nicovala

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37
nicovala

Post by fane » 09 May 2010, 18:25

in sfarsit ... dupa un an de zile de cautari , am reusit sa gasesc o nicovala.
#:-S
e grea , 70kg dar nu se compara cu sina de cale ferata ce o foloseam pana acuma.
acuma vreau sa-mi construiesc o forja in stil japonez, am 2 forje inspirate de pe youtube, una din tambur de frana si alta facuta intr-0 cratita mare captusita cu lut si cu o teava cu gaurele pt aer, facute in graba, nu prea sunt multumit de ele , acuma daca am nicovala o sa construiesc si o forja mai buna:

http://www.youtube.com/watch?v=ou7JtOHFnSg

ca si sursa de aer folosesc ventilatorul de la o hota de bucatarie.-mai mult decat suficient bine ca are 3 turatii.
o sa postez o poza cand e gata si forja.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: nicovala

Post by fane » 10 May 2010, 10:17

:) si primul cutit forjat vara trecuta
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: nicovala

Post by fane » 10 May 2010, 22:22

avram wrote:Sa nu patesti ca cei doi tarani,care mergind spre tirg, li sa facut sete.In drum, intilnesc doua fintini. Din care sa bea? Hotarasc sa astepte,sa vada din care fintina beau cei destepti. Daca aveai o forja,era simplu. Dar cu trei forje, o sa-ti fie mai greu sa te hotarasti la care sa lucrezi.
sunt un amator deocamdata in ale forjatului dar imi place sa invat si sa ma perfectionez in domeniu, a avea si a testa cat mai multe forje construite nu e o problema ,ba din contra, incerc sa perfectionez forja, stiu ce poate una si ce poate cealalta si incerc sa obtin una mai buna

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: nicovala

Post by fane » 11 Jul 2010, 21:33

o alta poza cu nicovala =D>
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: nicovala

Post by Pisic » 12 Jul 2010, 00:18

salivez.......nu ii prea fain sa bati pe sine sau pe profile "U" :)) ,cat ai dat pe ea?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: nicovala

Post by fane » 12 Jul 2010, 22:16

400 ron da cu transport cu tot am ajuns la 550 #:-S

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: nicovala

Post by Pisic » 14 Jul 2010, 17:57

acuma mi-am amintit de ceva in legatura cu forja

nu conteaza atat de mult forma sau materialul din care este facuta,cel mai mult conteaza suflanta de aer ,sa fie destul de puternica;daca te uiti la forjele medievale,sau si unele actuale (nu vorbesc de alea industriale,aici spun de astea pt forjori "amatori" sa zic asa) o sa vezi ca sunt formate doar dintr-o suprafata plana pe care stau carbunii,si suflanta de aer (care ii dedesubtul ei)

la o forja in forma cubica,care are si "acoperis" (adica in cub ai numa o gaura pe unde bagi metalul si carbunele ,si una pt aer) nu e prea usor sa faci un varf de sageata sau o chestie mai mica deoarece daca o scapi inauntru mai greu o scoti afara,si e destul de nepractica forma

acuma eu folosesc o chiuveta veche din fonta,in care am pus niste caramizi ca sa fie focarul mai mic si merge perfect,daca vreau sa fac ceva mai mare trebuie doar sa scot din caramizi si gata

la o forja mai mare e mai greu sa faci "aerarea" carbunelui,ca tre sa imparti aerul intr-o zona mai mare;daca ai numa o zona restransa nu prea rezolvi nimic ca iti inroseste numa vreo 10 cm din material;

sa ne zici si noua cum vrei sa o faci :d
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: nicovala

Post by fane » 14 Jul 2010, 23:07

vreau sa construiesc forja din caramida refractara, aerul va fi din lateral (daca ai urmarit filmul din linkul: http://www.youtube.com/watch?v=ou7JtOHFnSg ) ai sa vezi ca e foarte simpla si eficienta ,cred eu,ca si sursa de aer am un ventilator de la o hota de bucatarie putin modificata ,destul de puternica , din pacate nu prea am avut timpul necesar ,sculele fiind si undeva la tara..intelegi tu.

ringring
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: nicovala

Post by ringring » 15 Jul 2010, 19:10

frumoasa nicovala si nu mi se pare deloc scumpa chiar si transport

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: nicovala

Post by fane » 15 Jul 2010, 20:45

:-O nici mie
nu prea se mai gasesc de vanzare
<:-p

Post Reply