Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

gloante vechi

Arbalete, scuturi, coifuri...

gloante vechi

Mesajde rotariu nicolae » 31 Mai 2009, 09:19

o mica colectie de gloante vechi gasite pe locul unui vechi poligon de instructie al husarilor (soldati maghiari din sec.19) din apropierea orasului dumbraveni jud. SIBIU
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 0 time
Been thanked: 13 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: dumbraveni sibiu
Varsta: 0

Re: gloante vechi

Mesajde kboom » 31 Mai 2009, 12:36

In locul tau as scapa de cartusele ne explodate pentru ca sunt foarte periculoase, , mai ales pentru ca sunt vechi ! Ca sa nu mai spun ilegal de detinut ! Oricum am si eu o mica colectie ! O sa pun si eu poze !
kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde rotariu nicolae » 31 Mai 2009, 18:54

salut sint doar gloante fara tub scoase din parapeti de pamint pe care erau asezate tintele,daca te uiti bine la tubul de cartus se vede ca este tras se vede clar locul unde a lovit percutorl de la arma .nu vad nimic ilegal in detinerea de bucati vechi de plumb care cindv au fost poate lansate dintro arma.
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Mesajde Pisic » 01 Iun 2009, 16:33

nu se intampla nimic daca nu le pui pe aragaz :)),oricum,prafu de pusca,nu mai e ca inainte,dupa atatea ploi si stat in pamant a absorbit apa si nu mai are aceleasi proprietati....odata am gasit si eu un cartus vechi pe un trotuar destul de accesat,era pe nisip,nush cum a ajuns acolo
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului

Been thanked: 0 time

Mesajde rotariu nicolae » 01 Iun 2009, 18:47

salut . poti sa le pui pe foc cit vrei nu se intimpla nimic . sint doar gloantele fara tub plumb gol .tubul din imagine este tras deci gol nu mai are praf de pusca virful de plumb lam pus eu doar asa de aspect .
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Mesajde metzger » 25 Feb 2010, 19:33

rotariu nicolae scrie:salut . poti sa le pui pe foc cit vrei nu se intimpla nimic . sint doar gloantele fara tub plumb gol .tubul din imagine este tras deci gol nu mai are praf de pusca virful de plumb lam pus eu doar asa de aspect .

BA SE POATE INTIMPLA HABAR NAI... se topesdte plumbul din ele si nu mai ramii cu nimic acum citiva ani umblam si eu mort dupa asa ceva am avut mai multe de calbre diferite de la cele de pistol pina la cele de tun antiaerian de 20 mm si o grenada
le gaseam destul de des la tara la prasit grenada am gasito intr-o balta ramasese numai carcasa din ea cind s-a usacat toate meanismele pe care le avea inauntru erau asa de ruginite inciit s-au sarimat la atingere praful era atiit de denaturat inciit nu a luat foc nici aruncat pe jar
Dar oricum nu e de joaca cu cartusele ne-trase depinde in ce conditii au stat unele pot fi periculoase daca explodeaza nu stiu in ce masura pot sa te omoare dar daca iti pocnesc in mina poti rasmine fara citeva degete sau sa iti sara cine stie ce aschie in ochi sa te nenoroceasca chair golite de praf capsa percutanta are in ea o cantaitate mica de exploziv care e foarte instabil.
metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde TudorPALADE » 01 Oct 2010, 21:04

nu e de joaca [-x
TudorPALADE
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde sspoll » 07 Ian 2011, 00:50

rotariu nicolae scrie:salut sint doar gloante fara tub scoase din parapeti de pamint pe care erau asezate tintele,daca te uiti bine la tubul de cartus se vede ca este tras se vede clar locul unde a lovit percutorl de la arma .nu vad nimic ilegal in detinerea de bucati vechi de plumb care cindv au fost poate lansate dintro arma.

ce tare esti... :)) spui sa scape omu de ele si cand colo ai si tu o astfel de colectie..
nu este nici un pericol daca nu sunt tinute undeva unde sa se incinga..poate daca le pune in tigaie ,,dar nu cred ca este asa......
sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
locuiesc in:: Timisoara
judet: Timis
Varsta: 34

Mesajde nickbr » 21 Noi 2011, 20:03

frumoase.am si eu vreo 5 tuburi goale,4 pline si vreo si 5 proiectili de arma(toate de zb)plus cartuse de diferite calibre si arme.de la pistol pana la calasnicov(doar tuburile goale ;) )
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...
nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 15 times
Been thanked: 8 times
Construit de mine: nu
locuiesc in:: vadeni
judet: braila
Varsta: 25

Înapoi la Replici medievale