lac de cea mai buna calitate

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:
lac de cea mai buna calitate

Post by Arthelad » 11 Oct 2010, 23:45

Pentru cine doreste sa faca si sa aiba un lac de cea mai buna calitate posibila, iata un link util.

http://ia311224.us.archive.org/3/items/ ... ucuoft.pdf

retele sunt la coada cartii

nu vad de ce lacurile de vioara nu ar fi foarte bune si pentru arcurile de lemn, deoarece cea mai importanta proprietate a lor este ELASTICITATEA, este un lac extrem de elastic care lasa lemnul sa vibreze. Durabilitatea este o a doua calitate, este un lac care poate dura sute de ani, si are tendinta sa se autorepare, acoperind zgarieturi sau lovituri, deoarece el practic nu se usuca complet.

Cele mai bune lacuri sunt cele de ulei, iar cateva retete sunt usor de facut, dar atentie, faceti-le intr-un loc deschis, fumurile pot fi toxice.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: lac de cea mai buna calitate

Post by Dediu00ro » 17 Jun 2011, 21:04

Linkul nu merge daca ai putea sa pui alt link, sau o reteta completa eu as fi interesat.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: lac de cea mai buna calitate

Post by Arthelad » 17 Jun 2011, 21:50

uite o reteta extrem de simpla, dar f buna:
mergi la un magzin de articole de pictura si cumperi shellac fulgi si alcool tehnic
intr-un recipient, pui cam 15-20 % fulgi si destul alcol, si agiti sau amesteci pana se topesc, apoi streccori lichidul printr-o sita sau un tifon

asta e toata reteta, important e insa CUM il aplici:
- iei o bucata de vata (sau burete), o infasori intr-un tifon si faci un soi de tampon, moi in lac si dai intr-un strat subtire pe suprafata de lemn pana vezi ca incepe sa prinda, si devine lipicios. Lasi sa se usuce (se usuca extrem de repede, in max juma de ora) si repeti de multe ori. La un moment dat, din mat, lacul devine lucios si capata ape, se vede cum se schimba lumina in el din mai multe ungiuri. Cu cat dai mai multe straturi (8-10) cu atat se vede mai bine efectul.

Post Reply