Bone Carvings... inca unu

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Bone Carvings... inca unu

Post by akila » 29 Sep 2009, 20:18

salut....eu folosesc oase de vaca, caut tibia.....si sa stiti ca de multe ori am probleme in procurarea materialului, pentru ca la macelarie cand se taie oasele, se scot la vanzare doar cele care au si rotula la capat....si nu ma ajuta deloc...dr se mai intampla sa gasesc si bucata de mijloc.....procesul e cam in felul asta... osul il curat intai, ii scot maduva, pe urma il las in apa cateva ore sa se moaie resturile de carne de pe el, pe urma cu un cutit dau jos ce e de dat jos, pe urma pun osul pentru cateva ore in apa cu detergent de vase, sa il curat cat mai bine, sa nu fie gras.... pe urma scot osul afara si il las sa se usuce...pe urma il tai in bucati , si desenez pe el modelul care il vreau , tai cu fierastraul de traforaj, si da-i munca,,,, la smirghel, la pila, etc...la tot ce se poate ....si pe urma frecare la greu cu smirghel fin, pana cand iese oglinda, si la urma slefuire cu pasla....am si un dreamel care ma ajuta destul de mult...dar nu cat as vrea eu....cum am mai zis..imi mai trebuie ceva scule...dalti etc...

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bone Carvings... inca unu

Post by raduL_tfh » 29 Sep 2009, 21:21

ahaaa, gata am inteles :d am descoperit secretul!!! :)) dar poate ca ar iesi niste medalioane marfa si din corn, ceva de cerb, vaca, sau din copita de cal sau vaca. ce ziceti?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bone Carvings... inca unu

Post by akila » 29 Sep 2009, 23:07

Ies si din corn de cerb, si din corn de vaca, si din jad, se pot face si combinatii lemn cu os, imaginatie sa ai..... ca pot iesi niste chestii super...

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bone Carvings... inca unu

Post by raduL_tfh » 30 Sep 2009, 17:22

frate, pai daca ai face ceva din jad, cred ca ar iesi super tare!!! nu neaparat un medalion, un inel ceva, o insigna. la rabdarea ta, akila, cred ca ar iesi foarte frumos si foarte detaliat, dupa cum ne-ai si obisnuit.

nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:112
Joined:30 Nov 2012, 15:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::vadeni
judet:braila
Varsta:25
Location:vadeni br
Contact:

Re: Bone Carvings... inca unu

Post by nickbr » 16 Nov 2011, 09:11

frumoase ;) se vede ca le ai. =D>
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...

Post Reply