nicovala

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37
Re: nicovala

Post by fane » 15 Jul 2010, 20:56

vechea mea forja cu care "m-am distrat" vara trecuta -- ramas in pana de carbuni aici
=>>
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: nicovala

Post by fane » 17 Aug 2010, 20:12

pistulea wrote:vreau sa construiesc forja din caramida refractara, aerul va fi din lateral (daca ai urmarit filmul din linkul: http://www.youtube.com/watch?v=ou7JtOHFnSg ) ai sa vezi ca e foarte simpla si eficienta ,cred eu,ca si sursa de aer am un ventilator de la o hota de bucatarie putin modificata ,destul de puternica , din pacate nu prea am avut timpul necesar ,sculele fiind si undeva la tara..intelegi tu.

am facut forja din 10 caramizi refractare: o mica gaura in pamant unde se aseaza 2 caramizi in linie - in forma de v ca sa aiba o mica adancitura- dupa care pe de o parte si alta din cate 4 caramizi am facut doi pereti
aerul intra pe lateral jos in mijloc
am fost placut surprins de temperatura care am obtinut-o: o bucata de platband de 20 mm latime ,6 mm grosime in cateva minute era pe punctul de topire caci ieseau scantei din foc si cand am scos-o din foc era ca artificiile
pe urma am pus-o inapoi in forja si gata s-a topit am gasit a doua zi incenusa de pe fund un bulgare de zgura.! :)>-

ca si sursa de aer am folosit ventilatorul de la hota de bucatarie - cea care se vede in poza de sus pe turatie medie <:-p

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: nicovala

Post by tdrbuzle » 26 Sep 2010, 21:02

Super nicovala...de unde ai luato?

Eu vreau sa construiesc o forja ceva mai lunga pentru sabii...dar pentru inceput o sa folosesc o tigaie si o oala mai mica ca si incinta pentru aer (model tot de pe youtube)

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: nicovala

Post by fane » 04 Oct 2010, 21:42

nicovala am gasit-o pe okazii %%-

intre timp am reusit sa fac si damasc (*) -pt damasc e buna forja descrisa mai sus, iar pt prelucrarea lamelor ,indiferent ca cutit sau sabie trebuie o forja mai lunga si ingusta cu o teava cu gaurele pt aer
am renuntat si la ventilator - folosesc foalele construite de mine- multumit 100% >:d<
Last edited by fane on 04 Oct 2010, 21:52, edited 1 time in total.

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: nicovala

Post by fane » 04 Oct 2010, 21:53

o sa postez si niste poze nu am finisat lama inca
DSC03361aa.JPG
aici mai aveam de realizat o sudura in forja
lama e gata dar nu am mai facut nici o poza
o sa fac cand e gata lama
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: nicovala

Post by Pisic » 06 Oct 2010, 18:40

poti sa imi explici cum e cu sudura in forja? stiu ca materialul te incalzit foartee bine,dat cu peria de sarma,cu borax si dupaia se poate trece la sudare-teoria ca teoria....da practica e mai complicata
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: nicovala

Post by fane » 06 Oct 2010, 22:13

da asa e
nici mie nu mi-a iesit prima data
dar dupa aia am stiut unde am gresit
deci, ar fi bine pt inceput ca materialele sa fie cat mai subtiri, nu groase- se lipesc excelent- sa nu fie otel inoxidabil
incalzit in jur de 800 grade presari cu borax bagi inapoi si incalzesti in jur de 1300 grade si o sa vezi ce usor se sudeaza
atentie insa la boraxul incins care o sa zboare in toate directiile- e destul de periculos- neaparat ochelari de protectie - haine de protectie- poate produce arsuri urate de tot!

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: nicovala

Post by tdrbuzle » 16 Oct 2010, 23:57

pistulea wrote:nicovala am gasit-o pe okazii %%-

intre timp am reusit sa fac si damasc (*) -pt damasc e buna forja descrisa mai sus, iar pt prelucrarea lamelor ,indiferent ca cutit sau sabie trebuie o forja mai lunga si ingusta cu o teava cu gaurele pt aer
am renuntat si la ventilator - folosesc foalele construite de mine- multumit 100% >:d<
E foarte interesant modelul acela de la japonezi...chiar am si eu o cutie mare in pod (trebuia sa fie o boxa :)) ) si ma gandeam sa o reprofilez :d

Cea pentru sabii va fi facuta dintr-o teava de diametru mare cu perete gros...si exact cum ziceai, o teava pe mijloc cu gauri in ea....

intre timp am un vagon din ala ce se tragea cu tractorul si vreau sa imi fac acolo un mic atelier....nu stiu daca va merge si cu forjele acolo, dar macar pentru restul (arcuri, prastii :d )

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: nicovala

Post by sspoll » 17 Oct 2010, 21:45

* Raportează acest mesaj
* Răspuns cu citat

Re: nicovala

Mesaj noude pistulea pe 06 Oct 2010, 22:13
da asa e
nici mie nu mi-a iesit prima data
dar dupa aia am stiut unde am gresit
deci, ar fi bine pt inceput ca materialele sa fie cat mai subtiri, nu groase- se lipesc excelent- sa nu fie otel inoxidabil
incalzit in jur de 800 grade presari cu borax bagi inapoi si incalzesti in jur de 1300 grade si o sa vezi ce usor se sudeaza
atentie insa la boraxul incins care o sa zboare in toate directiile- e destul de periculos- neaparat ochelari de protectie - haine de protectie- poate produce arsuri urate de tot!



de unde ai luat borax? si cam cat costa?

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: nicovala

Post by fane » 18 Oct 2010, 19:15

am primit de la un sudor pensionar, din pacate nu mai are - mi-a dat cam 1/2 kg
nu stiu nici eu de unde sa mai iau cand o sa se termine-din cate am inteles s-ar gasi pe la farmacii-dar eu nu am intrebat inca sa vad, poate ne ajuta cineva care stie mai bine.

Post Reply