boomeranguri?

Post by edwaits » 02 Jun 2008, 13:33

niste poze
Image
Image
Image
Image

primu e ala cu doble looping
celalalt trebe scurtat.........a avut greutati puse dar pe aici nu prea e vant ptr asa ceva
nici unul nu are undercut sau dihedral...........am renuntat la asa ceva
kazuki tomokawa

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: e cineva care face boomeranguri?

Post by edwaits » 02 Jun 2008, 18:39

ale mele au unghi de 130
modelul ala ce-l zici tu nu e modelul utilizat de aborigeni...................oricum e un model care se intoarce cu siguranta
si ale mele au airfoil...........numa nu le rotunjesc inca ca mai am de lucrat la ele
kazuki tomokawa

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: e cineva care face boomeranguri?

Post by edwaits » 02 Jun 2008, 19:58

am ramas numa cu unul....... :x
celalalt a luat foc............am incercat sa-i dau dihedral+...................l-am lasat nesupravegheat .............a alunecat deasupra flacarii..........adio elbow
kazuki tomokawa

khyushu75
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: e cineva care face boomeranguri?

Post by khyushu75 » 04 Jun 2008, 11:53

Edwaits: am inteles ca ai ceva probleme cu obtinerea profilului.
Mai jos sunt doua metode pe care eu le folosesc pt. obtinerea profilelor de aripa pt. aeromodele.
Ca sa faci profilul cat mai corect exista doua metode:
Varianta 1:
1. traseaza profilul pe care il vrei pe o bucata de carton apoi decupezi profilul si pastrezi negativul. Practic iti faci un sablon.
2. in timp ce pilesti profilul pe lemn mai verifici din cand in cand cu sablonul sa fii pe profil.
Varianta 2 (putin mai complicata):
1. Tai din ceva metal doua fasii lungi cam cat bratul boomerangului (bine putin mai lungi). Una dintre fasii sa fie mai lata decat celalta ca sa poti obtine profilul.
2. prinzi aceste bucati pe o planseta. intre ele sa fie distanta egala cu latimea bratului
3. bagi bratul intre cele doua fasii de metal si il fixezi bine (aici vezi tu cum faci)
4. acum te apuci sa pilesti bratul avand ca repere marginile celor doua fasii de metal.
Nu ai cum sa mai gresesti profilul pt. ca nu iti vor da voie cele doua fasii de metal
5. dupa ce termini pasul asta (crearea profilului) poti sa rotunjesti bordul de atac si pe cel de fuga cu glaspapir.
Ca sa fii sigur ca iti ies perfect cele doua borduri (de atac si de fuga) fa-ti tot asa un sablon de lemn (negativul profilului) ca profil, pe care lipesti glaspapir. Cu asta profilezi bordul de atac.
Eu aplic varianta 2 pt. ca este cea mai buna si nu iti da voie sa gresesti.
Daca nu se intelege exact ceea ce am vrut sa scriu va stau la dispozitie cu explicatii.
Numai bine

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: e cineva care face boomeranguri?

Post by gabriel » 04 Jun 2008, 17:42

Extrem de interesant subiectul ,m-ar interesa si pe mine, dar zau daca am intekles ceva din explicatii.POate niste poze ...?

khyushu75
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: e cineva care face boomeranguri?

Post by khyushu75 » 05 Jun 2008, 11:20

Salut,
Uite am facut niste modele ca sa va dati seama mai usor despre ce vorbesc. In ele vedeti boomerangul prins pe masa de lucru intre cele doua baghete metalice, si slefuit pana se obtine profilul despre care vorbeam. In alta poza se vede boomerangul scos de pe masa de lucru cu profilul deja format. Bineinteles ca cele doua baghete metalice pot sa fie exact in forma boomerangului adica sa urmeze exact profilul exterior.
Cum se prind de masa, si restul de prelucrari ramane la latitudinea fiecaruia.
Numai bine
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: e cineva care face boomeranguri?

Post by edwaits » 18 Jun 2008, 09:10

pana se usuca lemnul ptr arc am mai facut cateva boomuri........unul cu 3 brate...........poze in curand
edi ........solutia ta este buna la ceva mai gros...............da la 5 mm cat are placajul e mai dificil de aplicat [oricum folosesc un sablon din carton ptr verificare]
kazuki tomokawa

Post Reply