Bone Carvings... inca unu

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Bone Carvings... inca unu

Post by akila » 27 Sep 2009, 14:25

.Salut....in afara de pasiunea pentru arcuri, mai nou am inceput sa lucrez in os....initial cautam cu totul altceva pe google, ma interesa ceva din os si am dat peste aceste medalioane sculptate in os....traditia pleaca din Noua Zeelanda....sunt si niste mesteri extraordinari acolo care fac niste lucruri din os pur si simplu fantastice.....am sa va arat ce am lucrat eu asa pentur inceput...is primele mele lucrari sa le zic asa...sper sa va placa...
Image
Pentru ei fiecare lucru pe care il sculptau in os, reprezenta ceva...de ex. cand plecau pe mare sa pescuiasca, isi puneau la gat cate un carlig de pescuit sculptat din os, ca sa le poarte noroc, si sa se intoarca cu bine....delfinul se oferea in semn de prietenie, si mai sunt si altele....multe dintre ele foarte complicate, si foarte greu de realizat...sper sa ajung sa fac si eu intr-o zi ce am vazut pe la baietii aia....ahh sa nu uit...sireturile sunt impletite in 4 la rotund....la capat au prinse bucatele de corn...in realitate arata muuuuult mai bine chestiile astea din os....sunt slefuite foarte foarte bine cu pasla, si au un luciu foarte fain...
Last edited by akila on 28 Sep 2009, 11:54, edited 1 time in total.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Bone Carvings...

Post by anasazzy » 27 Sep 2009, 16:45

=D> =D> =D> =D> asa cum neai obijnuit , ca de obicei arta :d
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bone Carvings...

Post by raduL_tfh » 27 Sep 2009, 21:01

foarte frumoase, akila. de abia astept sa vad cum vor arata cele pe care le vei face cand vei avea mai multa experienta! sunt perfecte pentru purtat la gat...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bone Carvings...

Post by Greenarrow » 27 Sep 2009, 23:48

Marfa..... =D> ...mai multe nu are rost sa spun,medalioanele vorbesc de la sine

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bone Carvings...

Post by akila » 28 Sep 2009, 02:09

Salut....uitati si ceva putin mai complicat.... asta il incepusem mai de mult, si abia astazi am reusit sa-l termin....inca nu am toate sculele necesare...imi trebuie niste dalti mici pentru astea mai complicate....pentru finsat muchii, pentur sculptat, etc....astazi m-am chinuit cu un cutit si cu un bisturiu sa fac crestaturile alea, si muchiile....
Image
Image

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bone Carvings... inca unu

Post by andreih » 29 Sep 2009, 13:24

foarte frumoase!
si cred ca e ceva de munca la ele, necesita atentie la detalii si migala mai ceva ca la constructia unui arc...
felicitari!!!

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bone Carvings... inca unu

Post by raduL_tfh » 29 Sep 2009, 17:18

din ce fel de oase faci medalioanele astea? si din ce sectiune a osului? daca intradevar ar cauta lumea sa cumpere asa ceva, ai putea chiar sa iti deschizi o afacere ;) dar cred ca ti-ar ocupa TOT timpul :)) ...in strainatate cred ca ai avea succes, ca la noi se cauta altfel de medalioane, facute din metale "nobile" cu o greutate de ordinul zecilor de kilograme bucata :))

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Bone Carvings... inca unu

Post by Pisic » 29 Sep 2009, 17:33

eu la nockuri folosesc partea din mijloc a osului (adina la lungime ma refer),unde e gros;spre capete,unde e partea aia rotunda e mai subtire

faine,stiu ca ia mult timp,osul e foarte dur,si la smirgheluire..... @-)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bone Carvings... inca unu

Post by raduL_tfh » 29 Sep 2009, 17:46

bine, dar os de la ce animal? ca ma gandesc ca osul de gaina nu e asa de bun :))

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Bone Carvings... inca unu

Post by Pisic » 29 Sep 2009, 19:43

oase de rechin,is cele mai bune :>

pai de la animale mari (porc,vaca,sau ce gasesti),eu am vreo 2 oase fara capete, de pe camp,deci nush de la ce animal is,da de la gaina sigur nu-s
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Post Reply