primul atlatl adevarat.

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:
primul atlatl adevarat.

Post by anasazzy » 11 Jan 2009, 22:05

ieri in lipsa de ocupatie si cum la arcuri nu pot lucra <este prea frig afara>am luat o bucata de salcim si mam pus cu briceagul pe ia .aveam si 4 bete de sageata de 13 mm grosime si nu stiam ce sa fac cu ele ca erau prea groase leam unit la mijloc cu o bucata de trestie matisata si am avut sageata - sulita de 5 picioare 165 cm.si asa mi-am facut primul atlatl care sa merite numele .inca nu este finisat dar iata ceva poze facute cu telefonul:
    Image
      Image
        Image
          Image
            Image
              Image
                Image
                  Image
                    iam facut o proba asa fara virfuri si arunca destul de departe in medie cam 65 de pasi :d ..........marian
                    in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

                    User avatar
                    anasazzy
                    Constructor de arcuri
                    Constructor de arcuri
                    Posts:441
                    Joined:03 Nov 2007, 15:25
                    Am un arc:da
                    Construit de mine:da
                    locuiesc in::bucuresti
                    judet:----
                    Varsta:43
                    Location:BUCURESTI
                    Contact:

                    Re: primul atlatl adevarat.

                    Post by anasazzy » 11 Jan 2009, 23:54

                    multumesc . precizia ?ca si la arc depinde de cit ai exersat :d, de aruncat este mai greu, pina te obijnuiesti sa faci aceiasi miscare ca si cum ai da lovitura de servire la tenis,acum eu nu am avut virfuri si sageata este cam instabila dar am nimert un copac de la 25 m ,din 10 aruncari 7 au nimerit in copac de 20-25 cm si culmea in aceasi zona :)) .dar eu am mai aruncat cu asa-zise atlatl-uri facute in gen supravietuire din crengi bifurcate cu un bat lung si o cirpa pe post de pene :d .bineinteles ca erau aruncate imediat ce se termina joaca :).....marian
                    in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

                    Miles Romanus
                    Membru al forumului
                    Membru al forumului

                    Re: primul atlatl adevarat.

                    Post by Miles Romanus » 06 Apr 2009, 14:31

                    Foarte frumos atlatl-ul, bine lucrat. Intentionez sa confectionez si eu unul gen woomera asemanator celui folosit de Tom Mills pe paleoplanet, si cand va fi gata o sa postez aici. Ceea ce voiam insa sa te intreb este legat de sageti. Imbinarea din trestie de la mijloc nu afecteaza cumva elasticitatea sagetii? Personal inca sunt in cautarea unui material din care as putea sa confectionez sageti suficient de lungi( peste 1,60 m), relativ drepte si destul de elastice pt atlatl. Momentan m-am gandit la crengi de prun si la otetari, cei din urma avand insa un lemn destul de moale. Salutare si numai bine.

                    User avatar
                    anasazzy
                    Constructor de arcuri
                    Constructor de arcuri
                    Posts:441
                    Joined:03 Nov 2007, 15:25
                    Am un arc:da
                    Construit de mine:da
                    locuiesc in::bucuresti
                    judet:----
                    Varsta:43
                    Location:BUCURESTI
                    Contact:

                    Re: primul atlatl adevarat.

                    Post by anasazzy » 06 Apr 2009, 15:17

                    sagetile nu sint afectate de cei 12 cm de trestie matisata ,fiind lungi nici nu se baga de seama ca elasticitate dar se baga la transport :d .eu leam facut demontabile din cauza transportului ,cit despre lemn :-? este bun orice lemn destul de elastic sa reziste la indoirea de la plecarea sagetii .daca este usor este un bonus.daca cauti nuiele de maces ai sa gasesti ceva sageti mai lungi .pe paleoplanet majoritatea fac sageti de arc si atlatl din el si sa stii ca este chiar bun usor si rezistent ,elasticitatea este buna si pentru sagetile de arc si de atlat .lsper ca tiam ajutat cu ceva ...........marian
                    in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

                    Miles Romanus
                    Membru al forumului
                    Membru al forumului

                    Re: primul atlatl adevarat.

                    Post by Miles Romanus » 06 Apr 2009, 16:14

                    Multumesc frumos pt raspuns Marian. Sincer sa fiu chestia asta cu transportul nu o prea luasem in calcul si in cazul unor sageti de peste 1,60 cred ca ar fi trebuit. Mea culpa :d . Acum daca mi-ai spus ca sagetile astea "din doua" se "misca" bine m-ai facut curios si voi incerca sa fac si eu cateva din niste bete de cires ce mi se par destul de elastice si rezistente.Dupa rotunjire sper sa le aduc la un diametru de 7 mm (or fi prea subtiri?). Cat despre maces mi-e teama ca pana prin iunie nu imi este accesibil asa ceva dar voi incerca cu prima ocazie. Multumesc oricum pentru idee si te tin la curent cu progresul. Salutari.

                    User avatar
                    anasazzy
                    Constructor de arcuri
                    Constructor de arcuri
                    Posts:441
                    Joined:03 Nov 2007, 15:25
                    Am un arc:da
                    Construit de mine:da
                    locuiesc in::bucuresti
                    judet:----
                    Varsta:43
                    Location:BUCURESTI
                    Contact:

                    Re: primul atlatl adevarat.

                    Post by anasazzy » 06 Apr 2009, 18:18

                    :-? 7mm este foarte subtire ai nevoie de minim 10 mm .sageata de atlatl este o sageata cu steroizi :d fata de cea de arc ai nevoie de grosime sa reziste la plecare din atlatl.ideala ar fi de 12mm grosime 180 cm lungime trei pene si virful de 20 game.si poti sa arunci circa 35 de metri cu forta de patrundere a unui arc de 70-75 de libre[31- 35 kg] ;)
                    in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

                    Miles Romanus
                    Membru al forumului
                    Membru al forumului

                    Re: primul atlatl adevarat.

                    Post by Miles Romanus » 06 Apr 2009, 20:50

                    Da ai dreptate mi-am inchipuit eu ca sunt cam subtiri. Si oricum as fi avut o mare problema cu varful pentru ca intentionez sa montez niste varfuri din os si sa le fixez cu rasina plus matisaj. Se pare ca m-ai salvat pentru a doua oara de la paguba ;) . Cat despre "steroizi" ce sa zic , daca bate spre 35 de metri si are forta de patrundere pe care o mentionezi e excelent. S-ar apropia oarecum de sulita romana (pilum) care conform autorilor antici (Polybios, Tacit si chiar Iulius Caesar) putea fi aruncata de un brat antrenat pana la distanta de cca 40 de m avand o forta de patrundere de aproximativ 5 cm in brad. O sa incerc sa fac ceva cat mai curand in masura timpului disponibil si sper sa in doua saptamani sa pot posta ceva.Mersi ;)

                    User avatar
                    Neacsu Ionut
                    Constructor de arcuri
                    Constructor de arcuri
                    Posts:339
                    Joined:19 Mar 2008, 15:55
                    Am un arc:da
                    Construit de mine:da
                    locuiesc in::Constanta
                    judet:Constanta
                    Varsta:17
                    Contact:

                    Re: primul atlatl adevarat.

                    Post by Neacsu Ionut » 06 Apr 2009, 23:23

                    cred ca ar merge bine alunul pentru sageti pt ca: e elastic, usor, creste foarte drept(gasesti usor bete de 2m care au diferenta de diametru intre capete de doar 2-3mm), uscat e destul de tare....si se gaseste si relativ usor...cam pe la orice margine de padure....
                    To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

                    User avatar
                    anasazzy
                    Constructor de arcuri
                    Constructor de arcuri
                    Posts:441
                    Joined:03 Nov 2007, 15:25
                    Am un arc:da
                    Construit de mine:da
                    locuiesc in::bucuresti
                    judet:----
                    Varsta:43
                    Location:BUCURESTI
                    Contact:

                    Re: primul atlatl adevarat.

                    Post by anasazzy » 07 Apr 2009, 21:36

                    pilum este o sulita grea .era proiectat sa se infiga in scut si sa il faca greu de folosit inamicul raminind descoperit,sageata de atlatl este undeva la mijloc intre sulita usoara si sageata ,iar aruncarea se face usor cu atlatl-ul,maxim de eficienta cu minim de efort.[primitivul care a inventat conceptul a fost genial ,a usurat evolutia omului enorm. :d ]
                    in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

                    Post Reply