Prastie

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Prastie

Post by Neacsu Ionut » 28 Sep 2008, 19:36

Salut!

Mi-am facut o prastie...din aceea veche...nu cu elastic...din aceea de care se folosea in antichitate...din piele mai groasa si cordelina...
nu stiu de ce nu merge sa pun pozele...va dau link-ul:

http://s307.photobucket.com/albums/nn316/Neacsu_Ionut/

sper sa gasiti acolo pozele si filmuletele...
toate cele bune

Ionut
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Prastie

Post by Neacsu Ionut » 28 Sep 2008, 21:24

ok,scuze,merge acum ?

am bifat public...sper sa mearga... :d
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by akila » 29 Sep 2008, 00:14

NU merge Ionut....incearca sa pui doar link-urile.....cateva asa...sa vedem despre ce-i vorba...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Prastie

Post by Neacsu Ionut » 29 Sep 2008, 16:57

Image
Image
Image
Image
Last edited by Neacsu Ionut on 04 Oct 2008, 21:50, edited 1 time in total.
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Prastie

Post by Neacsu Ionut » 29 Sep 2008, 16:58

Image
Image
Image
Image
Last edited by Neacsu Ionut on 04 Oct 2008, 21:52, edited 1 time in total.
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Prastie

Post by Neacsu Ionut » 29 Sep 2008, 16:59

Image
Image
Image

am editat pozele si filmele ca sa se vada direct pe forum ;)
Last edited by Neacsu Ionut on 04 Oct 2008, 21:53, edited 1 time in total.
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by akila » 29 Sep 2008, 21:41

hehehehe.....super fain....bravo..imi place.....iar marea e superba chiar si pe vreme urata....vad ca te descurci binisor cu scula aia.... ;)

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Prastie

Post by Neacsu Ionut » 29 Sep 2008, 23:02

salut!

intr-adevar e faina marea pe orice vreme...si e cam singurul lucru frumos din constanta...in filme am tras foarte incet pt ca sa se poata vedea prastia bine in miscare...si cu pietre mari aproape cat pumnul...ca sa se vada...daca o invarteam repede se vedea numa mana mea,si nici aia nu se vedea bine :d ...razvan prastia aia daca tragi tare bate in jur de 100m cu pietre cam de 80g...adica peste digul ala care se vede pe acolo...poate mai mult de 100...nu am putut masura exact...si pt tras la tinta iti trebe destul de mult antrenament...de ex. vdupa doua zile de tragere nu garantez ca nimeresc o tinta de 1x1m de la 10 m :d ...da in distanta si in sus e simplu de tras...in al 9-lea link se vede (de fapt nu prea se vede) miscarea pt a trage la distanta mare...
Last edited by Neacsu Ionut on 06 Apr 2009, 23:26, edited 1 time in total.
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Prastie

Post by Neacsu Ionut » 02 Oct 2008, 17:01

multumesc pt sfat,avram,oricum in ultimele doua filmulete faceam cam cum zici tu(in strainatate tehnica de tragere in plan orizontal se numeste helicopter, cea in plan vertical underhand,nunceaku se numeste figure8, iar cea oscilanta sidearm)...de ce sa pun inelul doar pe inelar ?are un avantaj tehnica asta...eu il puneam pe toate trei degete....si nodul intre aratator si degetul mare....daca tragi cu pietre mai mari e mai bine ca greutatea pietrei sa se disperseze pe trei degete nu doar pe unul...ca oricum te ''roade'' putin coarda si cu trei degete....asa ma gandesc eu....poate ca gresesc....nu te contrazic....o sa incerc si cum zici tu ;)
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Miles Romanus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prastie

Post by Miles Romanus » 04 Apr 2009, 15:53

Foarte tare jucaria si mai ales initiativa. Si mie imi place sa ma joc cu o astfel de prastie si o iau cu mine ori de cate ori am ocazia sa ies la camp. E foarte distractiv si pot spune ca dupa o iesire la tir cu prastia simti ceva activitate in umar :). Cat despre tinta ce pot spune. E foarte importanta pozitionarea "inelului" pe degetul potrivit si cred ca domnul Avram are mare dreptate sa indice degetul inelar. De asemenea cred ca e bine ca inelul sa fie cat mai stans pe deget (eu ii fac o bucla simpla) in momentul in care tragi si astfel prastia sa se constituie intr-o prelungire a maini. In aceste conditii este suficient "sa arati cu degetul" spre tinta si cu putin antrenament vei reusi sa iti imbunatatesti tirul simtitor. De altfel nu cred ca acuratetea defineste aceasta arma, evident exceptandu-l pe David. In ceea ce priveste destinatia ei militara in antichitate iti pot spune ca scopul ei era (ca si in cazul ELB) acela de a trimite cat mai multe proiectile asupra inamicului,contand deci densitatea si mai putin precizia. Proiectilele folosite, mai ales cele de plumb ,faceau ravagii, fiind pe drept numite gloante antice. In aceste conditii inamicul era obligat sa se puna "sub scut" oferind timp celor din defensiva sa se regrupeze sau eventual sa pregateasca un atac din flanc sau manevre de incercuire.
Cam asta ar fi, uite asa mi-ai dat ideea unui nou topic. Ce pot sa-ti urez , pietre multe si ovale ;) si poate ne vedem la o prastie la Trei Papuci. Bafta

Post Reply