katana vs sageata

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad
katana vs sageata

Post by soimu` » 08 Jan 2009, 09:01

da, stiu, e un arc f slab, dar asa, ca idee
http://www.youtube.com/watch?v=m-PgkNst ... re=related

kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: katana vs sageata

Post by kosmin » 08 Jan 2009, 13:07

timpul necesar pentru a analiza pericolul în creier, plus timpul necesar pentru a lua decizia corectă, plus mişcarea propriuzisă a braţului durează mult prea mult, şi mai punem şi faptul că nu şti unde loveşte, poate în cap, poate în stomac sau poate în picioare. Şanse slabe de supravieţuire dacă stai să fi ţintă, probabil un samurai adevărat ar fi aruncat sabia spre arcaş şi apoi folosea sfânta bătaie cu pumnu. ;)

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: katana vs sageata

Post by dady » 08 Jan 2009, 15:35

Şanse slabe de supravieţuire dacă stai să fi ţintă, probabil un samurai adevărat ar fi aruncat sabia spre arcaş şi apoi folosea sfânta bătaie cu pumnu.
asta daca nu trecea sageata printre el, si oricum cat de adevarat ar fi fost samuraiul daca era o demonstratie cum am dedus eu din filmutet nu vad de ce ar arunca sabia sau ar da cu "sfantu pumn". Si cam care-s timpii aia de care zici tu? pt ca pina la urma aici poti vorbi de un reflex care e aproape instantaneu si care este o reactie la un cumul de factori printre care si localizarea partii atacate, e ca si cum ai zice ca tragi la picioare si el se fereste la nivelul capului (se mai practica asta la fotbal, numai acolo e alt fel de cap). eu zic ca ai sanse mai mari cu cat exersezi mai mult si sa si supravietuiesti exercitiului ;), pt ca nici teroristi sinucigasi cu experienta nu gasesti ;)

kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: katana vs săgeată

Post by kosmin » 10 Jan 2009, 10:35

dady wrote: Si cam care-s timpii aia de care zici tu? pt ca pina la urma aici poti vorbi de un reflex care e aproape instantaneu si care este o reactie la un cumul de factori printre care si localizarea partii atacate, e ca si cum ai zice ca tragi la picioare si el se fereste la nivelul capului
Eu îmi susţin părerea că nu poţi să loveşti săgeata, ce ai văzut acolo a fost o demonstraţie filmată, în realitate aşa ceva este imposibil. E foarte multă propagandă de partea artelor marţiale din estul Asiei, doar că în practică au primit bătaie de la ăia care practicau trânta la curea prin Siberia şi Mongolia :P
Spun sigur că dacă era pe bune şi ăla stătea ca prostu să lovească săgeata acum ajungea în pământ. Desigur o săgeată îndreptată spre el, nu undeva la 50 cm în dreptul katanei.

razvy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: katana vs sageata

Post by razvy » 10 Jan 2009, 13:52

devine din ce in ce mai greu pentru o katana sa tina pasul cu tehnologia arcurile in ziua
de azi trag safeti de carbon cu viteze de 110 m/sec ,
nu prea mai are timp colega de multe scheme ..

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: katana vs sageata

Post by akila » 13 Jan 2009, 18:30

Nimic din ce este omeneste posibil, nu este imposibil...iar acel filmuet chiar nu cred ca e trucat...acuma in mod sigur fatuca aia a tras cu un arc mai slab, care nu arunca sageata cu viteza luminii, si sa nu poata fi acea sageata atinsa cu o sabie.....cat despre maestrii artelor martiale, multe chestii care noua ni se par imposibile , si le fac sa fie posibile.......daca v-as spune ca o masa s-a rupt sub greutatea unui astfel de maestru in varsta de vreo 60 si ceva de ani la vremea respectiva, si el nu cantarea decat vreo 60kg, probabil ca o sa ziceti ca e imposibil....acest maestru a facut acest lucru posibil, la un stagiu de pregatire, in fata a sute de oameni....si ce e mai fain e ca nu a facut nimic altceva decat sa se urce pe masa , sa se concetreze un pic, si masa s-a rupt sub el... :d ...masa nu era de jucarie sau de carton... :d

PS... ideea e ca prin atrenament indelungat....care nu tine numai de conditie fizica, se pot ajunge la performante foarte mari...

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: katana vs sageata

Post by florinarnaut » 13 Jan 2009, 21:15

Eu zic ca daca acest lucru a-r fi adevarat , an loc de un filmulet ca multe altele a-r fi prezentat cu totul altfel : cu multa reclama , spectacole etc
Poate au fost , n-am habar.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: katana vs sageata

Post by Andrey » 14 Jan 2009, 00:43

Despre trasul cu arcul japonez kyudo știu că exista acele posturi forate bine definite. Iar în situația prinderii unei săgeți în aer chiar și cu o sabie sar putea asemăna cu portarul de fotbal care primește șut de la 11m. Ei fac ceva numit citirea semnelor corpului și atunci unii portari chiar prind mingea. În situația de tras cu arcul poate exista un echivalent tras cu ochiul iar timpul de reacție devine acceptabil .
Despre moșuleț pot spune ca felul și direcția de încordare a mușchilor contează pentru câte kg simte masa pe ea deci cine știe (poate a inventat lovitura de 1inch cu piciorul ) :d glumesc, doar am auzit și eu povesti mai fantastice.

Post Reply