bolas

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
bolas

Post by Neacsu Ionut » 24 Sep 2008, 20:54

Salut!

Pentru cei care nu stiu voi incerca sa va explic in ce consta aceasta arma...e formata din 2 sau mai multe greutati...legate intre ele...bolas-ul se tine de una dintre greutati si se invarte deasupra capului... se arunca astfel incat in zbor sa se desfaca si sa se roteasca(seamana cu elice de elicopter)...cand intalneste un obstacol se incolaceste in jurul lui...se folosea la vanatoare de cai salbatici,antilope,struti,iepuri,etc...a fost ''inventat'' de amerindieni,eskimosi...preluat apoi si de albi...de cowboy si gauchos....bolas-ul,alaturi de lasou...era o arma care nu ranea vanatul,ci doar il imobiliza...

Eu am sa facut unul,asa ca m-am gandit sa fac un mic ghid de constructie pentru cei interesati...

Am folosit cordelina de 4mm pentru corzi(oranj pt a o gasi usor in iarba)...am optat pentru cordelina deoarece este foarte rezistenta la uzura...pentru greutati am folosit plumbi de pescuit de 55g...
Image
se indeparteaza ''urechea'' plumbului si se slefuieste putin cu smirghel...
Image
apoi am folosit nodul Monkey Fist ( http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey_fist ) pentru capete...nodul acesta este gol pe dinauntru...asa ca l-am ''umplut'' cu plumb...dupa ce am strans aproape de tot nodul in jurul plumbului capetul mai scurt l-am bagat in interiorul nodului...
Image
apoi se strange cat mai tare nodul (cu mana,cu dintii,cu patentul :d )
Image
acum avem toate partile componente:
Image
apoi se inoada corzile la capatul opus greutatilor...si asa arata bolas-ul terminat:
Image

sper ca va folosi cuiva acest ghid...toate cele bune...

Ionut
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: bolas

Post by Neacsu Ionut » 24 Sep 2008, 21:14

am uitat dimensiunile.... :d ....deci dintr-o cordelina de 4mm lunga de 5mm impartita in trei...plus ce intra la noduri (si intra mult)...corzile au iesit in final de 60cm...deci in zbor cercul descris de greutati va avea 120cm...e cam putin...la dimensiunile astea cred ca ar fi fost folosit pentru iepuri :d

daca vreti sa faceti si voi luati mai multa cordelina...cam 7-8m...si ar trebui marita si greutatea plumbilor...cam de 80-100g fiecare... ;)
Last edited by Neacsu Ionut on 26 Sep 2008, 12:29, edited 1 time in total.
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: bolas

Post by dady » 24 Sep 2008, 22:41

acum asteptam un filmulet explicativ de folosire a "armei" ;)

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: bolas

Post by Neacsu Ionut » 25 Sep 2008, 21:54

o sa incerc sa fac si un filmulet da sa scap putin de scoala....ca acuma la inceput e nebunie mare...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: bolas

Post by akila » 25 Sep 2008, 23:54

Salut...arata super chestia asta.....si nodul ala.....e fain tare....felicitari....foarte bine lucrata scula asta... ar fi fain si un filmulet...vorba lui Dady.....

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: bolas

Post by Neacsu Ionut » 26 Sep 2008, 12:27

multumesc pentru aprecieri...chiar nu ma asteptam sa iasa bine din prima incercare...si eu sunt foarte curios sa vad cum zboara...in wee-endul asta sper sa ies pana pe plaja sa il incerc...e cam nasoala vremea...mai ales acolo chiar langa mare bate vantul foarte tare...da asta nu ma impiedica sa ma duc pana acolo... :d
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: bolas

Post by anasazzy » 28 Sep 2008, 12:11

misto nodul :d ,eu sint afon la dastea marinaresti :)) si tare mult vreau sa il invat........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: bolas

Post by Neacsu Ionut » 28 Sep 2008, 17:55

To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply