gloante vechi

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu
gloante vechi

Post by rotariu nicolae » 31 May 2009, 09:19

o mica colectie de gloante vechi gasite pe locul unui vechi poligon de instructie al husarilor (soldati maghiari din sec.19) din apropierea orasului dumbraveni jud. SIBIU
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: gloante vechi

Post by kboom » 31 May 2009, 12:36

In locul tau as scapa de cartusele ne explodate pentru ca sunt foarte periculoase, , mai ales pentru ca sunt vechi ! Ca sa nu mai spun ilegal de detinut ! Oricum am si eu o mica colectie ! O sa pun si eu poze !

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: gloante vechi

Post by rotariu nicolae » 31 May 2009, 18:54

salut sint doar gloante fara tub scoase din parapeti de pamint pe care erau asezate tintele,daca te uiti bine la tubul de cartus se vede ca este tras se vede clar locul unde a lovit percutorl de la arma .nu vad nimic ilegal in detinerea de bucati vechi de plumb care cindv au fost poate lansate dintro arma.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: gloante vechi

Post by Pisic » 01 Jun 2009, 16:33

nu se intampla nimic daca nu le pui pe aragaz :)),oricum,prafu de pusca,nu mai e ca inainte,dupa atatea ploi si stat in pamant a absorbit apa si nu mai are aceleasi proprietati....odata am gasit si eu un cartus vechi pe un trotuar destul de accesat,era pe nisip,nush cum a ajuns acolo
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: gloante vechi

Post by rotariu nicolae » 01 Jun 2009, 18:47

salut . poti sa le pui pe foc cit vrei nu se intimpla nimic . sint doar gloantele fara tub plumb gol .tubul din imagine este tras deci gol nu mai are praf de pusca virful de plumb l-am pus eu doar asa de aspect .

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: gloante vechi

Post by metzger » 25 Feb 2010, 19:33

rotariu nicolae wrote:salut . poti sa le pui pe foc cit vrei nu se intimpla nimic . sint doar gloantele fara tub plumb gol .tubul din imagine este tras deci gol nu mai are praf de pusca virful de plumb l-am pus eu doar asa de aspect .
BA SE POATE INTIMPLA HABAR NAI... se topesdte plumbul din ele si nu mai ramii cu nimic acum citiva ani umblam si eu mort dupa asa ceva am avut mai multe de calbre diferite de la cele de pistol pina la cele de tun antiaerian de 20 mm si o grenada
le gaseam destul de des la tara la prasit grenada am gasito intr-o balta ramasese numai carcasa din ea cind s-a usacat toate meanismele pe care le avea inauntru erau asa de ruginite inciit s-au sarimat la atingere praful era atiit de denaturat inciit nu a luat foc nici aruncat pe jar
Dar oricum nu e de joaca cu cartusele ne-trase depinde in ce conditii au stat unele pot fi periculoase daca explodeaza nu stiu in ce masura pot sa te omoare dar daca iti pocnesc in mina poti rasmine fara citeva degete sau sa iti sara cine stie ce aschie in ochi sa te nenoroceasca chair golite de praf capsa percutanta are in ea o cantaitate mica de exploziv care e foarte instabil.

TudorPALADE
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: gloante vechi

Post by TudorPALADE » 01 Oct 2010, 21:04

nu e de joaca [-x

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: gloante vechi

Post by sspoll » 07 Jan 2011, 00:50

rotariu nicolae wrote:salut sint doar gloante fara tub scoase din parapeti de pamint pe care erau asezate tintele,daca te uiti bine la tubul de cartus se vede ca este tras se vede clar locul unde a lovit percutorl de la arma .nu vad nimic ilegal in detinerea de bucati vechi de plumb care cindv au fost poate lansate dintro arma.

ce tare esti... :)) spui sa scape omu de ele si cand colo ai si tu o astfel de colectie..
nu este nici un pericol daca nu sunt tinute undeva unde sa se incinga..poate daca le pune in tigaie ,,dar nu cred ca este asa......

nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:112
Joined:30 Nov 2012, 15:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::vadeni
judet:braila
Varsta:25
Location:vadeni br
Contact:

Re: gloante vechi

Post by nickbr » 21 Nov 2011, 20:03

frumoase.am si eu vreo 5 tuburi goale,4 pline si vreo si 5 proiectili de arma(toate de zb)plus cartuse de diferite calibre si arme.de la pistol pana la calasnicov(doar tuburile goale ;) )
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...

Post Reply