carbuni pt. forja

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37
carbuni pt. forja

Post by fane » 08 Aug 2010, 22:08

azi am fost undeva langa munte la un coleg de serviciu care mi-a taiat niste lemne cu drujba :
DSC02888.JPG
am asteptat vreo 2 ore pana au inceput sa arda
DSC02889.JPG
DSC02897.JPG
am pregatit micii si niste slanina (care s-a mancat mai repede decat micii) B-)


Am obtinut 2 saci de rafie de carbune de fag , nu am mai apucat sa pozez caci a venit o furtuna , noroc ca au ars lemnele si am apucat sa adun carbunii :)>-
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: carbuni pt. forja

Post by Pisic » 12 Aug 2010, 15:53

cum ai facut carbunii? si eu vreau sa fac,dar din cate stiu,lemnul nu se arde direct la flacara .eu as incerca sa il fac ca si pt rachetomodelism,sa il ard intr-un recipient metalic in care sunt facute niste gauri pe unde sa iasa gazul.lemnul nu se chiar arde,ci mai mult seamana cu prajitul la tigaie :)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: carbuni pt. forja

Post by fane » 13 Aug 2010, 13:02

Pisic wrote:cum ai facut carbunii? si eu vreau sa fac,dar din cate stiu,lemnul nu se arde direct la flacara .eu as incerca sa il fac ca si pt rachetomodelism,sa il ard intr-un recipient metalic in care sunt facute niste gauri pe unde sa iasa gazul.lemnul nu se chiar arde,ci mai mult seamana cu prajitul la tigaie :)
Metoda asta o folosesc inca fierarii din zona, prietenul meu a mai fost si i-a ajutat.
Am asteptat pana s-au ars suficient si s-au maruntit, pe urma scoteam carbunii cu o lopatica la marginea focului si ii stingeam cu apa, tot asa pe masura ce ardeau lemnele scoteam carbunii care erau gata.

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: carbuni pt. forja

Post by tdrbuzle » 26 Sep 2010, 20:06

Fierarii de prin America folosesc un butoi de 200 l pe care il gauresc undeva mai la baza ca sa circule oxigenul de jos in sus (ca si intro soba), iar gaura se prelungeste cu o teava care ulterior se va infunda cu un dop (de lemn). Butoiul are de asemenea capac etans......se face foc in butoi, se pun lemne mai groase dar de dimensiuni aproximativ la fel, pt a arde uniform....se lasa sa arda dar nu pana se marunteste prea mult si se pune capacul pe butoi si dopul in teava de la baza....astfel focul nu mai are oxigen si se stinge ramanand doar carbunii :D

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: carbuni pt. forja

Post by fane » 08 Oct 2010, 20:13

si cei autohtoni au o metoda oarecum asemanatoare- ingropand cu pamant si arzand mocnit lemnele- nu stiu exact cum -doar am auzit
pana atunci - eu nu mai fac nici un foc - m-am dus si am cumparat un sac de 10 kg si gata! :)

fane
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:13 Nov 2009, 19:20
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::fagaras
judet:brasov
Varsta:37

Re: carbuni pt. forja

Post by fane » 18 Oct 2010, 19:26

deci,carbunii pe care i-am cumparat sunt excelenti
metoda asta cu arsul lemnelor si stinsul cu apa pur si simplu e pierdere de timp si in acelasi timp si de lemn care se arde degeaba.
trebuie folosita neaparat metoda descrisa de voi cu butoiul pt a nu se arde carbunii asa de tare
cei pe care i-am cumparat nu se compara nici pe departe cu ce am folosit pana acuma- tine jarul mult mai mult si nici nu consum asa de multi ca inainte

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: carbuni pt. forja

Post by otonel » 17 Jan 2011, 02:36

Eu fac carbuni ca am acasa forja dar mai mult folosesc la cuptorul de topit, ii fac in felul urmator:pun lemne de fag sau stejar crapate in 2 macar intr-un butoi metalic care nu are capac in partea superioara iar jos are niste usite mici pe unde sa intre aerul.
Pun prima oara niste aschi sa aprind focul apoi incarc butoiul cu lemne cat mai multe iar cand focul s-a incins micsorez debitul de aer care intra pe la baza butoiului numai cat sa intretina un pic arderea si dupa cateva ore sunt gata carbunii si rastorn butoiul si torn apa pe ei.
Sper sa va ajute metoda asta a mea oricum idee este sa arda undeva intr-un mediu inchis ca sa se elimine apa si substantele volatile dar sa nu intre focul prea tare in ei
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: carbuni pt. forja

Post by Dediu00ro » 26 Apr 2011, 19:19

Show without showing what u know without knowing

Post Reply