cutit cu maner de corn

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului
cutit cu maner de corn

Post by claudiu » 16 Jun 2009, 16:12

astazi mi-a-m facut un cutit .
lama e facuta de cineva la forja ,manerul din corn primit de la un vanator si aparatoarea de aluminiu turnata si crepeta de mine .
totul a fost construi manual.
si iata si o poza cu el:
Image

hegedus_zsolt
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit cu maner de corn

Post by hegedus_zsolt » 16 Jun 2009, 16:31

Foarte frumos. Felicitari ;)
Cat de mare e lama ?

claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit cu maner de corn

Post by claudiu » 18 Jun 2009, 11:10

25 cm iar totul 42 cm

claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit cu maner de corn

Post by claudiu » 19 Jun 2009, 19:02

da se infinge
f bine

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit cu maner de corn

Post by akila » 09 Sep 2009, 00:32

Ca si idee....imi place cutitul, dar daca mai ai ocazia sa faci altu...ar fi fain sa folosesti pentur maner tot cornul.....numai ca lama tre sa fie altfel gandita....sa bagi lama intr-un corn de ala de cerb...am vazut ceva cutite cu maner asa si is foarte misto...oricum foarte fain cutitul...

mishu_canishu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit cu maner de corn

Post by mishu_canishu » 13 Nov 2009, 11:14

akila wrote:Ca si idee....imi place cutitul, dar daca mai ai ocazia sa faci altu...ar fi fain sa folosesti pentur maner tot cornul.....numai ca lama tre sa fie altfel gandita....sa bagi lama intr-un corn de ala de cerb...am vazut ceva cutite cu maner asa si is foarte misto...oricum foarte fain cutitul...
Adica asa?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit cu maner de corn

Post by akila » 21 Nov 2009, 21:40

Sal...da si asa e fain...cam mica lama pentru tot cornul ala folosit acolo....dar am vazut si ai faine....doar folosindu-se doar o singura ramura de aia de la corn....sau tulpina mai groasa de la corn....

mishu_canishu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit cu maner de corn

Post by mishu_canishu » 23 Nov 2009, 21:53

akila wrote:Sal...da si asa e fain...cam mica lama pentru tot cornul ala folosit acolo....dar am vazut si ai faine....doar folosindu-se doar o singura ramura de aia de la corn....sau tulpina mai groasa de la corn....
A iesit asa ca a fost intr-un fel o jumatate de corn, adica cind l-am primit era deja rupta tulpina!

Si mai mult a fost facut experimental :-b Lama are un otel destul de bun si e chiar inoxidabil!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit cu maner de corn

Post by akila » 25 Nov 2009, 19:12

Pai e foarte bun...important e sa fii multumit de el, si cum imi zicea cineva...sa-l folosesti.. ;) ..asta e cel mai important...restul sunt asa degustibus...stii cum se zice.. :)

ASSUS
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cutit cu maner de corn

Post by ASSUS » 17 Jan 2011, 13:07

Uite aici un alt cutit cu maner din corn de elan construit de fratele meu J&J doar mananchiul
http://img21.imageshack.us/i/dsc00967sr.jpg/
http://img251.imageshack.us/i/dsc00968bp.jpg/
mai am si altele in total a facut 5 cutite

Post Reply