Stilet

Arbalete, scuturi, coifuri...
Post Reply
mecaboy
Membru al forumului
Membru al forumului
Stilet

Post by mecaboy » 01 Jul 2009, 14:25

Salut.Acum cativa ani am primit de la tatal meu un stilet care ma impresionat profund,fiind primul meu obiect cu ceva vechime si de o astfel natura.Acest stilet era folosit de cei din politie cu grad inalt in momentul intalnirilor cu diferite prilejii,cel putin asa stiu eu.As vrea sa va intrab cam in ce perioada au fost facute aceste stilete,si nu in ultimul rand cum as putea sa il reconditionez putin,pe stielt aparand zone de roseata sau oxidari mai adanci de culoarea aluminiului inspre negru.Cam ce substante sa folosesc pentru curatatrea acestora?Ce tratament sa-i aplic?

Va multumesc


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Am chiar si instructiuniile de folosire si cutia originala

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: Stilet

Post by edwaits » 01 Jul 2009, 19:50

din cate imi amintesc ce ai tu acolo e o baioneta de parada, e din RSR asa ca-i de prin 60- 98, lama o cureti cu solutie ptr curatat argintaria [nu mai stiu cum ii zice] iar teaca daca-i de alama/cupru la fel .lama o dai cu ulei ptr intretinerea armei si teaca o sufli cu lac incolor [parca esti machetist, asa ca ar trebui sa dai de un aerograf si niste lac acrilic.........iar daca nu si cel din spray merge]

acum m-am uitat mai bine............teaca e suflata? asa pare..........atunci trebuie dupa curatare sa o sufli cu auriu.
kazuki tomokawa

mecaboy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Stilet

Post by mecaboy » 01 Jul 2009, 20:52

Teaca este din alama.Eu am o solutie de la Tzepter de curatat oalele foarte buna,pe care o folosesc si la curatatul cablajelor inainte de imprimare.Am sa incerc sa foloseasc acea solutie si sa dau cu un lac de protectie.

Multumesc pentru sugestie

mecaboy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Stilet

Post by mecaboy » 03 Jul 2009, 15:30

Asa scrie in instructiuni ca se numeste,daca la asta faci referire :-?

lup_alb
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Stilet

Post by lup_alb » 06 Jul 2009, 23:40

Este un stilet militar de parada din anii 1960-1970. Lama in 3 (sau 4) muchii era caracteristica unui anumit tip de stilet si anume stiletto-ul Italian, in special cel milanez. Exista stilete cu 2 taisuri dar si stilete fara tais de loc, si anume stiletele cilindrice numai pentru impuns. In renastere stiletul era arma tipica a asasinilor. A devenit arma ornamentala de parada in secolul 20 cand s-a renuntat la sabia de parada, desi regimentele de garda inca mai folosesc sabia de parada uneori.

Post Reply