Prima mea armura.

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34
Re: Prima mea armura.

Post by sspoll » 10 Apr 2011, 00:24

dar ai grije sa nu o lasi mult. aluminiu este slab la acizi..si soda este unul f puternic.s-o clatesti bine cu apa curata dupa ce scoti din soda.

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea armura.

Post by Barbu Ioan Eugen » 17 Apr 2011, 00:56

De joi si pana azi am reusit sa fac aproximativ 5000 de zale,cu putin ajutor din partea lui Claudiu.Sarma nu este toata egala...vor fi patru tipuri de zale:2mm ; 2,50mm ; 2,75mm ; 3mm.Sper ca sarma de 3mm care ii cu vaselina sa se curete cu soda caustica...cea de 2mm ii oxidata si inegrita putin insa nu-i murdara k cea de 3.Pana la urma m-am decis sa leg zalele de 2,50 si de 2,75 cu zale de 2mm...si pe cele de 3 tot cu zale de 2.Sper sa am destule zale de 3mm ca sa fac macar partea din fatza a camasii,iar manecele si spatele sa le fac cu zale de 2mm(k deaia am destula :)) ).Am crezut ca aluminiul va fi slab de tot insa sarma de 3mm ci ceea de 2,75 ii destul de rigida(mai ales ca o fost impletita si rasucita).
Partea cea mai buna ii k nu va fi grea mai deloc(creca toata camasa va avea maxim 6-8 Kg) si am de gand daca o sa fie destul material,sa o fac cu fusta si gluga.
Duminica asta daca o sa am timp o sa fac niste poze la munca pe care am depus-o pana in prezent si am sa le prezint :d .

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea armura.

Post by Barbu Ioan Eugen » 17 Apr 2011, 21:39

Azi am reusit sa fac cateva poze la munca depusa pana acuma:
Image
Image
Image
Petecul acesta este facut din zale de 2,50mm si 2,75mm legate intre ele cu zale de 2mm.
Acestea sunt zalele de legatura de 2mm:
Image
Iar acesta este "dispozitivul" de facut zale(bara de fier este de 10mm):
Image

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea armura.

Post by Barbu Ioan Eugen » 17 Apr 2011, 21:47

Image
Image
Din pacate aparatul foto nu poate sa faca mai mult(ii forte vechi) :d
Acestea sunt zalele de 2,50 si 2,75 amestecate(si cele inchise si cele deschise)

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Prima mea armura.

Post by sspoll » 19 Apr 2011, 11:44

meserias de pe acum. bravo. =D>

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea armura.

Post by Barbu Ioan Eugen » 19 Apr 2011, 21:50

Multumesc pt aprecieri insa camasa asta nu o construiesc singur,mai am un "ucenic".Claudiu este si el pasionat de armuri insa nu are atata rabdare ca mine :)) . El face o parte din zale si eu le crosetez...patru maini sunt mai bune decat doua; de abia asteptam sa o terminam :))

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima mea armura.

Post by Barbu Ioan Eugen » 21 Apr 2011, 22:46

Azi am mai facut niste poze la zalele si spiralele pe care le-am mai facut...deja camasa este cam 60% completa.
Image
Image
Nu cred ca mai este necesar sa explic cum tai zalele si cum le crosetez,pt ca este deja un tutorial pe forum,doar ca eu le tai cu foarfeca de tabla...si iasa perfecte,fara coltzuri ascutite.Ma intreb oare cum va arata camasa cand va fi gata(cu zale oxidate,altele cu vaselina,altele luciaose :)) ).Saptamana viitoare deabia in weekend o sa mai apuc sa mesteresc la ea,insa habar n-am daca o pot termina in doua zile.Partea faina la spiralele astea ii ca sarma ii un pic trunghiulara,iar zalele arata de parca ar fi facute la forja.

Post Reply